ورود

طنز درباره پهلوی

نویسنده: محمدعلی علومی

اگر به آرشیو تمام نشریاتی که شاه و دارودسته‌اش را مسخره کرده‌اند، دسترسی ندارید این کتاب را بخرید!

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-284-175-600-978

تعداد صفحات 597

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 

یافتن کتابی که تا اندازه‌ای خیال اهل تحقیق را در باب طنز در یک دوره زمانی مشخص، آن هم عصر زمامداری پهلوی اول و پهلوی دوم آسوده کند، بسیار دشوار بود. منابع گوناگونی در این زمینه در دامن نشر کشور گسترده شده بود، اما هیچ وقت اثری قابل اعتنا در حجمی 600 صفحه‌ای برای این منظور گرد آورده نشده بود.
علومی در طنز «درباره پهلوی»، آثار طنز‌پردازان مطرح کشور را از دوره پهلوی اول تا انقلاب اسلامی گردآوری کرده است. او در این کتاب دست به انتخاب اشعار و متون طنزی زده است که دارای بار مفهومی اجتماعی و سیاسی هستند و رفتارها و سیاست‌های رژیم پهلوی را در خود منعکس می‌کنند؛ در عین حال فخیم، فاخر و آموزنده نیز به شمار می‌آیند.
وی همچنین در این کتاب در کنار انتخاب و بازنشر این مطالب طنز، به ارائه یادداشتی از نقطه نظر شخصی خود درباره تحلیل آن متن نیز پرداخته است و به گفته خود در مقدمه کتاب سعی کرده که رویکرد مفهومی و محتوایی را در نقد و بررسی آثار ارائه شده در کتاب برگزیند.
این کتاب، آثار طنز‌پردازانی از دوران پهلوی اول و دوم و دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را در بر می‌گیرد و بیشتر حول موضوعاتی چون جنبش ملی شدن صنعت نفت، کودتای 28 مرداد، اصلاحات ارضی، زنان و موضوعاتی مشابه است.
یکی از کارهای خوبی که علومی در این کتاب کرده است، ارائه شناختنامه بسیار مختصری از خالقان آثار طنزی است که مستقیم یا با کنایه و اشاره درباره پهلوی‌ها سروده یا نوشته‌اند. دیگر مزیت‌ کتاب، تعقیب موضوع طنز درباره پهلوی در نشریات و کتاب‌های منتشر شده پس از انقلاب و استفاده از مطالب آنها در این کتاب است.

نویسنده

محمدعلی علومی

زندگینامه محمدعلی علومی (متولد ۱۳۴۰ در بم) نویسنده معاصر ایرانی است. علومی رمان های معروف سوگ مغان، آذرستان، شاهنشاه در کوچه دلگشا، اندوهگرد، من نوکر صدامم، طنز در آمریکا، وقایع‌نگاری بن ‌لادن» و خانه کوچک را در پرونده کاری خود دارد. محمدعلی علومی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. (ورودی بهمن ۱۳۶۳ بوده)؛ از دوستان صمیمی و مدتی همخانه مرحوم ایرج بسطامی (خواننده اهل بم) بود. با لهجه شیرین کرمانی صحبت می کند. داستان کوتاه «بمانی» نیز اثر اوست که در آخرین شماره ماهنامه «فرجاد» در اواخر دهه ۶۰ یا اوائل ۷۰ چاپ شد. وی شاگرد ابوالقاسم انجوی شیرازی،مشهور به پدر فرهنگ مردم بوده و در اسطوره پژوهی و تحلیل و بررسی قصه های ایرانی براساس اسطوره های قدیمی و بررسی داستان های هزار و یک شب،آثاری منتشر کرده است. رمان " آدرستان" در سال 77 کتاب برگزیده ی سال از سوی وزارت ارشاد وقت شد و رمان طنز "شاهنشاه در کوچه دلگشا" برنده ی سی سال طنز ایران شد،در کنار برگزیده شدن استاد نجف دریا بندری در ترجمه طنز و پرویز شاپور در کاریکلماتور و مهدی اخوان ثالث در شعر طنز و کیومرث صابری در طنز مطبوعاتی.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

آن بیست و سه نفر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

چراغ های روشن شهر

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

اردوگاه اطفال

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی