روز خشم

روایتی داستانی از زندگی حجربن عهدی‌
در کتاب روز خشم اثر سینا علوی زندگی حجر بن عدی، از زمان شورش تا شهادت او توسط دستگاه معاویه به شکل داستان روایت شده است...ادامه

توضیحات و مشخصات

در کتاب روز خشم اثر سینا علوی زندگی حجر بن عدی، از زمان شورش تا شهادت او توسط دستگاه معاویه به شکل داستان روایت شده است.

در روز خشم موضوعات و مواردی همچون کینه‌توزی‌های معاویه نسبت به یاران حضرت علی (ع) پس از شهادت ایشان، ماجرای شهادت امام حسن مجتبی (ع) و مخالفت‌های حجر بن عدی با افرادی همچون «عمرو بن حریث» که در مساجد قبل از شروع خطبه حضرت علی (ع) را مورد لعن و نفرین قرار می‌دادند و… پرداخته و روایت شده است.

حجر بن عدی از بزرگان قبایل عرب است که در شهر کوفه زندگی می‌کرد. او در سال 50 هجری به علت فشارهای زیادی که دستگاه معاویه و ابن زیاد حکمران او در کوفه به شیعیان وارد می‌کردند تصمیم به شورش گرفت و پس از مبارزات زیاد توسط عوامل معاویه دستگیر شده و به شام برده می‌شود و در محلی به نام «مرج‌العذرا» به شهادت رسید. ده سال پس از شهادت او قیام عاشورا حادث شد. نام این کتاب از آیه ۱۶ سوره دخان گرفته شده است که می‌گوید: «روز خشم بزرگ فرا می‌رسد، ماییم انتقام‌ گیرندگان.»

بریده‌ای از کتاب روز خشم

نگهبانان راه دادند و نیزه‌هایشان را گشودند. زیر پوست زمخت شداد موجی از شادی دوید. می‌دانست این پیغام برای معاویه چه‌قدر و منزلتی دارد! از میان کوفیان که برای مژدگانی معاویه نقشه‌ها کشیده بودند تنها او این اقبال را داشت که خبر را به معاویه برساند. پس با گام‌های سنگین به تخت معاویه، در زیر گنبد مطلای قصرالخضرا، نزدیک شد. زانو زد و رخصت خواست. معاویه، انگشتری گران‌بهایش را در انگشت چرخاند و به پیک تیزتک اجازه داد نزدیک شود و خبر را در گوش او نجوا کند.

مشخصات

 • شابک:

  9789644716423

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  240

 • سال انتشار شمسی:

  1387

 • نویسنده:

  سینا علوی،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد