ورود

برگی از خطه کشوین

نویسنده: مسعود آتشگران

روایت لحظه به لحظه از مبارزات «جمعیت حافظ وحدت قزوین» در ابتدای پیروزی انقلاب

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-288-9

تعداد صفحات 346

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

 پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357 موجد دگرگونی‌های اساسی در روندهای سیاسی جاری و نهادهای رسمی کشور شد که برای پی بردن به دامنه و حجم حقیقی این تغییرات می‌بایست هر کدام از آنها را در چارچوب روابط و مناسبات اجتماعی و سیاسی حاکم بر دوران خودش سنجید. 
«برگی از خطه کشوین» تنها به بررسی یکی از این تشکل‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد و فعالیت آن‌ را در دو برهه قبل از پیروزی انقلاب و پس از آن تا اوایل جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران بررسی می‌کند. هدف از انجام  این تحقیق، چنانکه مؤلف در اثرش بیان کرده در درجه نخست معرفی پدیده «جمعیت حافظ وحدت قزوین» از ابتدای تشکیل آن در بهمن 1357 تا زمان انحلال در نیمه دوم سال 1360  است. هدف مسعود آتشگران در مرحله بعد آگاهی دادن نسبت به ماهیت خودجوش پدیده‌های اجتماعی است و در پایان کشف داده‌ها و اطلاعات و رسیدن به یافته‌هایی از حرکت سیال اجتماعی دوره معاصر است که در حقیقت گوشه‌ای از زندگی اجتماعی مردم ایران محسوب می‌شود.
 از این منظر پژوهش حاضر اگرچه بر بنیاد بررسی سازمانی محلی و کوچک همچون جمعیت حافظ وحدت در قزوین بنا شده اما به جهت ساختار کلان نقادانه‌ای که مؤلف برای پرداختن به مساله و تحلیل آن اتخاذ کرده است، مطالعه آن می‌تواند برای طیف‌های متنوع اجتماعی و اقلیمی سودمند باشد؛ چنانکه میزان اقبال مخاطبان از این اثر طی مدت کوتاهی که از انتشار آن می‌گذرد نیز موید همین مطلب است.

نویسنده

مسعود آتشگران

مسعود آتشگران رئیس حوزه هنری استان قزوین است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اردوگاه اطفال

ضربت متقابل

چراغ های روشن شهر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید