مهتاب در قلمرو شب

کتاب مهتاب در قلمرو شب، عنوان آخرین مجموعه‌‌شعر خسرو احتشامی، شاعر پیشکسوت اصفهانی است که هفتاد غزل با محتوای عاشقانه و عارفانه را شامل می‌شود. این کتاب به‌رسم دیگر آثار نویسنده، متأثر از آداب‌ورسوم م..ادامه
 • قیمت: 30,000 تومان
  + -

توضیحات و مشخصات

کتاب مهتاب در قلمرو شب، عنوان آخرین مجموعه‌‌شعر خسرو احتشامی، شاعر پیشکسوت اصفهانی است که هفتاد غزل با محتوای عاشقانه و عارفانه را شامل می‌شود. این کتاب به‌رسم دیگر آثار نویسنده، متأثر از آداب‌ورسوم محلی است و مضامین عاشقانه‌ی آن هم به سبک‌وسیاق منحصربه‌فرد شاعر و با واژگانی متفاوت مطرح شده‌اند.

خسرو احتشامی در کتاب مهتاب در قلمرو شب، مجموعه‌ای از غزل‌هایش را گرد هم آورده که همگی از مضامین عاشقانه برخوردارند. این کتاب، درمجموع متشکل از هفتاد غزل است که به‌ رسم دیگر آثار این هنرمند، با تأثیر از آداب‌ و رسوم محلی نوشته شده‌اند. او همواره در تلاش است تا به واسطه‌ی اشعارش، هویت‌ خود و درونیاتش را فاش کند و اطلاعاتی درباره‌ی پیشینه‌اش در اختیار خوانندگان قرار بدهد. این مجموعه هم پیرو همین اصول سروده شده و امضای هنرمند در سرتاسر کتاب دیده می‌شود.

از آنجا که مشخصه‌ی اصلی قالب شعری غزل، طرح مضامین عاشقانه است، اشعار موجود در کتاب مهتاب در قلمرو شب هم در همین چارچوب سروده شده‌اند. بااین‌حال خسرو احتشامی اختصاصاً ارتباط با عرش را محور سروده‌هایش قرار داده و از نگاه عاشقانه نیز به آن‌ها نگریسته است. یکی دیگر از ویژگی‌های شایان ذکر مجموعه، این است که مضامین عرفانی با زبانی متفاوت و غیرعرفانی طرح شده‌اند. واژگان و اصطلاحات رایج در این زمینه نیز در شعرها دیده نمی‌شود و نویسنده عمدتاً از کلماتی استفاده کرده که برای انسان‌های این دوره، کاربرد روزمره دارند.

بریده‌ای از کتاب مهتاب در قلمرو شب

دزدیده‌اند از خانه من آسمان را‌ مهتاب را، خورشید را، رنگین‌کمان را با خاربست چنگ صحرایی شکستند قانون سبزآهنگ ابر و ناودان را در نور فانوس شقایق باد می‌جست در این بیابان عطر گندم، بوی نان را یا مردمک‌ها، مردمک‌های جمادی ست یا طرح نوسنگی ست دیوار زمان را آن سوی این آبی، رفیقان در عبورند من دل سپرده کوچه‌های اصفهان را از عقربک‌ها خواب رجعت می‌تراود با چشم می‌نوشم سکوتی جاودان را دیگر سواری نیست، مردی نیست، ‌ای دوست! بر خاک بنگر سایه دُستاقبان را از شیشه‌ها شب می‌چکد، از قاب‌ها قیر دزدیده‌اند از خانه من آسمان را

مشخصات

 • شابک:

  9786001755941

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  152

 • نویسنده:

  خسرو احتشامی هونه‌گانی،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد