ورود

بیست و هشت اشتباه نویسندگان

نویسنده: محسن سلیمانی ، جودی دلتون

اشتباهات نویسندگی که شما در کتاب حاضر می خوانید شامل همه نوع نوشته می شود: از داستان و غیر داستان گرفته تا شعر ، رمان ، مقاله و گزارش /گو اینکه بعضی از این اشتباهات در برخی از قالب ها بیشتر اتفاق می افتد ؛ اما با پرهیز از آن ها آثار شما بهتر خواهد شد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 97-964-506-190-4

تعداد صفحات 184

نوبت چاپ 6

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

28 اشتباه نویسندگان" نوشته "جودی دلتون" با ترجمه "محسن سلیمانی" این کتاب که یک اثر ترجمه‌ای است به بررسی اشتباهاتی می‌پردازد که امکان دارد هر نویسنده‌ای مرتکب آن شود. در این کتاب چنین می خوانیم: اشتباهات نویسندگی شامل همه نوع نوشته می‌شود. البته بعضی از این اشتباهات در برخی از قالب‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد؛ اما با پرهیز از آنها آثار شما بهتر خواهد شد. از تمام نویسندگان جهان تنها 5 درصد موفق می‏شوند، به این دلیل که یکی از این اشتباهات را مرتکب شده‏اند. جودی دلتون در این کتاب به عللی که باعث بروز خطا و اشتباه در نویسندگان می شود می پردازد. او اشتباهات نویسندگی را در انواع قالب ها از داستان، رمان، شعر، مقاله، گزارش و... می‏داند و در این کتاب به بیان تجربیات و اشتباهات خود به عنوان نویسنده‏ای مشهور و معتبر اشاره می‏نماید. از جمله اشتباهاتی که در کتاب به آنها اشاره می‌شود از این قرارند: در کار نوشتن امروز و فردا نکنید، سعی نکنید بهترین اثر دنیا را خلق کنید و از شکست هم نترسید. در نقطه‌گذاری افراط نکنید، شخصی ننویسید، عام و جهان شمول بنویسید، از بازنویسی نهراسید، لزومی ندارد همه مخاطب اثر شما باشند، به انتقادها و نظرات همسر، دوست، فامیل و رهگذاران خیابان گوش نکنید، مایوس نشوید. این کتاب در مجموع راهنمایی جامع و کامل برای نویسندگان و نیز کسانی است که قصد ورود به حرفه نویسندگی دارند. مطالعه این کتاب اشتباهات شما را در نویسندگی به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد. گزیده متن: «دلیل اینکه بسیاری از نویسنده‌های ما ناکام می‌مانند اشتباهات باورنکردنی آنها در کارشان است. یک قسمت از مشکل به این بر می‌گردد که بسیاری از نویسندگان ما دیر آمده‌اند و زود می‌خواهند بروند. آنها به استعداد اعتقاد دارند ولی به مهارت نه».

از متن کتاب :

نویسنده های تازه کار معمولا آنچه را که در حافظه شان است روی کاغذ می آورند .به این معنی که فقط درباره ی چیزهایی که خیلی خوب می شناسند یا آنچه را که در ذهن دارند ، می نویسند ؛ اما بالاخره وقتی می خواهند اثرشان را برای فروش منتشر کنند (البته مقالات شخصی استثناست) احساس می کنند که مثلا چیزی درباره کاشتن لبو برای کسب درآمد نمی دانند که مقاله ای مفصل درباره آن بنویسند.چه سردبیرها از نویسنده مقاله ای بخواهند و چه نویسنده خودش مقاله ای بنویسد و ارائه دهد ، مقاله اش در صورتی پر محتواست که اطلاعات موثقی به خواننده اش بدهد.بنابراین نویسنده ناگزیر باید به کتابخانه برود .چون اطلاعات ذهنی اش کامل نیست و باید تحقیق کند.
به علاوه ممکن است نکاتی از مطالب غیر داستانی ، داستان ها و رمان های شما نیاز به تحقیق داشته باشد.

 

نویسنده

محسن سلیمانی

محسن سلیمانی:
متولد 1338 و متوفي 1396، نويسنده و رايزن فرهنگي ايران
کتاب های نویسنده:
عید دیدنی و داستان های دیگر
بیست و هشت اشتباه نویسندگان
جادوی زاویه دید (مجموعه کتاب های آموزش نویسندگی 6)
طرح و ساختار رمان (مجموعه کتاب های آموزش نویسندگی 5)
درسهایی درباره داستان نویسی
تأملى دیگر در باب داستان
اسرار و ابزار طنز نویسی
از روی دست رمان نویس
عید پاک
عابر پیاده
رمان چیست؟
چگونه زندگی‌نامه بنویسیم؟

نویسنده

جودی دلتون

جودی دلتون در مه سال 1931 در سینت پل مینه سوتا در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد و بیشتر سال های عمر خود را در همین شهر گذراند.

وی بعدها پس از گذراندن تحصیلات عالی اشدر دانشکده سینت کاترین ، به عنوان معلم مشغول کار شد.اما در سال 1971 در 39 سالگی با وجود داشتن چهار فرزند و جدایی از شوهرش ، تصمیم گرفت نویسنده شود و بالاخره با سماجت و پشتکار توانست از راه قلم زندگی خود را اداره کند وی بیش از 200 کتاب برای کودکان و نوجوانان و مقالات بسیاری در مطبوعات نوشته و سال ها نیز برای هنرجویان تدریس نویسندگی کرد.

از میان آثار او ، مجموعه کتاب های کیتی ، فرشته و پیشاهنگ از همه مشهورتر است.دلتون در اثر یک بیماری عفونی در سال 2002 در گذشت.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

لشکر خوبان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

عصرهای کریسکان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

کالک های خاکی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی