ورود

همافر

نویسنده : مهدی نوروزی
طراح جلد، تصویرگر : -

ناشر سوره مهر

شمارگان 25000

شابک 978-600-03-0133-0

تعداد صفحات 432

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

خلاصه اثر

خاطراتی که در این کتاب ذکر شده، فقط بخش کوچکی از فعالیت‌های انقلابی اشخاصی است که در سطوح مختلف ارتش شاهنشاهی اعم‌ از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی به جریان افتاد. حوادث مندرج در این نوشتار، مربوط به اتفاقاتی می‌شود که در ایستگاه رادار جزیره کیش، پایگاه هوایی مشهد، ایستگاه رادار بابلسر و مکان‌های مختلفی از تهران رخ داده است اگر نویسندگان و محققین موفق به بررسی و نگرش حوادث مربوط به انقلاب اسلامی در ارتش شاهنشاهی بشوند، خواهند دید اعتقادات دینی تا چه وسعتی و با چه عمقی در میان افراد نیروهای نظامی گسترش و نفوذ داشته و سبب چه میزان فعالیت‌های انقلابی شده است؛ در آن صورت نظرات و نگاه تازه‌ای نسبت به ارتش رژیم گذشته پیدا کرده و دلایل اصرار گروهک‌ها بر انحلال ارتش در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و تایید و تعریف حضرت امام(ره) از ارتش را درک خواهند کرد.

فعالیت‌های شهید سرلشگر کلاهدوز و دوستانشان در گارد شاهنشاهی، فعالیت‌های شهید سپهبد صیاد شیرازی و همکارانشان در یگان‌های مختلف نیروی زمینی، فعالیت‌های شهید سرلشگر بابایی و دوستانشان در پایگاه هشتم شکاری اصفهان، فعالیت‌های مرحوم حاج آقا کرمانی، امیرعطاءالله بازرگان، امیرحسین مرآتی، شهید سرهنگ شاه‌حسینی، سرهنگ خداوردی، سرهنگ پورانی و دوستانشان در پایگاه سوم شکاری همدان و ... حکایت از گستردگی مجاهدات‌ها و تلاش‌های چهره‌های مومن و معتقد نظامی در سراسر ارتش شاهنشاهی بوده است.


مهدی نوروزی راوی در گفت و گویی که درباره خاطرات خود داشته است، می گوید: در زندگی من اتفاقاتی وجود داشت که هم سرنوشتم را تغییر داد و هم به نظرم برای روایت در تاریخ باید عنوان شود. در سال ۵۱ من به همراه تعدادی از همکارانم برای گذراندن یک دوره آموزش نظامی به مدت ۱۷ ماه به انگلستان اعزام شدم. این سفر را در حالی می رفتیم که حس می‌کردیم نماینده حکومتی هستیم که دروازه تمدن بزرگ بشری است اما در همان مدت اقامت بود که رفته رفته متوجه شدیم آنچه در قالب تبلیغات به ما گفته می‌شد چیزی جز برخی تبلیغات پوچ نیست. در واقع نه کسی ما را می‌شناخت و نه اهمیتی به ما می‌داد. این سرآغاز یک تحول بزرگ در زندگی ما بود که با نوعی احساس خالی شدن همراه بود.

نوروزی ادامه می‌دهد: در برگشت به ایران ماموریت من و یکی از دوستانم به جزیره کیش اختصاص یافت. در این جزیره بود که در هنگام سفرهای نوروزی خانواده سلطنتی با رفتارهای غیر متعارف و عجیب آن ها آشنا شدیم. در همین حین بود که کتاب‌های دکتر شریعتی و نوارهای سخنرانی آقای فلسفی نیز به دست ما می‌رسید و آگاهی ما را نسبت به آنچه در پیرامونمان رخ می‌داد افزایش می‌داد و رفته رفته به این نتیجه رسیدیم که باید برای نجات کشور کاری کنیم و این مصادف شد با انتقالم به مشهد.

این همافر بازنشسته در ادامه روایتش از خاطراتش در این کتاب می گوید: در مشهد با شهید اندرزگو و مقام معظم رهبری آشنا شدم. این آشنایی تا جایی رسید که هفته‌ای دو بار تا پیش از دستگیری ایشان برای تدریس زبان انگلیسی به آقا به منزلشان در مشهد می‌رفتم. بعد از آن [دستگیری رهبری] نیز به سید علی اندرزگو کمک کردیم تا ابزار ترور شاه را وارد ایران کند و به کیش منتقل کند که در نهایت با ترور او این ماموریت نیز ناکام ماند.

به گفته نوروزی این خاطرات جدای از اینکه اطلاعات بکر و دست اولی درباره زندگی مقام معظم رهبری و شهید اندرزگو در سال‌های قبل از پیرزوی انقلاب دارد، به شکلی بدیع به جریان شناسی حرکت سیاسی همافران نیروی هوایی در ایام مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی نیز پرداخته است.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
طنز داستانی موسیقایی

جهانگیر ( عباس ) دانای علمی

نزدیک ته خیار

املت دسته‌دار

زیر درخت انجیر

از روزهای برفی

محمد رضا محمدی پاشاک

میهمانی سلیمان(مجموعه عروسک ها از بهشت می آیند)

منصور خلج

ممکن است فراموشت کنند

مریم مرادی ریزی

رخت زندگی بر تن من

نگار کلامی

سیر تفکر معاصر - جلد دوم

محمد مددپور

ده شاعر انقلاب

کتاب های پیشنهادی ما
دیدار زخم ها

معصومه میرزایی، لیلا محمدی

نور و نیلوفر

صالح سجادی

مردی با چفیه سفید

اصغر فکور

گزارش به خاک هویزه

سید قاسم یا حسینی

آفتاب و آئینه

محمدصادق کوشکی

کجاوه

یوسف قوچق

کالبدشکاف رمان فارسی

عبدالعلی دستغیب

تپه های لاله سرخ

غلامرضا نباتی , حجت ایروانی , شهید محمدرضا فیض

آخر شخص مفرد

عارفه دهقانی

از جهنم سرد شین تا بهشت ارزنتاک

علی کاظم داور

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
عقربه ها خوابشان می آید

معصومه عیوضی

میر عزا کاشانی در قلمرو تعزیه

سمانه کاظمی

در سرزمین سرخپوست

نوشته :الیزابت جرج اسپیر/ترجمه :پروین علی پور

و سکانس آخر دردهایم

لیلا سنچولی

در ییلاق

محمد رضا بایرامی

ماهی نمیر (معناگرا)

پوریا شیرانی

بوسه بردار

محمدجواد مرادی نیا

بیداری رویاها

محمد علی باشه آهنگر

پا به‌ پای باران

مرتضی سرهنگی - هدایت الله بهبودی

هر گلابی یک چراغ

کمال شفیعی