اندیشه در بحران، جلد 2

آیزا برلین، میلتون فریدمن، جان راولز در نگاهی کوتاه
مجموعه شش جلدی اندیشه در بحران به قلم دکتر شهریار زرشناس به مبانی فکری و اندیشه تعدادی از متفکران غربی پرداخته است که جلد ششم  آن را با عنوان لکان، آرنت، هابرماس و یونگ در نگاهی کوتاه می‌خوانید...ادامه
 • قیمت: 75,000 تومان
  + -

توضیحات و مشخصات

مجموعه شش جلدی اندیشه در بحران به قلم دکتر شهریار زرشناس به مبانی فکری و اندیشه تعدادی از متفکران غربی پرداخته است که جلد ششم  آن را با عنوان لکان، آرنت، هابرماس و یونگ در نگاهی کوتاه می‌خوانید.

در کتاب اول این مجموعه دکتر زرشناس نگاه کوتاهی به به فروید و فرویدیسم انداخته است و مطالبی همچون زمانه و زندگی فروید ، روان‌شناسی و روانکاوی او، تفسیر فروید از انسان، دین و اخلاق از نظر فروید و… را بررسی کرده است. جلد دوم این مجموعه به زندگی و ابعاد فکری آیزایا برلین، میلتون فریدمن و جان راولز اختصاص دارد. اندیشه‌های فردریش فون هایک و ریچارد رورتی در دفتر سوم این مجموعه بررسی شده‌اند، سرمایه‌داری مدرن و ایدئولوژی‌های نئولیبرالیسم هم در این جلد معرفی و بررسی شده‌اند. در دفتر چهارم به آرا و زندگی ریمون آرون و نظم و نظام لیبرال سرمایه‌داری و افکار و زندگی رولان بارت پرداخته شده است. دفتر پنجم به ژان پل سارتر و ارنست کاسیرر و اندیشه‌های آنها اختصاص دارد و دفتر ششم به آرای لکان، آرنت، هابرماس و یونگ می‌پردازد.

بریده‌ای از کتاب اندیشه در بحران

سر آیزایا برلین یکی از نویسندگان مؤثر در روند شکل‌گیری و تکوین و غلبه ایدئولوژی نئولیبرالیسم بوده است. برلین به مبحث تاریخ اندیشه‌ها و مباحث نظری سیاست علاقه زیادی داشت. او از لحاظ فلسفی تا حدودی دست‌پرورده و متأثر از اندیشه فلسفی اکسفورد بود. مفهوم لیبرالی آزادی و ترویج و تبلیغ آن نکته بنیادین آرای برلین است. برلین به پلورالیسم ارزشی و اخلاقی باور داشت و با تلقی‌های مونیستی (وحدت‌انگارانه) از انسان و غایات زندگی سرسختانه مخالفت می‌کرد. برلین در مقام نویسنده، سخنران، عضو اداره اطلاعات دولت بریتانیا و از طریق تدریس و نگارش آثار و انجام دادن فعالیت‌های جاسوسی و دیپلماتیک و سیاسی در جهت ترویج آرای نئولیبرالی و خدمت‌گزاری برای نظام جهانی سلطه اومانیستی و دفاع از بقا و تداوم حیات نظام سرمایه‌داری جهانی پیگیرانه گام برداشت. آیزایا برلین یهودی بود و پیوندهای نزدیکی با محافل و شخصیت‌های صهیونیست داشت. او به واسطه همکاری با آژانس یهود و شخصیت‌هایی چون بن‌گوریون و وایزمن و از طریق برقراری ارتباط با لابی‌ها و گروه‌های فشار صهیونیستی و دولتمردان امریکایی و انگلیسی در زمینه‌سازی برای تأسیس رژیم صهیونیستی نقش‌آفرینی کرد. برلین از دوستان سرمایه‌دار یهودی صهیونیست، بارون روچیلد، بود. برلین آته‌ئیست بود، اما در عین حال به آنچه هویت یهودی خود می‌دانست عمیقاً و به نحوی متعصبانه پایبند بود. از سال‌های آغاز جنگ جهانی دوم، همکاری با اداره اطلاعات رژیم انگلستان را آغاز کرد. در مقام جاسوس اداره اطلاعات با بسیاری از دولتمردان متنفذ امریکایی و انگلیسی ارتباط برقرار کرد. برلین از اوایل سال‌های دهه ۱۹۶۰ به‌عنوان یک تئوریسین و نویسنده مدافع لیبرال‌ـ سرمایه‌داری شهرت یافت. وی یکی از شخصیت‌های مورد اعتماد و یکی از کارگزاران فعال سردمداران کاست حاکمان پنهان جهانی و نظام سلطه لیبرال‌ـ امپریالیستی بود.

مشخصات

 • شابک:

  9789645066824

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  140

 • سال انتشار شمسی:

  1398

 • نویسنده:

  شهریار زرشناس،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد