ورود

خرمشهر کو جهان آرا

نویسنده: هدایت الله بهبودی

نمای نزدیک: افراد زیادی درباره شهیدان حرف می‌زنند و خاطراتشان را درباره آنها به زبان می‌آورند، اما ممکن است همیشه این گفته‌ها و خاطرات جذاب نباشد؛ ولی وقتی یکی از نزدیکان شهید روایتگر زندگی او شود، مرور خاطرات وی، بسیار جذاب‌تر، خواندنی‌تر و شیواتر خواهد بود. در کتاب «خرمشهر کو جهان آرا؟» صغری کبری‌نژاد، همسر این سردار مقاوم و نامدار خرمشهر درباره او حرف می‌زند و از خاطرات آشنایی تا ازدواجشان می‌گوید. اکبر‌نژاد در این گفت‌و‌گو با اشاره به فعالیت‌‌های قبل از انقلاب خود، تجربه‌های زندان و آشنایی با جهان‌آرا‌، ابعاد شخصیتی، فعالیت‌ها، دلمشغولی‌ها، حضور جهان‌آرا در جبهه‌های جنگ و در ‌‌نهایت، شهادت او را روایت می‌کند. همسر شهید درباره دیدگاه‌های سیاسی او، واکنش‌هایش در برابر رفتارها و خواسته‌های بنی‌صدر، نگاهش به جنگ و جانفشانی‌هایش هم حرف می‌زند. کتاب در قالب یک مصاحبه منتشر شده است. سئوالات دقیق مصاحبه‌‌کنندگان، ریزبینی آنها نسبت به مسائل مختلف و پاسخ‌های دقیق مصاحبه‌شونده این کتاب را تبدیل به اثری موفق و خواندنی کرده است. در پایان کتاب هم زندگینامه این شهید به طور کامل منتشر شده است. نثر صمیمی و بی‌تکلف کتاب یکی از مهم‌ترین مواردی است که موجب شده مخاطب بتواند روایت یک زندگی را در قالب مصاحبه تعقیب کرده و با آن پیش برود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-929-195-6

تعداد صفحات 40

نوبت چاپ دوازدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

نمای میانی: صغری اکبرنژاد، متولد سال 1335 تهران و بزرگ شده همین شهر است. او در سال 1353 در رشته زیست‏شناسى دانشگاه تربیت معلم قبول شد و از همان روزها با مسائل عمیق اسلام آشنا شد.
در سال 1354به دلیل فعالیت‌های سیاسی به زندان افتاد و در آنجا با خاله محمد جهان‌آرا آشنا شد. از همین‏جا بود که با افکار محمد و گروه «منصورون» نیز آشنایی یافت. او بعد از انقلاب و همزمان با وقایع سیاسی کشور با جهان‌آرا بیشتر آشنا شد و نهایت در کنار مزار برادر شهید او در تهران به عقد آن جوان 23 ساله درآمد.
خانم اکبرنژاد در دو سال و دو ماهی که در کنار جهان‌آرا زندگى کرد، همواره پشتیبان او بود و در جبهه‌های نبرد نیز او را تنها نگذاشت. او از جهان‌آرا دو پسر به نام‌های حمزه و محمدسلمان دارد.
نمای دور:محمد جهان‌آرا در سال 1333 در خرمشهر زاده شد. در سال ۱۳۴۸ تحت تاثیر جنبش اسلامی به رهبری امام (ره) همراه عده‌ای از دوستانش وارد مبارزات سیاسی علیه رژیم پهلوی شد و گروه «الله‌اکبر» را راه‌اندازی کرد. اواخر سال ۱۳۴۹ به عضویت گروه حزب‌الله خرمشهر درآمد و دو سال بعد با شناسایی ساواک زندانی شد.
جهان‌آرا در سال ۱۳۵7 هنگامی که می‌خواست به سرپرستی شهید اندرزگو به اردوگاه‌های مقاومت فلسطین سفر کند، به دلیل کشتار مردم تهران از سوی رژیم شاه در میدان ژاله در هفدهم شهریور از سفر بازماند. اما بعد از پیروزی انقلاب پس از مدت‌ها زندگی مخفی به خرمشهر بازگشت و کانون فرهنگی انقلابیون خرمشهر را تشکیل داد. در سال 58 فرماندهی سپاه خرمشهر را عهده‌دار شد و با شروع جنگ دوشادوش مردم از شهر دفاع کرد. گام دیگرش شکستن محاصره آبادان بود، اما شیرینی این پیروزی با سقوط هواپیمای او و همراهانش در مسیر تهران به تاریخ هفتم مهرماه تلخ شد.

از کتاب:پیوند جهان‌آرا و خرمشهر به نظر من به خاطر علاقه زیادی بود که محمد به خرمشهر داشت. جهان‌آرا می‌گفت: «مردم خرمشهر مظلوم واقع شده‌اند. به آنها کمکی نشد. تجهیزاتی نیامد. آنان از دل و جان نیرو گذاشتند. جهان‌آرا می‌گفت من بعضی از شب‌ها جسدهای بچه‌های خرمشهر را می‌بینم که توسط سگ‌ها تکه‌پاره می‌شود، ولی ما نمی‌توانیم از سنگرها و پناهگاه‌ها خارج شویم و این جنازه‌ها را نجات دهیم. شب و روز جهان‌آرا خرمشهر بود.صفحه 21

 

نویسنده

هدایت الله بهبودی

زندگینامه

هدایت‌الله بهبودی کلهری 29 اردیبهشت 1339 در تبریز به دنیا آمد و در سال 1343 همراه خانواده از تبریز راهی تهران شد. وی در سال 1371 در مقطع کارشناسی در رشته تاریخ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. با آغاز جنگ تحمیلی بهبودی در مقام خبرنگار به فعالیت پرداخت. پیش از آن در واحد امور خارجه‌ی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی اشتغال داشت. او در سال 1362 خبرنگار روزنامه تهران تایمز شد و سه سال بعد (1365) به دفتر روزنامه‌ی جمهوری اسلامی‌ رفت و مسئول صفحه‌ی «جبهه و جنگ» شد. بهبودی سرانجام در پاییز سال 1367، همراه مرتضی سرهنگی، به حوزه‌ی‌هنری رفت و این دو دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" را تأسیس کردند. بهبودی مدتی نیز سردبیر سرویس فرهنگی روزنامه ایران (سال اول تأسیس) بود. پس از پنج سال بهبودی از دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" جدا شد و در سال 1372 دفتر "ادبیات انقلاب اسلامی" ‌را در حوزه‌ی‌هنری تأسیس کرد. بهبودی در زمستان 1382 سردبیر فصلنامه‌ی مطالعات تاریخی شد و تاکنون (1389) سردبیری این فصلنامه را به عهده دارد.