ورود

آوازهای نخوانده

نویسنده : ساسان ناطق
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:مرور خاطرات بسیجیانی که از دل همین کوچه و بازار و در همسایگی‌مان به جنگ دشمن رفتند، این نکته را به ذهن متبادر می‌کند که آنها هم از همین آب و خاک و همین افراد به ظاهر عادی بودند که اگر امروز خاطراتشان را به واسطه همین کتاب‌ها مرور نمی‌کردیم شاید تاکنون از یادها رفته بودند. اسیر آزاد شده محمود امین‌پور، امانتدار آب و خاک و میهنش بود و به گفته خودش داشت غبار فراموشی را احساس می‌کرد که خداوند تبارک و تعالی با شهادتش او را جاودانه کرد. «آوازهای نخوانده» کتابی است که با خواندن آن در می‌یابیم شهید امین‌پور چه روح پاک و بی‌آلایشی داشت؛ از برخوردش با نفرات اول کشور در قالب یک کارگر رستوران تا ازدواجش که در اوج سادگی و اخلاص بود و در آخر، اسیر‌شدنش. در بخش‌هایی از این کتاب، شهید موقعیت‌هایی را بازگو کرده است که فکر می‌کنی نویسنده از قوه تخیلش استفاده کرده است. بریدن سر‌های‌ همرزمان شهید، تیر خوردن به پیشانی همرزمش چند قدم جلوتر از خودش و.... اما بعد در می‌یابی که همه اینها با تمام تلخی و شگفت‌انگیزی شان، عین واقعیت هستند. از سویی دیگر، فرق امین‌پور‌ با دیگر شهدا این است که او تمامی تبعات یک جنگ را که جراحت، اسارت و شهادت بود تجربه کرد تا جاودانه شود. به همین خاطر، تجربیات و خاطراتش بسیار گسترده‌تر و رنگارنگ‌تر است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-506-3

تعداد صفحات 164

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:ساسان ناطق سال ١٣٥٤ در تبریز متولد شد. سال 1374 در رشته مدیریت دولتی قبول شد و همزمان داستان نویسی را نیز شروع کرد. آثار وی در جشنواره‌های متعددی حائز رتبه شده است. رتبه اول جشنواره سراسری شب‌های شهریور(سال 81) و برگزیده داستان کوتاه مردادگان (سال83) و... از جمله توفیق‌های او در جشنواره‌ها بوده است. نمای دور:زمانی که محمود امین‌پور در اردوگاه‌های بعثی عراق عشق را معنا می‌بخشید شهیدی به‌نام او به اردبیل می‌آید و در آرامستان میر اشرف به خاک سپرده می‌شود. بعد از گذشت دو سال از این اتفاق در شهریور ماه سال 1369 خبر می‌رسد که او زنده است. حالا او که شهیدش می‌دانستند به آغوش مادری که هر روز بر سر مزارش فاتحه و قرآن می‌خواند باز می‌گشت و آن مزار نام آشنا زیارتگاهی برای همه مردم شهر می‌شد؛ مزاری که خود امین‌پور هم اگرچه نامش بر آن حک شده بود، اما دیگر بر سر همین مزار فاتحه می‌خواند. این آزاده سرافراز در سال 1343 در روستای سیدبیگلو مشکین شهر به‌دنیا آمد و در 24 تیرماه سال 1367 در منطقه مهران به اسارت در آمد، اما در نهایت 25 شهریور سال 1369 دوران اسارتش به پایان رسید و وارد ایران شد. او بعد از تحمل درد و رنج ناشی از اسارت و 30 درصد جانبازی، سال 1387 به خیل یاران شهیدش پیوست. از کتاب: این بار نگفتند غذا را امتحان کنم. خوب که نگاه کردم دیدم آقایان رجایی، باهنر، هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی آنجا هستند. رجایی پیراهن آبی تنش بود. پیراهنش را انداخته بود روی شلوارش. رضایی هم لباس سپاه تنش بود. به پاسدار‌ها گفتم: می‏خواهم بروم داخل با آنها احوالپرسی کنم.صفحه 23 از همین قلم:تلگرافچی پنج ستاره (سوره‏ مهر) پشت میدان نبرد (سوره‏ مهر) به سختی پولاد به نرمی لبخند (سوره ‏مهر) سربازان چکمه‌پوش (سوره ‏مهر) اروند ما را با خود می‌برد (سوره‏ مهر) چشم مرا روشن کن (سوره ‏مهر) و ... افتخارات:برگزیده سیزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

ساسان ناطق
ساسان ناطق 30 آذر 1354 در تبریز به دنیا آمده است. او در رشته مدیریت دولتی تحصیل کرده و داستان نویسی را از سال 1374 شروع کرده است. ناطق با تک داستان های موفق خود در جشنواره های ادبیات داستانی بسیج، شعر و داستان جوان کشور، شبهای شهریور و جایزه ادبی اصفهان درخشید تا اینکه اولین مجموعه داستانش با عنوان «وقتی جنگ تمام شود» در سال 1384 از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. این مجموعه، جوایزی همچون رتبه تقدیری دهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، رتبه برتر تالیف دومین جشنواره تولیدات و مراکز استانی حوزه هنری و رتبه برگزیده جایزه «گام اول» را نصیب نویسنده اش کرد.
ناطق نویسنده ای است که بدون تجربه یک روز از جنگ، فقط از جنگ می نویسد. او در داستان هایش فضا و موقعیتی متفاوت از جنگ را به تصویر می کشد؛ داستان هایی که خواننده از خواندن آن خسته نمی شود؛ با شخصیت داستان همذات پنداری کرده، با موقعیت‌های متفاوت داستانی روبرو می شود. از دیگر آثار داستانی ناطق می توان از مجموعه داستان «در آفریقا همه چیز سیاه است» و رمان نوجوان «قوش» نام برد. این آثار را انتشارات شهرستان ادب منتشر کرده است. هر دو اثر نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس، جایزه هفت اقلیم و قلم زرین بودند.
ناطق خاطره هم می نویسد.

کتاب های «سیاه، سفید، خاکستری»(رتبه سوم بخش اسارت سیزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آوازهای نخوانده»(رتبه سوم بخش اسارت پانزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آسمان مال من بود»(نامزد شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«هنوز مرا نشناخته ای؟»(نامزد بخش کودک و نوجوان شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آنها که رفتند»(نامزد بخش مستندنگاری شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع)

و «نامه رسان»، «سربازان نیار» و «تشنگان قله‌های برفگیر» جزو آثار شاخص او هستند.
او با تکیه بر تجربیات داستانی خود، از عناصر داستانی و کارکرد آن در انتقال درست مولفه‌های خاطره‌نویسی بهره می‌برد تا آثارش به دور از شعار و کلیشه، نثری روان و تصویری شفاف از جزئیات وقایعی را ارائه کند که رزمندگان با آن روبرو بودند.
ناطق سال‌ها در اردبیل زندگی می کرد. او پیش از ریاست حوزه هنری این استان در سال 1391، مسئولیت‌های دفتر ادبیات پایداری، آفرینش‌های ادبی و معاونت فرهنگی‌هنری حوزه هنری استان اردبیل را هم تجربه کرده است.

او طی سال‌های  1386 تا 1388، مدیریت ادبیات و انتشارات اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل را به عهده داشت. ناطق در حال حاضر در تهران و در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت مرکز آفرینش های ادبی را به عهده دارد. ناطق مسئولیت دبیری کارگروه آفرینش‌های ادبی امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری و مدیریت دفتر داستان حوزه هنری را هم به عهده دارد.

 

 

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پای تخته سیاه - داستان های انقلاب 2

محمدرضا سرشار

نمایش های ایرانی - جلد ششم

صادق عاشورپور

کوتاه‏ترین راه در نوازندگى پیانو

نوشته : والتر گزه‏ کین ، کارل لایمر / ترجمه : محسن الهامیان

مثل مادر مهربان

طیبه شامانی

عشق علیه السلام

یک شهر،یک خانه

بیست و چهار آینه

کلک نزن ، چاخان نگو(مجموعه هل ام بده قل ام بده)

اسدالله شعبانی

خدا در فلسفه دکارت و صدرالدین شیرازی

کتاب های پیشنهادی ما
گر نوشته

مسعود سلطانی

شب که میشه کلاغا (شعر خردسال)

عباسعلی سپاهی یونسی

مقدمه‌ای بر اساطیر و آیین‌های باستانی جهان

غلامرضا معصومی

من و کتاب

طرح و برنامه انتشارات سوره مهر

تا بهشت

محمدمهدی عبدالله زاده

بزرگمرد کوچک

حسین نیری

اولین مشت (جلد 3 مجموعه روزهای انقلاب)

میر شمس الدین فلاح هاشمی نسب

مادرم آسمان من است

شهید علیرضا شاهی

خرگوش ها

محمدرضا سرشار

های و هوی (مجموعه عروسک ها از بهشت می آیند)

عباس جهانگیریان

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
نظام نامه حرب

مرتضی سرهنگی

ننه پنبه

مریم پوریامین

روزشمار پانزده خرداد تابستان 1341 جلد دوم

جواد کامور بخشایش

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

نیم مشت نمک (مجموعه شکرستان )

جواد رهنما

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

شهر هزار شب

مجتبی یاری

فرزند کردستان

محمدعلی صدر شیرازی

فریادهای خاموش جلد 4

عماد افروغ

اصحاب آخر زمانی

احمد یابری محمد