کویر پر ستاره

کتاب «کویر پر ستاره» در برگیرنده روایت‌هایی مستند و داستانی از 42 شهید دانشجوی شهرستان سبزوار است؛ روایت‌هایی با حیطه موضوعی سرگذشت زندگی این شهیدان در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طی سال‌های 1359 تا13..ادامه

توضیحات و مشخصات

کتاب «کویر پر ستاره» در برگیرنده روایت‌هایی مستند و داستانی از 42 شهید دانشجوی شهرستان سبزوار است؛ روایت‌هایی با حیطه موضوعی سرگذشت زندگی این شهیدان در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طی سال‌های 1359 تا1367. علاوه بر اسامی و سرگذشت هریک از شهیدان، عکس‌هایشان به همراه مشخصات کامل و تاریخ و محل شهادت آنان در […]

کتاب «کویر پر ستاره» در برگیرنده روایت‌هایی مستند و داستانی از 42 شهید دانشجوی شهرستان سبزوار است؛ روایت‌هایی با حیطه موضوعی سرگذشت زندگی این شهیدان در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طی سال‌های 1359 تا1367. علاوه بر اسامی و سرگذشت هریک از شهیدان، عکس‌هایشان به همراه مشخصات کامل و تاریخ و محل شهادت آنان در پایان کتاب منتشر شده است.
این مجموعه آمیخته با عشق، ایثار، محبت و دلدادگی جوانانی است که هستی و جوانی خود را در راه ‏اندیشه و اعتقادشان نثار کردند و از عشق و ایمان خود حماسه هایی جاودانه را رقم زدند. حماسه هایی که در کتاب نیز با خوش سلیقگی خاصی صحنه هایی جذاب، لطیف و ارزشمند و ماندگار را رقم زده است. در ابتدای کتاب چند سطری از وصیت‌نامه‌ی شهید سید حسن غفوری که در اسفند 1362 و در عملیات خیبر به شهادت رسیده آورده شده است. در ادامه سرگذشت نامه این‌ شهیدان آمده است: محمد صانع زرنگ، حسن فتاحی ثانی، محمد فاضل، ابوالقاسم مظهری، سید احمد فیض‌آبادی، حمید احمدی، غلام رضا هاشم‌آبادی، سید جواد علوی‌مقدم، محمدحسین مظهری، مجتبی علی‌نژاد، محمودرضا جغتایی، حسن ساده، احمد طرزی، حمید دولت‌آبادی مجید بهرامیان، محمدحسین داورزنی، سعید خسروجردی، عبدالرضا استیدی، علی‌اکبر وکیلی، محمود رضازاده بلوری، محمد حسن آزمون، حمید اکابر، حسن جهان آبادی، جواد شریعتی، مهدی حشمتی‌فر، بهزاد جفی، عیسی عباسیان، رجب علی جلبادانی، موسی‌الرضا پرتانیان، علی کارگری، رحمت‌الله جغتایی، احمد رازقندی، محسن صانعی مهری، عباس نصرآبادی، حمید صادقی، جعفر نامنی، حمید دارینی، ذبیح‌الله شجاعیان، مجید کریمی ثانی، مجید مهدوی، عباس بروغنی و محمدحسین غنی‌آبادی.
محتوای اصلی همه سرگذشت نامه‌ها جنگ ایران و عراق است. در هر بخش خلاصه کوچکی از زندگی‌نامه و شیوه سلوک و طرز برخورد شهدا قبل از شهادت و همچنین خاطرات جبهه‌ آنان آورده شده است.
این 42 شهید همگی از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه سبزوار و دانشگاه تهران بوده‌اند که همگی برای دفاع از خاک کشور، درس و دانشگاه و زن و فرزندان، پدر و مادر و همه دلبستگی‌های دنیوی و مادی خود را رها کردند و راهی جبهه‌های حق علیه باطل شدند.حسین کلاته آقامحمدی (سرپرست نویسندگان کتاب کویر پرستاره): اگر به کتاب‌هایی که تاکنون برای شهدا مخصوصاً شهدایی که برای آنها یادواره برگزار می‏شود، نگاهی بیندازید خواهید دید که مثلاً نوشته شده فلان شهید در کجا به دنیا آمده، تحصیلاتش را تا چه مقطعی و در کجا به پایان رسانده … و بالاخره در چه مکانی و بر اثر چه حادثه‌ای به شهادت رسیده است. من می‏خواستم یک حرکت جدید در زندگی‌نامه نویسی برای شهدا انجام دهم و می‌خواستم از کلیشه‌ها فاصله بگیرم. بعد از مدتی فکر و مشورت با دوستان و صاحبنظران اهل فن، تصمیم گرفتم از ماجرای واقعی زندگی این شهدا، به ویژه شهدای دانشجو که هم پرونده آنها پرمحتوا بود و هم زندگی آنها پر از نقاط عطف و فراز و نشیب، در همه قسمت‌های متن استفاده کنم، ضمن اینکه قالب روایت داستانی را از متن نگیرم تا متن جذاب باشد.

بریده‌ای از کتاب کویر پر ستاره

بنای یادمان شهیدان مظلوم هویزه در سبزوار به شکل آرم جمهوری اسلامی است. می‏دانید که این گل، پنج پر دارد. گلبرگ میانی آن پنج پر که هرگز از عطر جان افزایش کاسته نمی‌شود متعلق به شهید محمد فاضل است. دو گلبرگ در این طرف و دو گلبرگ در آن طرف، مربوط به یاران و همفکران شهیدند؛ همان‌ها که در متعالی‌ترین لحظات روزهای پایانی حیات این جهانی‌شان، برگرد شمع محمد می‌چرخیدند. او برایشان آسمانی‌ترین آیه‌ها را در مدرسه شهادت سوسنگرد تفسیر می‌کرد..

مشخصات

  • قطع:

    رقعى

  • تعداد صفحه:

    239

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد