اشارات موسیقی

اشارات موسیقی، کتابی است از محمدمهدی محمدی و نخستین کتابی است که در قالب «گزین گویه»های بلند، به زبان فارسی فراهم شده است. در این کتاب عقاید تعداد قابل توجهی از موسیقی دانان، پژوهشگران و روزنامه نگارا..ادامه
 • قیمت: 435,000 تومان

  ناموجود

توضیحات و مشخصات

اشارات موسیقی، کتابی است از محمدمهدی محمدی و نخستین کتابی است که در قالب «گزین گویه»های بلند، به زبان فارسی فراهم شده است. در این کتاب عقاید تعداد قابل توجهی از موسیقی دانان، پژوهشگران و روزنامه نگاران درباره موسیقی ایران گردآوری شده است. سروش، مثنوی، چکاوک، داد و بیداد، راست و … عناوین بخش های […]

اشارات موسیقی، کتابی است از محمدمهدی محمدی و نخستین کتابی است که در قالب «گزین گویه»های بلند، به زبان فارسی فراهم شده است.
در این کتاب عقاید تعداد قابل توجهی از موسیقی دانان، پژوهشگران و روزنامه نگاران درباره موسیقی ایران گردآوری شده است.

سروش، مثنوی، چکاوک، داد و بیداد، راست و … عناوین بخش های مختلف کتاب است.

در نامگذاری این بخش ها از گوشه های موسیقی ایرانی استفاده شده و مفاهیم و پیام های هر بخش با معانی لغوی این گوشه ها هم خوانی دارد.
در پایان هر بخش، برداشتی مختصر از مجموعه عبارت های موجود ارائه شده است.

خواننده کتاب حاضر می تواند با نظریات افرادی نظیر پرویز مشکاتیان، علی نقی وزیری، علی رضا ادیب، حسین دهلوی، محمدرضا لطفی و … درباره موسیقی آگاه شود.

اشارات موسیقی، اولین کتاب در این نوع خاص است که سخنان آن از یک نفر نیست، بلکه از آثار تعداد قابل توجهی از موسیقیدانان، پژوهشگران و روزنامه نگاران ممتاز درباره موسیقی ایرانی گرد آمده و بر حسب تقسیم بندی مطلوب مؤلف، به نحوی که در کتاب دیده می شود مرتب شده است. در این کتاب بخش قابل اعتنایی از مهم ترین آرا و عقاید درباره موسیقی ایران و وضعیت آن در یک دوره زمانی مشخص گردآوری شده و می توان آنرا نماینده برگزیده ای از انواع سلیقه های هنری در این مسیر تاریخی دانست.

اگر چه تعلق خاطر محمدمهدی محمدی بیشتر به موسیقی سنتی است و این موضوع از خلال مطالب کتاب پیداست، با این حال، کلیت انواع دیگر موسیقی در ایران از هر نوع و جنس از نظر نویسنده دور نمانده و آنها را از لابه لای تکه های کوتاه و بلندی که از زبان و قلم موسیقی شناسان معاصر در این کتاب آمده است می توان خواند. به جرات می توان گفت که محمدی نام هیچ یک از افراد موثر در موسیقی معاصرمان را از قلم نیانداخته و با آوردن مطلب و یا گفته ای هر چند به طور مختصر، یاد این اساتید را زنده نگه داشته است. البه محمدی به آوردن گفته های ارزشمند اساتید موسیقی ایران بسنده نکرده و در بخش هایی از کتابش از سخنان بزرگان موسیقی دیگر کشورها هم اسفاده کرده است.

کتاب اشارات موسیقی به بهانه ارج نهادن و یادآوری سخنان بزرگان، استادان و هنر آموختگان موسیقی به رشته تحریر در آمده است و تذکری از سر درد است، تا با توجه بیشتر، خود را از گم گشتگی در این هجوم ویرانگر که بر سرزمین و موسیقی مان آمده است، برهانیم.

مشخصات

 • شابک:

  9786000328429

 • قطع:

  وزیری

 • تعداد صفحه:

  352

 • نویسنده:

  محمدمهدی محمدی،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد