ورود

سیر تفکر معاصر - جلد دوم

نویسنده: محمد مددپور

کتاب حاضر جلد دوم از سری کتاب‌های مطالعات انتقادی در حوزة تفکر معاصر از دکتر محمد مددپور است که در 25 فصل چهار باب گرد آوری شده است. زمینه‌‌های تجدد و دین‌زدایی در ایران، نخستین متفکران جدید ایران، تجدد و اصلاح دین در اندیشه سیدجمال‌الدین اسدآبادی، تجدد و دین‌زدایی در اندیشه‌های میرزا ملکم خان ناظم‌الدوله. . . از موضوعات این کتاب است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-135-506-964-978

تعداد صفحات 616

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب سیر تفکر معاصر 2، جلد دوم از مجموعة چهار جلدی «سیر تفکر معاصر» است که محمد مددپور آن را تدوین کرده است. این کتاب از سه باب تشکیل شده که هر باب خود شامل فصولی چند است. باب اول، درباره زمینه‌های تجدد و دین‌زدایی در ایران و نخستین متفکران جدید ایران است. این باب از پنج فصل تشکیل شده است که معنای لغوی و اصطلاحی دین، شمه‌ای از اصلاح دین در جهان مسیحی، شهدای از دین در جهان اسلام، زمینه‌های تجدد و اصلاح دین در ایران، مدرنیسم و غربی شدن در قلمرو دین از موضوعاتی هستند که به این باب اختصاص داده شده‌اند. باب دوم، در زمینه‌ تجدد و اصلاح دین در اندیشه سید جمال‌الدین اسدآبادی است. که این باب چهره و راه سید جمال از دیدگاه‌های مختلف، روح فلسفی، مذهب نیچری،‌بینش ضد استعماری، حضور فلسفه و دین در نهضت تجدد اتحاد اسلام را بررسی کرده است. باب سوم، به تجدد و دین‌زدایی در اندیشه میرزا ملکم‌ خان ناظم‌الدوله و میرزا عبدالرحیم طالبوف می‌پردازد. این باب از شش فصل تشکیل شده است و مراحل مختلف سیر اندیشه میرزا ملکم و میرزا عبدالرحیم طالبوف را شرح می‌دهد. هدف نویسنده از نوشتن این کتاب و سه جلد دیگر آن تلاشی است در جهت مطالعه و تحلیل مدرنیسم و پروتستانیسم اسلامی در اندیشه نخستین متفکران ایرانی از طریق تحلیل و تفسیر مضامین کتاب‌ها، مقاله‌ها و نامه‌های آنان.

نویسنده

محمد مددپور

زندگینامه دکتر محمد مددپور، متولد 1334 در شهرستان بندرانزلی، مدیر دفتر مطالعات دینی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنر و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بود. وی پیش از بیست سال درحوزه مباحث نظری فلسفی و حکمت و هنر اسلامی تحقیق و تدبر نموده بود و آثار بسیاری از وی به جامانده است. مرحوم مددپور، چهار فرزند داشت که دو فرزند دختر وی دانشجو هستند و دو پسر وی، یکی چهارساله و دیگری دانش آموزی خردسال است. وی در ایام تعطیلات نوروزی در شمال کشور و درکنارجاده پس از برخورد یک دستگاه اتومبیل سواری سمند، به شدت مجروح شد و در بیمارستان جان باخت. تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم اوّل) تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم دوّم) دکتر محمّد مددپور از نگاه دیگران

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

لشکر خوبان

فرنگیس

مهناز فتاحی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید