ورود

چه کسی قشقره ها را می کشد

نویسنده: حجت شاه محمدی

نمای نزدیک:زمانی که تجاوز عراق به خاک ایران آغاز شد سورن هاکوپیان، یکی از جوانان اقلیت‌ مذهبی کشور بود که به چشم خود اولین اقدامات متجاوزانه نیروهای صدام را دید. هاکوپیان که به همراه خانواده خود در خرمشهر زندگی‌ می‌کرد در همان دوران نوجوانی که طعم جنگ را در شهر خود چشید به خوبی ماهیت راستین آن را شناخت. هرچند خانواده‌ این رزمنده مسیحی در نهایت مجبور به ترک خرمشهر و نقل مکان به اصفهان می‌شوند اما او و برادرانش تجاوز به شهرشان را تاب نیاورده و داوطلبانه پای به جبهه نبرد می‌گذارند. سورن هاکوپیان در لشکر 84 خرم آباد در برابر تهاجم دشمن بعثی به ایستادگی پرداخت. وی تیر ماه سال 67 در حالی که در حال دفاع از خاک کشور در برابر یکی از حمله‌های گسترده عراقی‌ها بود از ناحیه پا مجروح شده و به محاصره نیروهای عراقی در آمد. خاطره هاکوپیان از لحظه اسارتش حاوی صحنه‌های تکان دهنده‌ای چون رد شدن تانک از روی مجروحان ایرانی است اما سرنوشت برای این رزمنده ارمنی آینده متفاوتی را رقم زد. او در حالی که مجروح بود توسط نیروهای عراقی به اسارت در آمده و مدت دو سال را در اردوگاه اسیران ایرانی در کشور عراق گذراند. سال‌های اسارت این رزمنده سرشار از خاطرات غم‌انگیز و بعضا حیرت آور است. این رزمنده مسیحی نمای متفاوت و روایت بکری را از هشت سال پایمردی مردان خدا در دفاع مقدس بیان می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-287-175-600-978

تعداد صفحات 351

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:حجت شاه‌محمدی متولد سال 1334 و دارای فوق دیپلم نظامی، سرهنگ بازنشسته هوانیروز است. وی از خلبانان دوران دفاع مقدس بوده و سال‌ها است که درباره نقش ارتش در جنگ می‌نویسد، شاه‌محمدی از موسسان هیات معارف جنگ هوانیروز است. وی داستان‌نویسی را از دوران دبیرستان آغاز و فعالیت خود را سال 68 با چاپ کتاب «کبوتران امید» آغاز کرد. این نویسنده بیش از 10عنوان کتاب در حوزه جنگ به چاپ رسانده است. نمای دور:حجت شاه‌محمدی (نویسنده کتاب): ایده اولیه نگارش این کتاب به حدود 20 سال پیش باز می‌گردد اما به دلیل بروز پاره‌ای مشکلات امکان انتشار این اثر تا به امروز میسر نشد. خوشحالم که سرانجام با تلاش و پی‌گیری مسوولان حوزه‏هنری این کتاب منتشر شده است. کتاب حاضر در راستای معرفی رشادت‌ها و دلاوری‌های آزادگان و شهدای اقلیت‌های دینی و به خصوص ارامنه کشور که نقشی اساسی و انکارناپذیر در دوران هشت سال دفاع مقدس داشتند، به رشته تحریر درآمده است. روایت این اثر خاطره داستانی است. قشقره همان زاغی سفید و سیاه و زیبایی است که با صدای یکنواخت و شیطنت‌هایش معروف شده. سورن هاکوپیان (راوی کتاب): این کتاب تنها سرگذشت شخص من نیست. سرگذشت همه آن عزیزان، آن هم‌سوله‌ای‌ها است. به عبارت دیگر هر یک از دوستان می‌توانند به جای اسم سورن هاکوپیان اسم خود را جایگزین کنند و این تغییر، هیچ اثری در روند ارزش‌های کتاب ایجاد نخواهد کرد. از کتاب:« شما فقط به فکر خودتون هستید. هیچ فکر کردید منِ ارمنیِ مسیحی، کجای تاریخ این سرزمین قرار دارم؟ حتی تو همین یه ذره جا، من رو عقب می‌زنید مبادا چیزی از اصل بیفته. تو و امثال تو تا به حال متوجه شدید موقع عزاداری و سینه زدن‌هاتون، حق من رو ضایع می‏کنید؟ من تنها می‌مونم. این ظلمه.صفحه 205 از همین قلم: وقتی پلنگ خواب است (سوره ‏مهر) ت‍اری‍خ‍چ‍ه‌ ه‍وان‍ی‍روز از پ‍ی‍دای‍ش‌ ت‍ا ت‍کامل (ن‍ش‍ر ش‍ه‍ی‍د س‍ع‍ی‍د م‍ح‍ب‍ی‌) هوانیروز در فتح المبین (سازمان عقیدتی سیاسی ارتش) هوانیروز در غرب (سازمان عقیدتی سیاسی ارتش) افتخارات:نامزد دریافت جایزه شهید حبیب غنی پور لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حجت شاه محمدی

زندگینامه

سرهنگ خلبان حجت شاه محمدی ۵۹ سال دارد و از سال ۱۳۶۴ اولین کتابش را با نام «کبوتران امید» منتشر کرد و تا کنون ۱۷ عنوان کتاب در زمینه خاطرات دفاع مقدس به چاپ رسانده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

لشکر خوبان

چراغ های روشن شهر

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

ضربت متقابل

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری