ورود

لاله کویر

نویسنده : محمدرضا اصلانی
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:وصف شاعر جز با شعر ممکن نمی‌شود. برای همین است که راوی روزهای زندگی شاعری چون سپیده کاشانی بودن، یعنی پناه بردن به نثری شاعرانه. محمدرضا اصلانی، داستانش را از نخستین روزهای زندگی شاعر و نوشتن اولین شعرش در ۱۲ سالگی آغاز می‌کند. او خیلی زود خانه قدیمی پدری و کوچه‌های خلوت کاشان را ترک می‌کند به مقصد تهران و آغاز یک زندگی دیگر. کم کم چراغ خانه‌اش با تولد و رشد بچه‌ها روشن می‌شود و جای خالی شعر در زندگی سپیده رخ می‌نماید. سپیده شعر گفتن را آغاز می‌کند و برای انتخاب بهترین شعر‌هایش در یک مجموعه، نظرات حسین منزوی، علیرضا طبایی و اسدالله عاطفی را جویا می‌شود. سال ۱۳۴۷ آغاز فعالیت او با مطبوعات است. اولین مجموعه شعرش در سال ۱۳۵۲ به چاپ می‌رسد و در سال ۱۳۵۸ به همراه حمید سبزواری و مهرداد اوستا و ...با شورای شعر و سرود صداو سیما همکاری می‌کند. بخش زیادی از داستان نیز به حضور مکرر او در جبهه‌های دفاع مقدس می‌پردازد. دیدار او با استاد شهریار، سفر رسمی‌اش به تاجیکستان و بعد سفر به انگلستان برای درمان بیماری و مرگ در غربت آخرین حوادث سالشمار زندگی این شاعره انقلابی هستند. «لاله کویر»، نثری پخته دارد و شاعرانگی‌اش آنچنان با مضمون اثر درآمیخته، که هیچ جا از دل متن بیرون نمی‌زند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-145-175-600-978

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:رد پای نوشته‌هایش را می‌توان از سال ۱۳۴۸ در نشریات معتبر کشور دنبال کرد. عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است و فعالیتش در این وادی را مرهون نویسندگانی چون غفارزادگان و بایرامی و.. می‌داند. محمدرضا اصلانی تبریزی است و اوراق شناسنامه‌اش، سال ۱۳32 را نقطه آغاز حیاتش ثبت کرده‌اند. وی کار‌شناسی‌ارشد حقوق دارد و در سال ۱۳۵۸ روزنامه «ندای عدالت» را با همکاری چند تن از همکاران خود منتشر کرده است. نمای دور:محمدرضا اصلانی (نویسنده کتاب و منتقد): زندگی‌نامه داستانی معمولاً با محوریت شخصیتی واقعی شکل می‌گیرد که مردم آن را می‌شناسند. ولی ممکن است شخصیت رمان واقعی باشد و کسی او را نشناسد و یا ساخته و پرداخته ذهن نویسنده و یا تلفیقی از این دو باشد. به هر حال منشاء زندگی‌نامه داستانی، شخصیتی است که در جامعه و نزد اشخاص شناخته شده و تأثیرگذار بوده است و به همین دلیل چنانچه رمان بر اساس زندگی‌نامه آن شخص نوشته شده باشد می‌تواند مؤثر و سازنده باشد. به نظر من جاذبه زندگی‌نامه صرف در مقایسه با رمان و زندگی‌نامه داستانی کمتر است، به همین دلیل اگر زندگی‌نامه‌ها را دیده باشید، در ابتدای کتاب معمولا برشی از زندگی شخص یا نمایه‌ای از سال‌های زندگی‌اش آورده می‌شود؛ اما در زندگی‌نامه‌های داستانی، رمانی شکل می‌گیرد که ابعاد و عناصر آن تحت تأثیر زندگی قهرمان واقعی داستان است از این رو وقتی این کتاب به من پیشنهاد شد با کمال میل پذیرفتم. از کتاب: برجای ماندن و با احساس بیهودگی روزگار گذراندن، همنشینی ناموافق بود که مادر از آن کناره می‌گرفت. شرکت در شورای شعر و سرود و نوشتن برنامه برای رادیو و تلویزیون را نیز دیگر مثل سال‌های نخستین نمی‌پسندید. هوای همسفری با گروه‌هایی که راهی جبهه‌ها می‌شدند، آرام و قرار از دل و جانش گرفته بود. تا رسیدن زمان اعزام، کارهایی را که لازم می‌دانست در نبودنش بر زمین نماند، انجام داد. سپس برای چندمین بار همراه سعید به منطقه رفتند. صفحه ۷۰ از همین قلم: بال‌های کبوتر شیشه‌ای (سوره ‏مهر) پهلوان غریب (سوره‏ مهر) آن شمع سرنهاده (سوره‏ مهر) بوی دست‌های پدر (تکا) امام موسی صدر (مدرسه) امیرعدالت بر سریر قضاوت (علم) اسب نقره‌ای (پیدایش) شهید فهمیده (مدرسه) قهرمان تونل ۱۸ (علم)، مرغ حق (ذکر) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محمدرضا اصلانی

زندگینامه او در سال 1332 در تبریز متولد شد، در کودکی به تهران مهاجرت کرد و اکنون در همین شهر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق در مدرسه عالی شهید مطهری است. او نشریه ندای عدالت را در دادگستری راه‌اندازی کرد و از سال 1350 نیز با بیشتر روزنامه‌های رسمی کشور در خصوص چاپ شعر، داستان و مقاله همکاری داشته است. از بین آثار او، داستان بازبینها در جشنواره مطبوعات سال 76 برگزیده شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
روز شمار 15 خرداد - جلد اول

استعاره

به کوشش:فرهادساسانی

حاج آقا حسین قمی

رضا مختاری اصفهانی

زمستان سرد و شمعدانی های ترمه ای

در سایه آفتاب

حقوق شهروندی و عدالت

به داد ما برسید

تصادف (مجموعه یک کار خوب)

فرزند خاک

خوبی کن با خدا باش

حسن دولت آبادی

کتاب های پیشنهادی ما
خاطرات احمد احمد

محسن کاظمی

خاطرات شیخ مصطفی رهنما

به کوشش: مسعود کرمیان

آسمان مال من بود

ساسان ناطق

دره گل سرخ

آسترید لیندگرن- عزیزالله قوط اسلو- محمدرضا سرشار

ادبیات و آیین شبیه خوانی

محمدحسین ناصربخت

کتاب گویای گوشواره عرش

علی موسوی گرمارودی

نگره‌های هنر

نویسنده: ژان لوک شالومو/ ترجمه: دکتر حبیب الله آیت‌الهی

روز شمار انقلاب اسلامی - جلد یازدهم

میرزا باقر علیان نژاد

مثل رود پرخروش

بهمن پگاه راد

شطرنج با ماشین قیامت

حبیب احمدزاده

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
مرد سلول شماره 5

مصطفی رحیمی

اعترافات

مترجم : عبدالرسول رضاگاه

101 خاطره جنگی

محمد باقر پی پل زاده

پیر پیشگام

مصطفی قلی زاده علیار

پنجره‌های همیشه باز

احد ده‌بزرگی

از حماسه تا انقلاب، موسیقی

هوشنگ جاوید

آهنگ‌سازی آوازخوانی به زبان ساده

حسن زندباف

مهاجر سرزمین آفتاب

حمید حسام -مسعود امیرخانی

نگره‌های هنر

نویسنده: ژان لوک شالومو/ ترجمه: دکتر حبیب الله آیت‌الهی

دایره المعارف انقلاب اسلامی - جلد اول

واحد تدوبن دایره المعارف انقلاب اسلامی