ورود

از نتایج سحر

نویسنده: محمدرضا سنگری

شعر انقلاب(تعریف - چیستی- ویژگی ها و ابعاد)

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3- 756- 175- 600- 978

تعداد صفحات 412

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 محمدرضا سنگری در کتاب «از نتایج سحر» کوشیده ابتدا به ارائه تعریفی از شعر انقلاب بپردازد و حدود و ثغور آن را بررسی ‌کند، سپس به ویژگی‌های شعر انقلاب به عنوان گونه‌ای جدید در شعر و ادب پارسی بپردازد.
به اعتقاد نویسنده حضور واژگان جدید در ساحت شعر انقلاب اسلامی، شکوفایی و معرفی چهره‌های جدید در این گونه ادبی، کرانه‌ناپذیری و نداشتن جغرافیای محدود، حضور مسالمت‌آمیز سنت و تجدد را می‌توان از ویژگی‌های این گونه ادبی ذکر کرد.
سنگری با اشاره به این مجموعه گفت: در این اثر قلمروهای گوناگون «شعر انقلاب» را همانند حوزه «شعر آئینی» که خود آن نیز به چندین حوزه همانند شعر نبوی، علوی، فاطمی، عاشورایی، رضوی، نیایش، ستایش و انتظار تقسیم می‌شود و قلمروهایی از شعر دفاع‌ مقدس، عاشقانه، عارفانه و شعر اجتماعی و اعتراض را مورد بررسی، تحقیق و پژوهش قرار دهم.

نویسنده

محمدرضا سنگری

زندگینامه

سنگری اول آبان 1333 در شوش متولد شد. وی فارغ‌التحصیل دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران می‌باشد. رویکرد وی به شعر به زمان تحصیل در کلاس چهارم ابتدایی باز می‌گردد. شعرهای دکتر سنگری تاکنون به صورت پراکنده در برخی از نشریات چاپ شده است. او تا به امروز در بسیاری از همایشهای سراسری شعر دفاع مقدس و شبهای شعر دفاع و مقاومت حضور داشته و در جلسات متعدد آن به نقد و بررسی شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری پرداخته است. کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» این نویسنده که در سه جلد نوشته شده به عنوان برترین کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است. گفتنی است سنگری در حال حاضر ساکن تهران است و ضمن تدریس در دانشگاهها، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی و مجله تربیت می‌باشد و با سازمان پژوهش و تألیف کتب درسی هم همکاری دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

عصرهای کریسکان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

فرنگیس

مهناز فتاحی