هندسه صحنه

کتاب هندسه صحنه، نوشته پاملا هاوارد است که رضا مهدی زاده و امیر هاشمی مهر آن را ترجمه کرده اند. پرفسور پلاملا هاوارد طراح صحنه و کارگردان تئاتر و استاد طراحی صحنه در دانشکده هنر و طراحی «سنت مارتین» ل..ادامه

توضیحات و مشخصات

کتاب هندسه صحنه، نوشته پاملا هاوارد است که رضا مهدی زاده و امیر هاشمی مهر آن را ترجمه کرده اند. پرفسور پلاملا هاوارد طراح صحنه و کارگردان تئاتر و استاد طراحی صحنه در دانشکده هنر و طراحی «سنت مارتین» لندن و استاد مدعو رشته طراحی صحنه در دانشگاه هنر بلگراد است. او کارگردان و تهیه […]

کتاب هندسه صحنه، نوشته پاملا هاوارد است که رضا مهدی زاده و امیر هاشمی مهر آن را ترجمه کرده اند. پرفسور پلاملا هاوارد طراح صحنه و کارگردان تئاتر و استاد طراحی صحنه در دانشکده هنر و طراحی «سنت مارتین» لندن و استاد مدعو رشته طراحی صحنه در دانشگاه هنر بلگراد است. او کارگردان و تهیه کننده کمپانی تئاتر و اپرای انگلو ـ ونزوئلا است.

کتاب شامل هفت فصل می باشد. نویسنده در فصل اول به فضای تئاتر می پردازد و مکانی که تئاتر در آن شکل می گیرد، شاخص های فضا و مقیاس و طراحی صحنه به طور کامل در این بخش توضیح داده می شود. فصل دوم اشاره به متن دارد و مراحل و فرایند برگردان متن در صحنه و آماده سازی متن در آن توضیح داده می شود. همچنین مثال هایی از نمایش نامه های تاریخی مصروف نیز برای فهم بیشتر مطلب آورده شده است. فصل سوم کتاب به تحقیق و جست وجو می پردازد و زمینه های تحقیق در طراحی صحنه، شیوه های تحقیق میدانی و… را توضیح می دهد. فصل چهارم به رنگ و ترکیب بندی اختصاص دارد و به درک و آگاهی خوانندگان از اهمیت رنگ و ترکیب در هنگام خلق تصویر صحنه می افزاید. فصول بعدی کتاب به کارگردانی و اجراکنندگان و تماشاگران می پردازد. بحث ها و تجزیه و تحلیل های مربوط به فصل های کتاب پاملا هاوارد با حکایات، مثال ها و بررسی گسترده او درباره اشیا همراه است.

از ویژگی های این کتاب می توان به دو مورد اشاره کرد: نخست اینکه مقوله ای مهم و بحث انگیز مانند «طراحی صحنه» را تحت عنوان «ماهیت طراحی صحنه چیست؟» به گونه ای اساسی و بنیادی در پی شرح و بسط، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. دوم آنکه و کسی به بررسی مقوله فوق پرداخته که خود از هنرمندان شهیر و صاحب نظر معاصر به شمار می آید. نظرات دیگران در مورد کتاب: پرفسور آرنولد آرونسون از دانشگاه کلمبیا راجع به این کتاب می گوید: «حسی فوق العاده از طراحی صحنه به وجود می آورد و دریچه ای به روی زندگی تئاتری می گشاید… کتابی مسحورکننده و بسیار عالی است.» ادوارد بانو می گوید: «کتابی بسیار مفید برای کسانی که تئاتر کار می کنند، برای مخاطبین تئاتر و به طور کلی علاقه مندن به طراحی، کتابی شامل دانش کاربردی همراه با تجربیات شخصی می شود و هیجان خلاقیت واقعی است.»

بریده‌ای از کتاب هندسه صحنه

«... طراحی صحنه بخشی تأثیرگذار و با استفاده فراگیر در تجربیات و تعالیم تئاتر حرفه ای است، اما معنای دقیق آن چیست؟ این کتاب پاسخ شخصی و مستقیم یکی از طراحان تراز اول جهان به این پرسش است. ارزیابی نطق سنتی و شیوه های طراحی تئاتر، نقطه حرکت به سوی نگاهی متعالی به تولید تئاتر است. با بحث و تجزیه و تحلیل نقادانه و با حکایات و نمونه هایی از زندگی حرفه ای و تحقیقات وسیع پاملا هاوارد درباره اشیای متن غنی تر گردیده است و با مثال هایی ساده و روشن از کارهای شخصی او تصویرسازی شده است. مطالعه این کتاب برای همه دست اندرکاران تئاتر امری ضروری است...»

مشخصات

  • قطع:

    رقعی

  • تعداد صفحه:

    232

  • سال انتشار شمسی:

    1388

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد