ورود

اروند ما را با خود می‌برد

نویسنده : ساسان ناطق
طراح جلد، تصویرگر : -

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 978- 964- 506- 099-0

تعداد صفحات 199

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، مجموعه خاطرات رزمندگان اردبیل است که آن را ساسان ناطق پس از ساعتها مصاحبه و گفت و گویی شفاهی در 218 صفحه تدوین نموده است. این مجموعه روایت ده تن از رزمندگان دوران دفاع مقدس هشت ساله است که در آغاز هر خاطره معرفی کوتاهی از روایتگران آمده است و سپس به خاطرات پرداخته شده است. خاطرات مردانی که روزی سینه‌هایشان را به خاکریزها و گلوله‌ها سپرده بودند تا به دنیا بفهمانند ما ایرانیها می‌توانیم از همه آنچه که دوست داریم دفاع کنیم، هر چند هزینة آن برایمان سنگین باشد. «والفجر 8» که ساعت 22ـ 20/11/1364 در منطقه عملیاتی فاو با رمز یازهرا به مدت 78 روز در منطقه‌ای به وسعت 800 کیلومتر مربع انجام گرفت اولین خاطره مجموعه است که آن را سرهنگ پاسدار میرزاعلی برمکی روایت می‌کند. وی روایتگر شجاعتها و هجرت همرزمانش است که در عملیاتهای والفجر 8، خیبر، بدر، کربلای 4 و5 و مرصاد، زخمها برداشته یا به شهادت رسیده‌اند. «کانال ماهی»، خاطره‌ای است از عوض حسن‌پور از عملیاتهای کربلای 4 و 5 روایت می‌کند و عبور از اروند خاطرة جمشید وثوقی است که روایت والفجر 8 در منطقه فاو است. والفجر یک، خاطره است از سرهنگ پاسدار میرنورالدین اظهر نیاری از عملیاتهای مرصاد، والفجر، بدر، قدس و ... و «اروند ما را با خود می‌برد» خاطره است از اکبر جعفری معلم از عملیاتهای والفجر 8 و کربلای 5 و نصر 7 و «کنسرو ترکش» خاطره میر محمد حسینی است از عملیاتهای بدر و والفجر و ...، عملیات قادر خاطره‌ای است از دلالت باقریان از عملیات والفجر و ... و «خط شلمچه» خاطره داور پیررسول‌زاده از دوستانش است در عملیاتهای متفاوت زخم برداشته و یا دیگر در کنار او نیست. «عملیات خیبر» خاطره است از احد منتظر علیه که عملیاتهای والفجر 8 و خیبر و ... را به تصویر می‌کنند. «عملیات فتح‌المبین» خاطره سرهنگ علی رستمی جناقرد است از عملیات فتح‌المبین. در گوشه از این خاطره‌ها چنین آمده است: دستم را کشیدم روی زمین یک سنگ پیدا کنم ولی چشمم به گراز بود که یک وقت حمله نکند. یک دفعه یکی آرام زد پشت گردنم. کم مانده بود از ترس بیفتم سکته کنم. با خودم گفتم حتماً گشتی‌های عراقی‌ها هستند که اسلحه‌هایشان را گذاشتند پشت سرم. آرام دستم را بردم پشت سرم دستم خورد به لوله اسلحه ... لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

ساسان ناطق
ساسان ناطق 30 آذر 1354 در تبریز به دنیا آمده است. او در رشته مدیریت دولتی تحصیل کرده و داستان نویسی را از سال 1374 شروع کرده است. ناطق با تک داستان های موفق خود در جشنواره های ادبیات داستانی بسیج، شعر و داستان جوان کشور، شبهای شهریور و جایزه ادبی اصفهان درخشید تا اینکه اولین مجموعه داستانش با عنوان «وقتی جنگ تمام شود» در سال 1384 از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. این مجموعه، جوایزی همچون رتبه تقدیری دهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، رتبه برتر تالیف دومین جشنواره تولیدات و مراکز استانی حوزه هنری و رتبه برگزیده جایزه «گام اول» را نصیب نویسنده اش کرد.
ناطق نویسنده ای است که بدون تجربه یک روز از جنگ، فقط از جنگ می نویسد. او در داستان هایش فضا و موقعیتی متفاوت از جنگ را به تصویر می کشد؛ داستان هایی که خواننده از خواندن آن خسته نمی شود؛ با شخصیت داستان همذات پنداری کرده، با موقعیت‌های متفاوت داستانی روبرو می شود. از دیگر آثار داستانی ناطق می توان از مجموعه داستان «در آفریقا همه چیز سیاه است» و رمان نوجوان «قوش» نام برد. این آثار را انتشارات شهرستان ادب منتشر کرده است. هر دو اثر نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس، جایزه هفت اقلیم و قلم زرین بودند.
ناطق خاطره هم می نویسد.

کتاب های «سیاه، سفید، خاکستری»(رتبه سوم بخش اسارت سیزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آوازهای نخوانده»(رتبه سوم بخش اسارت پانزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آسمان مال من بود»(نامزد شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«هنوز مرا نشناخته ای؟»(نامزد بخش کودک و نوجوان شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آنها که رفتند»(نامزد بخش مستندنگاری شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع)

و «نامه رسان»، «سربازان نیار» و «تشنگان قله‌های برفگیر» جزو آثار شاخص او هستند.
او با تکیه بر تجربیات داستانی خود، از عناصر داستانی و کارکرد آن در انتقال درست مولفه‌های خاطره‌نویسی بهره می‌برد تا آثارش به دور از شعار و کلیشه، نثری روان و تصویری شفاف از جزئیات وقایعی را ارائه کند که رزمندگان با آن روبرو بودند.
ناطق سال‌ها در اردبیل زندگی می کرد. او پیش از ریاست حوزه هنری این استان در سال 1391، مسئولیت‌های دفتر ادبیات پایداری، آفرینش‌های ادبی و معاونت فرهنگی‌هنری حوزه هنری استان اردبیل را هم تجربه کرده است.

او طی سال‌های  1386 تا 1388، مدیریت ادبیات و انتشارات اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل را به عهده داشت. ناطق در حال حاضر در تهران و در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت مرکز آفرینش های ادبی را به عهده دارد. ناطق مسئولیت دبیری کارگروه آفرینش‌های ادبی امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری و مدیریت دفتر داستان حوزه هنری را هم به عهده دارد.

 

 

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
مروری بر تاریخچه و تفکرات سازمان مجاهدین خلق

قصه پر غصه ما

محمد رضا سرشار(رضا رهگذر)

صد درجه سانتی گراد

سارا عرفانی

زنبق های طلایی

ساسان ناطق

سفر به روایت سرفه ها

حمید حسام

یک دریا ستاره

سید قاسم یاحسینی

خاطرات آیت الله پسندیده

محمدجواد مرادى ‏نیا

پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد - جلد دوم

مرتضی سرهنگی

درآمدی بر آداب معنوی در هنرهای سنتی

روزی خواهم خفت؛ برای همیشه

شمسی خسروی

کتاب های پیشنهادی ما
گوهر صبر

طیبه پازوکی

به سوی میمک

علی کرم محمدیان

روزشمار پانزده خرداد تابستان 1341 جلد دوم

جواد کامور بخشایش

مجموعه مقالات زیبایی شناسی و سیاست

فرشید ابراهیمیان

درام‏‌نویسان جهان (جلد 3)

ستاره صالح

فصل کوچ چلچله

محمدرضا محمدی پاشاک

سه شنبه های دوست داشتنی

محمد رضا سرشار

ساعت دنگی

محمداسماعیل حاجی علیان

خاطره ظهر فردا

محمدحسین محمدی

نبضم را بگیر همهمه بودن دارد

منیژه آرمین /فاطمه ابراهیمی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
میراث پهلوانی در خراسان (کتاب اول)

هوشنگ جاوید

اسرار انیمیشن خمیری

مارک اسپس،سلما محسنی اردهالی

مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی - جلد اول و دوم

حسن بلخاری قهی

دری به خانه خورشید

اسدالله حبیب

نی نی ها و پری ها ( جلد سوم از مجموعه نی نی ها)

افسانه شعبان نژاد

پیاز رنده رنده

منیره هاشمی

مثل شاخه ترنج

عباس باقری

نظام نامه حرب

مرتضی سرهنگی

مثل همیشه ای کاش

عزت الله الوندی

هی یو

سعید ابوطالب