نمایش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز

کتاب نمایش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز اثر محمدباقر انصاری انتشارات سوره مهر ‌درباره کتاب نماییش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز: در واقع لزوم ثبت، حفظ و احیای نمایش روحوضی با توجه به..ادامه

توضیحات و مشخصات

کتاب نمایش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز اثر محمدباقر انصاری انتشارات سوره مهر

‌درباره کتاب نماییش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز: در واقع لزوم ثبت، حفظ و احیای نمایش روحوضی با توجه به نیاز بشر امروز به خنده، دلیل اصلی تولید انتشار این کتاب دانسته شده است.در این کتاب می توانید مباحثی همچون «بازشناسی ماهیت خنده»، «کمدی چیست» و «ماهیت و ساختار نمایش های شادی آور ایرانی» مطالعه کنید.نمایش روحوضی از تکمیل نمایشی ابتدایی به نام تقلید (مضحکه) و با وارد شدن پرسناژی به نام «سیاه» به جود آمده است و بیشتر در جشن های شادی، نظیر عروسی اجرا می شد. نویسنده در کتاب «نمایش روحوضی؛ زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز» مفصلاً درباره نمایش های شادی آور ایرانی بحث می کند تا بار دیگر به شکلی ژرف و عمیق، ریشه های این گونه از نمایش بررسی و شناسایی شود. او حتی تلاش می کند تا در مقاطعی از تاریخ، مانند تحولات سیاسی پس از کودتای 28 مرداد 1332، تأثیر مسائل اجتماعی بر روند نمایش های طنز روحوضی را بررسی و معرفی کند.

نویسنده در مقدمه نگاهی به تاریخ نمایش در ایران در انواع مختلف شادی آور و حتی در مقابل تعزیه و نمایش های مذهبی دارد و در فصل های بعدی به تفصیل درباره نمایش های شادی آور ایرانی سخن می گوید و سعی دارد به زمینه هایی که به ساختار و تکامل این نمایش ها کمک کرده، اشاره کند.

فصل نخست به بازشناسی ماهیت خنده اختصاص دارد. او ابتدا از خنده و رویکردهای پزشکی و از اینکه لبخند زدن حتی بر تعداد ضربان قلب، فشار خون، تنفس و اسپاسمِ سر، بدن و حرکات بازوها تأثیر می گذارد، سخن می گوید. در ادامه برای تکمیل کار از خنده و خندیدن در آینه اسلام و تأثیر روانی آن بر انسان مطالبی را مطرح می کند.

در فصل دوم به کمدی و ریشه های آن از نظر ارسطو، ریشه های یونانی و آتنی می پردازد و پس از آن انوع کمدی، یعنی کمدی کهن، میانه، نو، احساساتی و… را تشریح می کند.

ماهیت و ساختار نمایش های شادی آور ایرانی و بررسی عناصر خنده ساز در نمایش شادی آور روحوضی، فصول بعدی این کتاب را تشکیل می دهند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مشخصات

 • شابک:

  9789645064585

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  130

 • نویسنده:

  محمدباقر انصاری،

پدیدآورندگان

 • محمدباقر انصاری

  نویسنده یا مولف کتاب نمایش روحوضی زمینه، زمانه و عناصر خنده ساز

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد