ورود

شیوه‌های مختلف نقد هنری

نویسنده: حبیب الله آیت اللهی

شیوه‌های مختلف نقد هنری نوشته دکتر حبیب‌الله آیت‌اللهی است. این کتاب از یک مقدمه و پیشگفتار و پانزده فصل تشکیل شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7 ـ 970 ـ 471 ـ 964 ـ 978

تعداد صفحات 239

نوبت چاپ دوم 1387

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

شیوه‌های مختلف نقد هنری، نوشته دکتر حبیب‌الله آیت‌اللهی است. این کتاب از یک مقدمه و پیشگفتار و پانزده فصل تشکیل شده است. فصل نخست دیباچه است و فصل دوم، اهمیت نقد هنری و فصل سوم، پیشینه و تاریخچه نقد هنر است. فصل چهارم، پیرامون روند تکامل هنر از سده‌های میانه تاکنون را مورد بررسی قرار داده است. فصل پنجم، نظام‌های مختلف بررسی و تحلیل نقد هنری و فصل ششم، انواع نقد را بحث کرده است. شیوه‌های مختلف نقد هنری، نقد معنایی، زیباشناسانه، آرمانی، تاریخی، حاشیه‌نویسی، الزامات علمی یک نقد خوب و نقد از منظر زیباشناسی و هنرهای زیبا و هنرهای تجسمی اصول ژوش زیباشناسی، واژه‌ها و اصطلاحات هنری، رایج‌ترین واژگان بیگانه در مطالعات روزمره هنری از مباحثی هستند که دکتر آیت‌اللهی مورد کاوش قرار داده است. نقد هنری از موضوعاتی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، به خاطر اینکه بسیاری از دست اندرکاران هنرها معتقدند که نقد و نقادی ابراز نظر شخصی ناقد یا منتقد است و نیازمند به بنیاد عملی یا آگاهی‌های هنری نیست. این کتاب از معدود کتاب‌هایی است که به این موضوع پرداخته و موضوعات این کتاب موضوعات جدید و نویی هستند که می‌توانند پاسخ‌گوی نیاز علاقمندان به این حوزه قرار بگیرد.

نویسنده

حبیب الله آیت اللهی

زندگینامه

حبیب‌الله آیت‌اللهی در 16 اسفند 1313 متولد شد. پدرش آیت‌‌الله حاج شیخ محمد جواد آیت‌اللهی و پدر بزرگش آیت‌الله حاج میرزا عبدالباقی آیت‌اللهی و مادرش دختر آیت‌الله حاج سید عبدالحسین لاری است. پنج ساله بود که به مکتب رفت تحصیلات ابتدایی را در دبستان پهلوی شیراز و دورة متوسطه را در دبیرستانهای حیات و حاج قوام آن شهر سپری کرد از کودکی به ادبیات و به‌خصوص به نقاشی علاقه‌مند بود، از این رو برای تحصیلات دوره عالی وارد دانشکدة هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد و در سال 1338 با کسب مقام دانشجوی ممتاز از تحصیل فراغت یافت. آیت‌اللهی که مشمول قانون اعزام دانشجویان رتبه اول به خارج از کشور بود، راهی فرانسه شد و سه سال در آتلیه‌های لوگو و اوژمه به کسب هنر پرداخت. سپس به مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس رفت در آنجا شیوه‌های تازه نقاشی و نیز نقاشی دیواری را فرا گرفت پس از آن به مدرسة عالی هنرهای تزئینی پاریس راه یافت و در رشته آذین‌گری، معماری داخلی، نقاشی دیواری جدید، پیکره‌سازی و طراحی صنعتی تخصص گرفت. به موازات آن در دانشگاه سوربن به تحصیل پرداخت و در سال 1349 در رشته تاریخ هنر تحلیلی و تطبیقی به گرفتن درجه دکتری توفیق یافت.

 

در سال 1351 در مدرسه عالی ساختمان، رشته معماری داخلی را تأسیس کرد که اداره آن نیز با خود وی بود. در سال 1354 با گرفتن فرصت مطالعاتی بار دیگر عازم فرانسه شد و دورة کارشناسی ارشد زیبایی‌شناسی و دانش هنر و دورة دکتری هنرهای تجسمی علمی و عملی را با موفقیت گذراند و در همان مدت در رشته شهرسازی نیز آموزش یافت و به گرفتن درجه‌ای معادل دکتری در آن رشته نایل گردید. در سال 1356 شش ماه در دانشگاه سوربن به تدریس هنرهای اسلامی پرداخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و سرپرستی گروه برنامه‌ریزی هنر و گروه ترجمه و تألیف کتابهای هنری و نیز ریاست دانشکده هنرهای زیبا را به عهده گرفت. همچنین به عضویت شورای عالی علوم انسانی ستاد انقلاب فرهنگی برگزیده شد. آیت‌اللهی در سال 1362 از بیشتر سمتهای خود کناره‌گیری کرد. اما همچنان تدریس خود را در دانشگاههایی چون تهران، الزهرا، آزاد اسلامی، شاهد، تربیت مدرس، صدا و سیما و دانشگاه هنر ادامه داده است. وی در سال 1366 نیز از ریاست دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران انصراف داد. او در سالهای تصدی خود موفق شد رشته هنر دانشکده معماری و هنر یزد و نیز دانشکده هنر زاهدان را بنیاد نهد. ‌آیت‌اللهی مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و تدوین‌کننده برنامه‌های آن دانشگاه بود. او از مؤسسان موزة هنرهای سنتی سازمان صنایع دستی است و با موزه هنرهای معاصر در ارزیابی آثار هنری خارجی همکاری دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

چراغ های روشن شهر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

اردوگاه اطفال

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان