ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک

نظری به تکنولوژی اطلاعات
کتاب ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک اثر محمد مددپور انتشارات سوره مهر ‌کتاب ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک، به صورت نظری به ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک می پردازد که نظری است در حوزه تکنولوژی اطلاع..ادامه

توضیحات و مشخصات

کتاب ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک اثر محمد مددپور انتشارات سوره مهر

‌کتاب ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک، به صورت نظری به ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک می پردازد که نظری است در حوزه تکنولوژی اطلاعات.

کتاب حاضر، در یک مقدمه علمی، چهار فصل و کلام آخر به پایان برده شده است که به دو راه تکنیکی و معنوی فراروی ما پرداخته است. چهار فصل کتاب به صورت کلی، نقدی است به صنعت هنر تکنولوژیک که به جای پرداختن به روح هنری و نقبی به هنر که برخواسته از جهان ناسوتی و لاهوتی است، به جهان مادی و سرمایه داری بسنده شده است. آنچه از هنر در عصر تکنولوژیک مانده است، کاریکاتوری است از هنر اصیل و واقعی ای که بیشتر به وارونگی هنری می ماند.

مددپور هنر را اصیل و خدایی می خواهد و باور دارد که روح سرمایه داری و هنر صنعتی، هنر را اقتصادی، بازاری و کالایی می کند، آنچه به جا می ماند، جز برهنگی هنری نیست.

فصل اول کتاب به ماهیت تکنولوژی از نظر فلسفی و علمی به هنر می پردازد و بنیاد حضوری و مابعدالطبیعی تکنولوژی را به بحث می گیرد و از اصول تکنیکی، انتقال تکنولوژی به معنی فلسفی، آشفتگی انتقال تکنولوژی کاربردی به کشورهای غیر تکنولوژیک می گوید.

در فصل دوم به تجلی وجود در نظام تکنیک و نظام معنوی می پردازد که هنر و صنعت قدیم و جدید، مابعدالطبیعة هنر تکنولوژیک، اندیشه انتقادی پرپر حافظ نظام تکنیک و غربزدگی از بحث اصلی آن است.

در فصل سوم به مابعدالطبیعة سینما، هنر تکنولوژیک می پردازد که تکنولوژی نحوی انکشاف حقیقت، وارستگی از عالم تکنیک، تکنیک هنر سینما، ولایت، صورت انکشاف حقیقت از بحث اصلی آن است.

فصل چهارم به اطلاعات و تکنولوژی اطلاعاتی می پردازد که تکنولوژی اطلاعاتی رسانه های گروهی، تکنولوژی اطلاعاتی تحقیقاتی علمی، اطلاع به ایران از اهم بحث این فصل است. در کلام آخر وی به دو راه تکنیکی و معنوی می رسد که آن را فرا روی خوانندگان می گذارد، که به حقیقت هنر پی برده و از صنعتی شدن هنر به معنای کالایی دوری گزیده شود. در متن کتاب دربارة هنر، چنین آمده است:

ما نباید تسلیم همان نسبتی شویم که بین بشر جدید و تکنولوژی وجود دارد. تسخیر جوهر تمدن جدید غرب در گروه همین تغییر نسبت است، وگرنه، گزینش، آن سان که ما انتظار داریم امکان پذیر نخواهد بود.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مشخصات

 • شابک:

  9789644719714

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  198

 • نویسنده:

  محمد مددپور،

پدیدآورندگان

 • محمد مددپور

  نویسنده یا مولف کتاب ماهیت تکنولوژی و هنر تکنولوژیک

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد