حوا کی بییاں

کتاب حوا کی بییاں، ایرانی شاعرات کی شاعری کا انتخاب، گزیده اشعار زنان شاعر معاصر است که با انتخاب فریبا یوسفی و ترجمه احمد شهریار در انتشارات سوره مهر منتشر شده است. ..ادامه

توضیحات و مشخصات

کتاب حوا کی بییاں، ایرانی شاعرات کی شاعری کا انتخاب، گزیده اشعار زنان شاعر معاصر است که با انتخاب فریبا یوسفی و ترجمه احمد شهریار در انتشارات سوره مهر منتشر شده است. 

این کتاب، با عنوان فرعی «دختران حوا»، ترجمه‌ای به زبان اردو از گزیده اشعار زنان شاعر معاصر ایرانی را دربر دارد. انتخاب اشعار این کتاب، بر عهده فریبا یوسفی بوده کار ترجمه را احمد شهریار انجام داده است. ویرایش ادبی را نیز پروفسور افتخار عارف، از شاعران برجسته زبان اردو، انجام داده است.

زبان اُردو (اُردُو یا لشکری) یکی از زبان‌های شاخه هندوآریایی است که بیشتر در جنوب آسیا گفتگو می‌شود. در پاکستان اردو زبان ملی و رسمی است و در هند و برخی از ایالت‌های نیز به رسمیت شناخته شده است.

زبان اردو و فارسی از جمله نزدیک‌ترین زبان‌ها به یکدیگر به شمار می‌روند. اردو را به عنوان گونه معیار فارسی‌ شده زبان هندوستانی می‌شناسند. چراکه اردو و هندی دارای پایه واژگان مشترک هندوآریایی و همانندی‌های واجی و نحوی بسیار هستند. از همین رو است که در گفتار و محاوره برای یکدیگر قابل درک هستند.

زبان اردوی رسمی واژگان ادبی و فنی و برخی ساختارهای دستوری ساده را از فارسی می‌گیرد. علاوه بر این، بیش از نیمی از واژگان (به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم) و بخش عمده دستور زبان و الفبا و شعر خود را از زبان پارسی گرفته‌است.

مشخصات

  • نویسنده:

    احمد شهریار،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد