ورود

درباره طنز

نویسنده: ابوالفضل حری

در این اثر رویکردهای نوین به طنز و شوخ‌طبعی با تأکید ویژه بر زبان‌شناسی طنز، مورد بررسی قرار گرفته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک

تعداد صفحات 142

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

ابوالفضل حری، نویسنده این کتاب در نخستین بخش آن، علل و انگیزه‌های خود از نگارش «درباره طنز» را توضیح می‌دهد و این کار را ناشی از مطالعه مقاله‌ای با عنوان «شوخ طبعی در قرآن» قلمداد می‌کند. او با ترجمه این مقاله در سال 1991، متوجه مفاهیمی با عنوان «شوخ‌طبعی» می‌شود و تصمیم می‌گیرد نگاه تازه‌ و نوینی به طنز داشته باشد و سرانجام، این کتاب آفریده می‌شود. این کتاب از یک سرآغاز و پنج فصل تشکیل شده است. در قسمت سرآغاز، در مورد اینکه چه عاملی باعث ترغیب نویسنده به تحقیق و تفحص در این موضوع شده است، صحبت می‌شود و پس از آن روند کار توضیح داده می‌شود.  نگارنده کتاب در فصل اول، واژگان معرف خنده را از سه فرهنگ دهخدا، معین، عمید و فرهنگ فارسی انگلیسی حیم استخراج کرده، در ادامه سه زیر مجموعه ژانر کمدی، طنز، هجو و هزل را مورد بررسی قرار داده است.
فصل دوم، از رویکردهای زبان‌شناختی به مقوله طنز و شگردهای طنزپردازی بحث می‌کند. فصل سوم مربوط به تعریف طنز پرخاشگر و انواع این گونه طنزپردازی است. مؤلف در فصل چهارم، اصول و مبانی ترجمه شوخ‌طبعی و مشکلات فراروی ترجمه طنز را بررسی می‌کند و راهکارهایی برای حل مشکلات ترجمه ارائه می‌دهد. فصل پایانی کتاب، جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مباحث پیشین است. در خاتمه، منابع کامل درباره طنز و طنزپردازی گنجانده شده است.

نویسنده

ابوالفضل حری

زندگینامه

در سال ۱۳۵۱ در اراک به دنیا آمد. تحصیلات راهنمایی و دبیرستان را به‌ترتیب در مدرسه راهنمایی علامه طباطبایی و امام محمدباقر (ع) به انجام رساند. در سال ۱۳۶۶ همزمان با تحصیل در دبیرستان، با انجمن سینمایی جوانان ایران - دفتر اراک‌ - آشنا شد و فعالیت فرهنگی- هنری خود را در آنجا آغاز کرد.

 

نتیجه این همکاری ساخت چندین فیلم کوتاه و داستانی بوده است. در سال ۱۳۷۱ در رشته‌ زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه علامه طباطبایی پذیرفته شد و همزمان فعالیت فرهنگی- هنری خود را با دفتر جهاد دانشگاهی آغاز کرد که این فعالیت‌ها تا پایان سال ۱۳۸۱ که از رساله‌ کارشناسی‌ارشد در رشته‌ ادبیات انگلیسی دفاع کرد، ادامه داشت.

 

 از سال ۱۳۷۲ همکاری خود را با مطبوعات آغاز کرد و حاصل این همکاری ترجمه، تألیف و چاپ ده‌‌ها مقاله در روزنامه‌ها و مجلات داخلی بوده است. در ششمین جشنواره‌ی مطبوعات نامزد دریافت قلم بلورین در رشته‌ نقد و در جشنواره نهم مطبوعات برنده لوح زرین و قلم بلورین شد و در چهارمین جشنواره‌ نقد کتاب جایزه‌ی اول رشته‌ی شعر را دریافت کرد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر