ورود

ناگفته های جنگ

نویسنده: احمد دهقان

نمای نزدیک:از همان ابتدا که نام کتاب را می‌بینیم متوجه می‌شویم که با حرف‌های تازه‌ای روبه‌رو هستیم؛ حرف‌های تازه‌ای که «ناگفته‌های جنگ» نام گرفته‌اند. حرف‌ها و خاطره‌هایی از زبان مرد بزرگ روزهای جنگ، شهید علی صیاد شیرازی. این خاطرات سال‌ها پیش و در روزهای پایانی جنگ تحمیلی توسط حجت‌الاسلام سعید فخرزاده ضبط شده و سپس از سوی احمد دهقان نویسنده خوب و موفق عرصه جنگ تحمیلی تدوین و با تجربه‌هایی در داستان‌نویسی حوزه دفاع مقدس به خوبی آمیخته شده‌اند. از نقاط قوت کتاب می‌توان به شیوه داستان‌گونه تدوین کتاب اشاره کرد. این شیوه متفاوت و زیبا به گونه‌ای پیش می‌رود که چنانچه مخاطب آگاه و مطلع نباشد و نداند آنچه را که می‌خواند، گفتارهای یک فرمانده جنگی است، خود را در برابر یک اثر داستانی بسیار قدرتمند می‌یابد و با هیجان از ناآگاهی نسبت به پایان آن، کتاب را ورق می‌زند. می‌توان گفت این کتاب دربردارنده فعالیت‏‌ها و اقدامات درخشان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در روزگار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین زمان جنگ تحمیلی است. از آنجا که در این کتاب شیوه‌های دقیق فرماندهی او در جنگ و همچنین اقداماتی که برای پیشروی رزمندگان کشورمان انجام می‌دهد هم بیان شده، اثری فاخر، ارزشمند و درخور‌ توجه از کار در آمده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-175-600-978

تعداد صفحات 324

نوبت چاپ هجدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:احمد دهقان متولد 1345 کرج است که ابتدا در رشته مهندسی برق و پس از آن در رشته علوم ارتباطات اجتماعی درس خوانده است.
اولین رمان دهقان با عنوان «سفر به گرای 270 درجه» در سال 1375 منتشر شد که ابتدا به عنوان یکی از آثار برگزیده 20 سال داستان‌نویسی و مدتی بعد به‌عنوان برگزیده 20 سال ادبیات پایداری معرفی شد.
وی از سال‌ها پیش به عنوان کارشناس ادبی در حوزه هنری فعالیت می‌کند.

نمای دور:علی صیادشیرازی در سال 1323 در «درگز» خراسان به دنیا آمد. در خرداد 1342 از دبیرستان امیرکبیر تهران دیپلم ریاضی گرفت. بعد از آن به تحصیل علوم نظامی پرداخت که در نهایت در رسته توپخانه فارغ‌التحصیل شد.
او پس از فراغت از تحصیل، دوره رنجر را با رتبه عالی گذراند، دوره تخصصی توپخانه را طی کرد و از سال 1348 به لشکر زرهی تبریز پیوست.
اوایل سال 1351 برای تکمیل تخصص توپخانه به آمریکا رفت و از ابتدای پیروزی انقلاب تا مهر 1358 در اصفهان حضور داشت. تلاش‌های وی در این مدت، در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد. از مهم‌ترین اقدامات او، می‌توان به تهیه طرح‌های عملیاتی که منجر به شکستن حصر شهرهای کردستان شد، اشاره کرد.
او در سال ۱۳۶۰ فرمانده نیروی زمینی ارتش شد که در این منصب، فرماندهی نیروهای اسلام در دفاع مقدس را بر عهده داشت.
سپهبد صیادشیرازی، ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ با سوء قصد منافقین به شهادت رسید.

از کتاب:خداوند متعال در فتح خرمشهر نشان داد که چه وحشت و رعبی در دل دشمنان انداخته ‌است. آنها با اینکه هنوز عقبه‌شان قطع نشده بود و با اینکه توی سنگرها مستحکم بودند و با اینکه اگر باز هم به آنها امکانات نمی‌رسید، اقلا ده پانزده روز دیگر می‌توانستند مقاومت کنند، ولی خداوند رعبی به دل آنها انداخت که حتی یک ساعت هم مقاومت نکردند
گفتار بیست و دوم، صفحه 309

از همین قلم: سفر به‌گرای 270 درجه (سوره‏ مهر) ستاره‌های شلمچه (سوره‏ مهر) ناگفته‌های جنگ (سوره‏ مهر) نگین هامون (سوره‏ مهر) هجوم (سوره‏ مهر) گردان چهار‌نفره (سوره‏ مهر) پرنده و تانک (سوره‏ مهر) روزهای‌ آخر (سوره‏ مهر) من قاتل پسرتان هستم (افق) شهید چمران (مدرسه)

افتخارات:کسب رتبه دوم در پنجمین دوره جشنواره کتاب دفاع مقدس

نویسنده

احمد دهقان

احمد دهقان:
متولد 1345، نويسنده و پژوهشگر
کتاب های نویسنده
بچه های تپه سوم (بچه های ایران)
بچه های عملیات کرکوک (بچه های ایران)
بچه های کوهستان (بچه های ایران)
بچه های آوه زین (بچه های ایران)
بچه های کارون
آزادی خرمشهر
سفر به گرای 270 درجه
روزهای آخر
گردان چهار نفره
ناگفته های جنگ

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

ضربت متقابل

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

راز نگین سرخ