ورود

واژه نامه شعر بیدل

نویسنده: اسدالله حبیب

کتاب واژه نامه شعر بیدل اولین فرهنگ خاص درباره شعر بیدل است و برای پژوهشگران سبک هندی یا افرادی که به شعر بیدل علاقه مند هستند بسیار مفید است. این کتاب به واژه شناسی اشعار بیدل پرداخته و معنای واژگان و ترکیبهای شعر او را بررسی کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978- 600- 175- 707-5

تعداد صفحات 344

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

برشی از کتاب واژه نامه ی شعر بیدل :

بیدل، در مقام مقایسه با دیگر شاعران تاریخ شعر پارسی، دستِ گشاده‌تری در کاربرد واژگان دارد و واژه‌های پُرشماری، از فاخرترین تا نازل‌ترین واژه‌های ادبی و از سطوح مختلف زبان گفتار، در بافت شعری او جای گرفته‌اند تا جایی که ذهن‌های معتاد و آموخته به محدودیت‌های رایج واژه‌های شعری و غیر شعری و واژه‌های بایسته و نبایسته را همیشه به اعتراض واداشته است تا شعرهای دارای کلمه‌های رکیک و قبیح را از بیدل نشمارند و الحاقی بپندارند. در چنین حالتی، بار معنایی بسیاری از واژه‌ها در شعر بیدل، فزون‌تر از آن است که برای اهل زبان شناخته و پذیرفته شده باشد.

فقط به کمک فرهنگ‌های موجود نمی‌توان به گره‌گشایی شعر بیدل پرداخت و بایسته است برای یافتن معانی لغوی، مجازی، و کناییِ شماری کلمه‌ها از فرهنگ‌ها تا زبانِ گفتاری لهجه‌های مختلف زبان فارسی را جست‌وجو کرد.

 

نویسنده

اسدالله حبیب

اسدالله حبیب فرزند حبیب‌الله در سال ۱۳٢۰ خورشیدی (۱٩٤۱ میلادی) در شهر کابل در یک خانوادۀ فرهنگی و روشنفکر زاده شد.
اسدالله هنوز کودک بود که همراه با خانواده‌اش به میمنه رفت و آموزش‌های ابتدایی و دورۀ متوسطه را (از ۱٩٤٨ تا ۱٩۵٧) در همان شهر به پایان رساند و پس از آن به کابل بازگشت و از ۱٩۵٧ تا ۱٩۶۰ در لیسه (دبیرستان) دارالمعلمین کابل به تحصیل پرداخت.
حبیب، در سال ۱٩۶۱ م. وارد شعبه دری دانشکده ادبیات دانشگاه کابل شد و کارشناسی خود را (در سال ۱٩۶٤) دریافت کرد. وی از سال ۱٩۶٧ م، به مطالعۀ نشر روزنامه‌های محصلان در دانشگاه‌های اندیانای امریکا مشغول بود.
اسدالله حبیب، از ۱٩۶٨ تا ۱٩٧۳ م به تحصیل و تحقیق در انیستیتوی زبانهای شرقی دانشگاه دولتی مسکو پرداخت و با نگارش پایان‌نامه‌ای زیر عنوان "بیدل و چهار عنصر" در رشته ادبیات درجه دکترا به دست آورد. تعداد نوشته‌های دکتر اسدالله حبیب فراوان هستند که در این بین، دری به خانة خورشید و واژه‌نامة شعر بیدل از اهمیت خاصی برخوردارند.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

فرنگیس

مهناز فتاحی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

زندان الرشید

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی