ورود

سیری در رساله های موسیقایی

نویسنده: حسین محمدزاده صدیق

این کتاب به معرفی اجمالی رساله های علمی و فنی موسیقی فارسی دوره اسلامی با نگاهی گذرا به نخستین رسالات عربی موسیقایی و اشارتی به برخی آثار ترکی فارسی نگاران می پردازد و در اصل با محتوایی درسی ، برای دانشجویان دانشگاههای هنر و دلبستگان و کاوشگران متن شناسی آثارمکتوب تاریخ موسیقی پژوهشی تالیف شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-952-506-964-978

تعداد صفحات 264

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  کتاب سیری در رساله‌های موسیقی به معرفی اجمالی رساله‌های علمی و فنی موسیقی فارسی دوره اسلامی با نگاهی گذرا به نخستین رسالات عربی موسیقایی و اشارتی به برخی آثار ترکی فارسی نگاران می‌پردازد و در اصل با محتوایی درسی، برای دانشجویان دانشگاه‌های هنر و دلبستگان و کاوشگران متن شناسی آثار مکتوب تاریخ موسیقی پژوهشی تالیف شده است. کتاب در دو بخش اصلی معرفی رساله‌های عربی و فارسی و  گزیده‌های متون رساله‌های موسیقایی فارسی  و دو بخش ضمیمه تدوین شده است و با توجه به گنجایش کتاب در هر بخش همه آنچه لازمه دانستن است، به ایجاز و اختصار بیان شده است. بخش ضمیمه نخست متن مصاحبه‌ای است که پس از تکثیر درس نامه در سال 1378 در مطبوعات چاپ شده و بخش ضمیمه دوم متن مثنوی  هفت جام  اثر ملا محمد بن سلیمان فضولی شاعر و موسیقی شناس سده دهم را تشکیل می‌دهد که از چاپ انتقادی دیوان وی برداشته شده است. در این مثنوی در 317 بین لطائف عرفانی به زبان آلات موسیقایی تبیین شده است. در این کتاب  هشت بخش صناعت موسیقی در هفت بخش، دسته‌بندی مطالب رساله‌های موسیقایی، سبک شناسی نثر رساله‌های موسیقایی، رساله‌های عربی موسیقایی، رساله‌های فارسی موسیقایی، مصاحبه، گزیده‌های متون رساله‌های موسیقایی فارسی، پیوست و افزوده‌ها گنجانده شده است. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حسین محمدزاده صدیق

زندگینامه

دکتر حسین محمدزاده صدیق در 15 تیرماه 1324 در محله‌ باستانى سرخاب تبریز واقع در دامنه‌هاى کوه «عینالى» دیده به جهان گشودند. پدرشان نوه‌ى آقا میرعلى سرخابى صاحب کتاب ربیع الشّریعه و پیشنماز مسجد و مادر ایشان، دختر عباسقلى خان از خوانین اردبیل و از رزمندگان خوشنام نهضت مشروطه و قیام شیخ محمد خیابانى بود که در گیر و دار مشروطه به تبریز کوچیده و در محله‌ى سرخاب ساکن شده بود. مادر پرهیزگار ایشان، نام حسین را به او برگزید تا یاد آور روشنگری‌هاى امام حسین (ع) باشد. در کودکى او را به مسجد جامع تبریز فرستادند و در آنجا نزد آقا میرزا غلامحسین هریسى، آقا میرزا عمران و مرحوم وقایعى مشکات تبریزى به تعلیم قرآن، فلسفه اسلام، فقه، احکام و اصول دین مشغول شد. پس از آن، ایشان را به مکتب خانه فرستادند. حسین که 8 یا 9 سال داشت به خاطر استعداد و تیزهوشى، در مسجد و گاهى در منزل آنچه را آموخته بود به افراد بی‌سواد محله تعلیم می‌داد و توانست تعداد زیادى از آنان را باسواد کند.در سال 1337 تحصیلات ابتدایى را به پایان رسانیده و در رشته‌ى علوم ادبى در دبیرستان مشغول به تحصیل شدند.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

عصرهای کریسکان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

راز نگین سرخ

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی