ورود

ترانه ماهی ها

نویسنده: کبری موسوی قهفرخی

مجموعه «ترانه‏ ماهی‌ها» دارای 37 قطعه شعر است که در کتاب با شماره مشخص شده‏اند اما در فهرست عنوان هر شعر از مصراع اول آن انتخاب شده است. این شعرها شامل 27 غزل 1 چهارپاره و 9 رباعی هستند. اسم مجموعه که ممکن است این ذهنیت را برای مخاطب ایجاد کند که بسیاری از شعرها با بهره‏مندی از موتیف‏ها، مضامین و ایماژهای مرتبط با دریا باشد، از غزل 6 این مجموعه با عنوان «دوباره حرف تو شد در میان ماهی‏ها» اخذ شده است. مجموعه با غزلی با این مطلع آغاز می‏شود: «خدا تو را کلمه خواند و دردهانم ریخت سپس به هیئت یک شعر در دهانم ریخت» و البته از بیت دوم فوق‏العاده زیبا و تأثیرگذار این غزل نیز نمی‏شود گذشت: «جهان تسلسل تاریکی عمیقی بود ستاره خواند تو را و در آسمانم ریخت» «تا با توام الهه ناز بنان چرا؟» و «بادی وزید و سیب سرخی بر زمین افتاد»، عنوان دو قطعه از غزل‏های این مجموعه است. تنها چهارپاره کتاب شعری است که درباره حضرت زینب کبری (س) سروده شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-303-506-964-978

تعداد صفحات 64

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 «کبری موسوی قهفرخی» این شاعر کم‏کار تخیل فوق‏العاده و سرکشی دارد. وقتی مجموعه شعر «ترانه‏ماهی‏ها» را که تنها دفتر منتشره اوست، مرور می‏کنیم، انگار به باغستانی از تصاویر و تعابیر تازه و باطراوت قدم گذاشته‏ایم. گالری‏ یا نمایشگاهی از صور خیال که شعرها را رنگین جلوه می‏دهد. او بسیارعلاقه‏مند است به سراغ تصاویر بکر و کشف ناشده برود و گاهی اگر به سراغ تصویری می‏رود که مثل تشبیه صورت زیبا به ماه قبلا از سوی دیگر شاعران به کرات استفاده شده و برای مخاطب آشنا است، تلاش می‏کند نگاهی متفاوت به آن موضوع داشته باشد و موقعیتی تازه از آن خلق کند. این تخیل سرکش و فعال از طبع بی‏قرار و جنون‏مندی می‏تواند سرچشمه بگیرد که کبری موسوی دارای چنین طبعی است. نکته دیگری که با اهمیت و پررنگی در شعرهای این مجموعه خود را نشان می‏دهد، تسلط شاعر به ادبیات کلاسیک فارسی و  بهره‏گیری از تکنیک‌ها، نوآوری‏ها و کشف‏های شاعرانه گذشتگان است. بر هین اساس است که علاوه بر استفاده او از تمام آرایه‌ها و فضاهای کلاسیک، دو آرایه تضمین و تلمیح که مستقیما از گذشته ادبیات و فرهنگ فارسی روایت‏گری می‏کنند، از پرکاربردترین تکنیک‏های استفاده شده از سوی شاعر مجموعه «ترانه ماهی‏ها» است. او همچنین در این دفتر نشان می‏دهد که شاعری است که بسیار دغدغه اندیشیدن دارد.

نویسنده

کبری موسوی قهفرخی

کبری موسوی قهفرخی متولد 1359 در فرخشهر استان چهارمحال و بختیاری، کارشناس علوم سیاسی از دانشگاه تهران و دانشجوی ارشد ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی است. وی برگزیده هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، برگزیده کتاب سال غزل، کاندیدای نهایی جایزه پروین، تمجید شده جایزه قلم زرین، برگزیده کتاب شعر جوان جایزه قیصر امین پور و... است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

لشکر خوبان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان