ورود

سفر به قله ها

نویسنده: مرتضی سرهنگی

نمای نزدیک:گزارش‌نویسی از جمله شیوه‌هایی است که می‌تواند یکی از دقیق‌ترین زبان‌ها برای بیان یک حادثه باشد و این زبان دقیق، همان شیوه‌ای است که در نگارش کتاب «سفر به قله‌ها» به‌کار گرفته شده است. پنج گزارش جنگی که در این کتاب آمده به استثنای یک مورد در سال‌های 67 و 66 به رشته تحریر درآمده است. صاحبان گزارش‌ها بهبودی، سرهنگی و هشترودی هستند. آنها به عنوان شاهدان عینی به مناطقی که رژیم بعث بمباران شیمیایی داشته سر می‌زنند و دیده‌هایشان را در قالب گزارش‌ها منعکس می‌کنند. گزارش‌ آنها در این کتاب، مستندهایی است که با زبان و بیان نرم و دلنشین نگاشته شده است و از آنجا که قدرت توصیف تصاویر را به شکلی مطلوب دارند، توانسته‌اند برش‌هایی از این واقعیت تاریخی را نشان دهند. شیوه‌های گزارش‌نگاری در این کتاب حکایت از پختگی دارد و در بسیاری از قسمت‌ها به مرزهای داستان نزدیک شده و جاذبه‌ای دوچندان ایجاد می‌کند. در پنج گزارش این کتاب درباره عملیات آزادسازی حلبچه، منطقه عملیاتی بیت‌المقدس 6، عملیات مرصاد، بازدید خبرنگاران داخلی و خارجی از مناطق آزاد شده و ... می‌خوانید.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک

تعداد صفحات 112

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:هشترودی، یکی از روزنامه‌نگاران فعال دهه 70 و از نویسندگان مجله سوره در زمان سیدمرتضی آوینی است. مصاحبه‌های جنگی او، بسیار خواندنی است. مهم‌ترین فعالیت بهبودی نیز مدیریت دفتر ادبیات انقلاب اسلامی‌حوزه ‌هنری، داوری در جشنواره‌های مطبوعات و انتخاب کتاب برتر دفاع مقدس، همچنین صاحب امتیازی و مدیرمسئولی 200 شماره‌ مجله کمان است. سرهنگی نیز از سال 58 تا 67 با روزنامه‌ جمهوری اسلامی همکاری کرده و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری مشغول فعالیت است. نمای دور:هرچند گزارش‌نویسی جنگی سابقه‌ای طولانی در ایران دارد، اما متاسفانه هنوز این شیوه به پختگی لازم نرسیده است و علیرغم داشتن پتانسیل 8 سال دفاع مقدس، استفاده درخوری از آن نشده است. گزارش‌نویسی از شیوه‌هایی است که می‌تواند زبانی دقیق برای بیان یک حادثه باشد. هر گزارشگر سعی می‌کند با کمک گرفتن از جزیی‌ترین اشیا موجود در محل حادثه، کامل‌ترین تصویر را در قالب کلمات روی صفحه ذهن خواننده تایپ کند. اوج گزارش‌نویسی جنگ در عملیات کربلای 5 ظاهر شد. شکوه این عملیات که از آن کوره ذوب ارتش عراق یاد کردند، موجب شد تا نویسندگان و گزارشگران رسانه‌ها با ولع بیشتر کلمات را به کام صفحات بکشند. این شیوه هم برای مخاطبان جذابیت و عمق بیشتری دارد و هم اینکه با استفاده از آن می‌تواند جوانب و حواشی و جزئیات یک حادثه را خیلی دقیق بیان کرد. از کتاب:صبحانه با خراش‌های متعددی که سنگک بیات دوباره تست‌ شده رستوران بر دهان و گلویمان انداخت، همراه شد. در خیابان، ماموران شهرداری با بیل شیشه‌های خردشده مغازه‌ها را جمع می‌کنند. کمی پایین‌تر، آنجایی که به مرکز شهر نزدیک‌تر است، کرکره مغازه‌ها، شاید زودتر از روزهای قبل، یکی پس از دیگری بالا می‌رود. تصویر دیشب همدان با آنچه امروز شاهد آن هستیم، کاملا متفاوت است. خیابان‌های خلوت و بی‌رنگ دیشب امروز با چهارراه‌های شلوغ و صف مسافران تاکسی رنگ عادی به خود می‌گیرد.صفحه 17 از همین قلم:هشترودی: مشت مشت گل سپید می‌چیند از خاک (سوره‏ مهر) بهبودی: پابه‌پای باران (سوره‏ مهر) سفر به روسیه (سوره‏ مهر) مدال و مرخصی (سوره‏ مهر) سفر به قبله (سوره‏ مهر) سرهنگی: مرتضی آئینه زندگی‌ام بود (سوره‏ مهر) سفر بر مدار مهتاب (سوره‏ مهر) پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد (سوره‏ مهر) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

مرتضی سرهنگی

زندگینامه

او در سال 1332 در تهران متولد و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی علوم اجتماعی نیمه‌تمام رها کرد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌های جمهوری اسلامی همکاری و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری مشغول فعالیت می‌باشد. او در سال 75 عضو شورای سردبیری روزنامه ایران بوده و هم‌اکنون نیز سردبیر دوهفته‌نامه کمان است. از میان آثار او «اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی» مقام اول انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را کسب کرد و کتاب «پابه‌پای باران» مقام اول گزارش را به‌دست آورد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط