ورود

لاله کویر

نویسنده: محمدرضا اصلانی

نمای نزدیک:وصف شاعر جز با شعر ممکن نمی‌شود. برای همین است که راوی روزهای زندگی شاعری چون سپیده کاشانی بودن، یعنی پناه بردن به نثری شاعرانه. محمدرضا اصلانی، داستانش را از نخستین روزهای زندگی شاعر و نوشتن اولین شعرش در ۱۲ سالگی آغاز می‌کند. او خیلی زود خانه قدیمی پدری و کوچه‌های خلوت کاشان را ترک می‌کند به مقصد تهران و آغاز یک زندگی دیگر. کم کم چراغ خانه‌اش با تولد و رشد بچه‌ها روشن می‌شود و جای خالی شعر در زندگی سپیده رخ می‌نماید. سپیده شعر گفتن را آغاز می‌کند و برای انتخاب بهترین شعر‌هایش در یک مجموعه، نظرات حسین منزوی، علیرضا طبایی و اسدالله عاطفی را جویا می‌شود. سال ۱۳۴۷ آغاز فعالیت او با مطبوعات است. اولین مجموعه شعرش در سال ۱۳۵۲ به چاپ می‌رسد و در سال ۱۳۵۸ به همراه حمید سبزواری و مهرداد اوستا و ...با شورای شعر و سرود صداو سیما همکاری می‌کند. بخش زیادی از داستان نیز به حضور مکرر او در جبهه‌های دفاع مقدس می‌پردازد. دیدار او با استاد شهریار، سفر رسمی‌اش به تاجیکستان و بعد سفر به انگلستان برای درمان بیماری و مرگ در غربت آخرین حوادث سالشمار زندگی این شاعره انقلابی هستند. «لاله کویر»، نثری پخته دارد و شاعرانگی‌اش آنچنان با مضمون اثر درآمیخته، که هیچ جا از دل متن بیرون نمی‌زند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-145-175-600-978

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:رد پای نوشته‌هایش را می‌توان از سال ۱۳۴۸ در نشریات معتبر کشور دنبال کرد. عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است و فعالیتش در این وادی را مرهون نویسندگانی چون غفارزادگان و بایرامی و.. می‌داند. محمدرضا اصلانی تبریزی است و اوراق شناسنامه‌اش، سال ۱۳32 را نقطه آغاز حیاتش ثبت کرده‌اند. وی کار‌شناسی‌ارشد حقوق دارد و در سال ۱۳۵۸ روزنامه «ندای عدالت» را با همکاری چند تن از همکاران خود منتشر کرده است. نمای دور:محمدرضا اصلانی (نویسنده کتاب و منتقد): زندگی‌نامه داستانی معمولاً با محوریت شخصیتی واقعی شکل می‌گیرد که مردم آن را می‌شناسند. ولی ممکن است شخصیت رمان واقعی باشد و کسی او را نشناسد و یا ساخته و پرداخته ذهن نویسنده و یا تلفیقی از این دو باشد. به هر حال منشاء زندگی‌نامه داستانی، شخصیتی است که در جامعه و نزد اشخاص شناخته شده و تأثیرگذار بوده است و به همین دلیل چنانچه رمان بر اساس زندگی‌نامه آن شخص نوشته شده باشد می‌تواند مؤثر و سازنده باشد. به نظر من جاذبه زندگی‌نامه صرف در مقایسه با رمان و زندگی‌نامه داستانی کمتر است، به همین دلیل اگر زندگی‌نامه‌ها را دیده باشید، در ابتدای کتاب معمولا برشی از زندگی شخص یا نمایه‌ای از سال‌های زندگی‌اش آورده می‌شود؛ اما در زندگی‌نامه‌های داستانی، رمانی شکل می‌گیرد که ابعاد و عناصر آن تحت تأثیر زندگی قهرمان واقعی داستان است از این رو وقتی این کتاب به من پیشنهاد شد با کمال میل پذیرفتم. از کتاب: برجای ماندن و با احساس بیهودگی روزگار گذراندن، همنشینی ناموافق بود که مادر از آن کناره می‌گرفت. شرکت در شورای شعر و سرود و نوشتن برنامه برای رادیو و تلویزیون را نیز دیگر مثل سال‌های نخستین نمی‌پسندید. هوای همسفری با گروه‌هایی که راهی جبهه‌ها می‌شدند، آرام و قرار از دل و جانش گرفته بود. تا رسیدن زمان اعزام، کارهایی را که لازم می‌دانست در نبودنش بر زمین نماند، انجام داد. سپس برای چندمین بار همراه سعید به منطقه رفتند. صفحه ۷۰ از همین قلم: بال‌های کبوتر شیشه‌ای (سوره ‏مهر) پهلوان غریب (سوره‏ مهر) آن شمع سرنهاده (سوره‏ مهر) بوی دست‌های پدر (تکا) امام موسی صدر (مدرسه) امیرعدالت بر سریر قضاوت (علم) اسب نقره‌ای (پیدایش) شهید فهمیده (مدرسه) قهرمان تونل ۱۸ (علم)، مرغ حق (ذکر) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محمدرضا اصلانی

زندگینامه او در سال 1332 در تبریز متولد شد، در کودکی به تهران مهاجرت کرد و اکنون در همین شهر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق در مدرسه عالی شهید مطهری است. او نشریه ندای عدالت را در دادگستری راه‌اندازی کرد و از سال 1350 نیز با بیشتر روزنامه‌های رسمی کشور در خصوص چاپ شعر، داستان و مقاله همکاری داشته است. از بین آثار او، داستان بازبینها در جشنواره مطبوعات سال 76 برگزیده شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

لشکر خوبان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری