ورود

آشنایی با موسیقی نواحی ایران

نویسنده : هوشنگ جاوید
طراح جلد، تصویرگر : -

کتاب موسیقی نواحی ایران، همانطور که از نامش بر می‌آید درباره موسیقی نواحی مختلف ایران، اطلاعاتی ارائه می‌دهد. نویسنده این کتاب سعی کرده با ارائه اطلاعاتی ساده و مختصر، خواننده را به ارتباط بهتر با موسیقی نواحی ایران نزدیک کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 9780245060564

تعداد صفحات 222

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب آشنایی با موسیقی نواحی ایران همه آن چیزی است که هوشنگ جاوید طیّ بیش از سی سال پژوهش و فعالیت در عرصه موسیقی ایران به دست آورده و آن را به زبان ساده، روان، مختصر و کاربردی توضیح داده است. جاوید در واقع  این کتاب را برای آشنایی تمام قشرهای جامعه به شرح اطلاعات اولیه و راهنمایی برای موسیقی نواحی و مناطق ایران گردآوری کرده است. جلد اول این مجموعه شامل آشنایی با موسیقی در ایران شامل مطالبی در شناخت سازها، صداها، آوازها و صدمات وارد بر آنها است.
کتاب موسیقی نواحی ایران، همانطور که از عنوانش هم پیداست، درباره موسیقی نواحی مختلف ایران، اطلاعاتی ارائه می‌دهد. نویسنده این کتاب سعی کرده با ارائه اطلاعاتی ساده و مختصر، خواننده را به ارتباط بهتر با موسیقی نواحی ایران نزدیک کند تا او به ارزش نهفته در این هنر باستانی بیندیشد و از کنار آنچه می‌شنود ساده نگذرد. کتاب، تحولات جوامع مختلف و تأثیر این تحولات در موسیقی را در بر می‌گیرد. موسیقی‌های رایج در نواحی، سازهای مورد استفاده و پرکاربردترین ساز هر ناحیه، نحوه ساخت ساز، اصطلاحات رایج در موسیقی و مهم‌ترین نوازندگانی که از گذشته تاکنون در زمینه نوازندگی فعالیت داشته‌اند، از دیگر اطلاعات ارائه شده در این کتاب است.
جاوید در این کتاب، موسیقی تهران و حومه، موسیقی ترک‌، ترکمن‌ها، کردستان، کردهای شمال و شرق ایران (کرمانج‌ها)، لرهاا، کولیان، جنوب خراسان و خراسان میانه، مازندران، گلستان، گیلان و تالش و سیستان و بلوچستان را مورد بررسی قرار است. او در واقع تنها به شناخت ساختار موسیقی محلی که مورد بحث قرار داده بسنده نمی‌کند و با اطلاعاتی که راجع به هر منطقه مورد بحث ارایه می‌کند سعی در پیدا کردن ریشه‌های موسیقی محلی دارد. جاوید برای تمام مطالبی که نقل قول کرده یا به آن استناد کرده است، اسناد تاریخی می‌آورد و منابع معتبر تاریخی ارایه می‌دهد. او با لحن ساده و زبان شیرینی که برای نوشتن کتابش انتخاب کرده، پژوهش مستندش را به شکل داستان‌گونه‌ای ارایه داده تا خواننده علاوه بر اینکه اطلاعات موسیقایی را دریافت می‌کند با روند شکل‌گیری و چگونگی پیدایش آن هم آشنایی پیدا کند.

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.

کتاب های مرتبط
مهدکودک گربه ها

گلستان در آتش

ابراهیم حسن بیگی

ترانه ماهی ها

کبری موسوی قهفرخی

لقمه های خاردار

دکتر مرتضی زارع برمی

ابرها مسافرند

شب گرفتن ماه

رمل های تشنه

زنبق های طلایی

ساسان ناطق

روزی مردی برخاست

آهای صبح شده - نمایشنامه های آسان 9

کتاب های پیشنهادی ما
شن‌های سرخ تکریت

عبدالامیر افشین‌پور

بی نا (معناگرا)

نفیسه سادات موسوی

مثل من به انتظار

جواد محقق

ستاره من

زهره یزدان پناه

فرهنگ در مدیریت توسعه اسلامی

حسن بنیانیان

لطفا پیغام خود را بگذارید

خسرو باباخانی- رقیه سادات صفوی

عمو صیاد (سه روایت از حاج ابراهیم میر شکاری)

جلال توکلی

پیاده ها

امید مهدی نژاد

پلاکاردها

احمد مطر

باغ انگور باغ سیب باغ آیینه

مرتضی سرهنگی،

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
تاریخ پزشکی دفاع مقدس روایتی دیگر - جلد دوم

دکتر سید عباس فروتن

بندهای روشنایی

راضیه تجار

سفر به روایت سرفه ها

حمید حسام

لالایی های کودکان ایران

حمید سفید گر شهانقی

ویز ویز تره

طاهره ایبد

شطرنج با ماشین قیامت

حبیب احمدزاده

کویر پر ستاره

مجموعه ای از نویسندگان

آقای شهردار

داوود امیریان

سفر غریب

مجتبی رحماندوست

توپ، پاشنه، سمت، ساعت دو

فیروز زنوزی جلالی