ورود

پرند ستایش در ایران - دفتر نخست

نویسنده: هوشنگ جاوید

«پرند ستایش در ایران» عنوان یک مجموعه هشت جلدی درباره موسیقی مذهبی و دینی ایرانی در قالب پژوهشی است. دفتر نخست «پرند ستایش در ایران» به ذکر خوانی، نعت خوانی و چاوش خوانی اختصاص دارد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-808-506-964-978

تعداد صفحات 272

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 کسانی که هوشنگ جاوید را می شناسند، از دغدغه های همیشگی او نسبت به موسیقی محلی آگاهند. او این بار به سراغ ذکرخوانی ها و موسیقی معنوی ایرانی رفته و پژوهشی را در این زمینه به رشته تحریر در آورده است. جاوید برای فهم آسان مخاطب، کتابش را به سه بخش ذکر خوانی، نعت خوانی و چاووشی خوانی تقسیم کرده است. او در این اثر سعی می کند با بازشناسی آواهای درونی انسان؛ بازتاب های بیرونی آن را آشکار سازد. از همین رو هم نویسنده ذهن مخاطبش را به سمت موسیقی عرفانی و معنوی هدایت می کند و او را به ورطه ذکر خوانی و حمد پروردگارش می‌کشاند. هوشنگ جاوید در دفتر نخست پرند ستایش در ایران، از ارائه یک پژوهش صرفا خشک و آکادمیک فاصله می گیرد و بیشتر به سمت یک فرهنگنامه موسیقی مذهبی متمایل می شود. اما یکی از بخش های جذاب کتاب، فصل چاووشی خوانی است. نویسنده در این فصل با واژه شناسی چاووشی خوانی مبحث را آغاز می کند و با بیان تحریرهای گوناگون این گونه موسیقایی، سر صحبت را با مخاطب باز می کند. نکته ای که این فصل کتاب را ارزشمند می کند، ذکر نمونه های اصیل چاووشی خوانی است که مشخص است نویسنده با مشقات فراوان به آن ها دسترسی پیدا کرده و بی ادعا در اختیار مخاطبش قرار داده است.

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.

کتاب های مرتبط
یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

چراغ های روشن شهر

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

لشکر خوبان

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

کالک های خاکی