ورود

صدا و صدابرداری

نویسنده: فتحعلی روشن

کتاب حاضر راجع به صوت، ماهیت صوت، شدت صوت، دامنة صوت و هارمونیک های یک منبع صوتی، ارتعاشات صوت و ساختمان گوش انسان، حد شنوایی گوش انسان، تکنولوژی شناسایی دستگاههای الکتروآکوستیک و مشخصات و کاربرد فنی آنان از بدو شروع کار، میکروفونها (نوع ساخت، حساسیت، دامنه و کاربری آنها)، دستگاههای تقویت‌کننده، میکسرهای صدا، اکولایزرها و انواع بلندگوها (نوع ساخت و کاربری آنان) و آخرین پدیده‌های صوتی در کشورهای پیشرفته تا زمان حال به‌صورت ساده و با محاسبات سینوسی بیان شده است. همچنین دربارة «سونو» یا صدارسانی در سالنهای مختلف موسیقی، تئاتر و سینما و محاسبات مقدار قابل قبول در محیطهای مختلف مطالبی بیان شده و راجع به صدابرداری انواع منابع صوتی و صداگذاری و باندسازی صوتی بر روی فیلمهای سینمایی و غیره بحث شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-845-471-964-978

تعداد صفحات 103

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

صدابردار،‌ به‌عنوان آخرین فرد در مسیر ارائه یک اثر چندرسانه‌ای،‌ فردی است که نتیجه زحمات آهنگساز، نوازندگان و خوانندگان و دیگر عوامل تولید اثر را به بار می‌نشاند. میزان توانایی صدابردار، می‌تواند عاملی مهم در زمینه موفقیت یک آلبوم موسیقی، لذت بردن تماشاگران از یک کنسرت و یا موفقیت یک فیلم سینمایی باشد. در حال حاضر، حوزه عملکرد یک صدابردار بسیار گسترده است؛‌ از یک سخنرانی عادی در سالن اجتماعات تا برگزاری نمایش‌های موزیکال عظیم و اجراهای بزرگ در فضای باز. از این‌رو، امروزه نقش صدابردار در یک اثر هنری، هم‌تراز با خالق اثر قلمداد می‌شود. کتاب «صدا و صدابرداری»، نوشته فتحعلی روشن؛ صدابردار باسابقه رادیو وتلویزیون سال‌های اخیر ایران، به بررسی مفاهیم مرتبط با صدا و تکنیک‌های صدابرداری در استودیو و محیط باز می‌پردازد. کتاب، نگاهی علمی به فن صدابرداری دارد و مفاهیم فیزیکی همچون امواج صوتی و کارکرد دستگاه شنوایی انسان، در آن به دقت مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش‌ بعدی کتاب، نویسنده به بررسی انواع میکروفن و نحوه کارکرد آن پرداخته است و اطلاعات خوبی در مورد چگونگی استفاده از آن‌ها در هنگام صدابرداری ارائه داده است. یکی از بخش‌های کاربردی و مفید این کتاب، بررسی چگونگی استفاده از بلندگو و سیستم‌ صوتی در سالن‌های بزرگ نظیر سینما، تئاتر و سالن‌های کنسرت است. فتحعلی روشن، با تکیه بر چهار دهه تجربه عملی خود در زمینه صدابرداری، کتابی ارزشمند برای جوانان علاقه‌مندان به این رشته تالیف کرده است.

نویسنده

فتحعلی روشن

زندگینامه

سال 1318 در تهران متولد و در محله امیریه تهران پرورش یافت، از سال 1332 تا حدود 1337 ساکن قم بوده است تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی ارشد هنر (الکترا آکوستیک) ادامه داده است. پس از فارغ‌التحصیلی مدت 8 سال رئیس رادیو ارومیه و سپس 5 سال مسئول پخش در رادیو ایران بوده است و در این مدت با بزرگانی چون خالقی همکاری داشته است. مدتی نیز کار صدابرداری در تلویزیون را تجربه کرده و پس از ادغام رادیو و تلویزیون معاون صدابرداران رادیو تلویزیون شد، از سال 50 تا 57 مدیر و سهامدار استودیو پاپ و از سال 60 تا 73 مدیر ستادی صدابرداران رادیو تلویزیونی کشور و پس از آن مسئول پروژه موسیقی حوزه هنری بوده است. به‌علاوه حدود 30 سال سابقه تدریس در دانشکده صدا و سیما و دانشکده هنر را دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

آن بیست و سه نفر

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

فرنگیس

مهناز فتاحی