ورود

یک روز، یک مرد

نویسنده: محسن مطلق

یک روز، یک مرد بر اساس زندگی سردار شهید حاج داود کریمی نگاشته شده است. در بین صفحات این کتاب می‌توان به شخصیت این شهید نزدیک شد. کتاب روایتگر زندگی مردی است که شب‌ها در تاریکی جبهه‌ها به نگهبانان سر می‌زند. مردی که هر صبح برای تنفس هوای پاک با دوچرخه از منزل راهی مغازه کوچک تراشکاری‌اش می‌شود. او در اثر استنشاق چند نوع گاز شیمیایی در عملیات والفجر 10 و منطقه حلبچه، شیمیایی شده بود، اما به کار و تلاش ادامه می‌داد و در مغازه تراشکاری فعالیت می‌کرد. حاج داود کریمی با اینکه زندگی مرفهی نداشت، اما نمی‌توانست به روی خواسته‌ها و نیازهای دیگران چشم ببندد. روایت فداکاری‌های او را می‌توان در فصل فصل کتاب درک کرد. باران، بنزین، ناشناس، بازگشت، خاطره، خواب، پرواز و ... از جمله بخش‌های این کتاب‌اند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-295-506-964-978

تعداد صفحات 60

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

«یک روز، یک مرد»، بیستمین کتاب از مجموعه قصه فرماندهان و داستانی است که زندگی یک مرد واقعی را به قلم محسن مطلق به تصویر می‌کشد. این نویسنده پس از «مهاجر مهربان» کتاب دومی است که به خوانندگان این مجموعه خواندنی پیشکش می‌شود.
نویسنده تلاش می‌کند تا روح بزرگ و آسمانی و عظمت شخصیتی قهرمان داستان را به خوبی تبیین کند و به مخاطبش بگوید که کارهایی از شخصیت اول کتاب سر می‌زند که فقط یک مرد می‌تواند آنها را انجام ‌دهد؛ چرا که شهید حاج داوود کریمی در زمان جنگ مسئولیت‌هایی از قبیل فرماندهی سپاه تهران و فرماندهی سپاه غرب کشور را برعهده داشته که می‌توانسته آینده سیاسی خود را نیز تأمین کند، اما پس از جنگ، ریاست را کنار گذاشته و به حرفه سابق خود، یعنی تراشکاری مشغول شده است.
نویسنده نمی‌خواهد در این کتاب، صرفاً از شهید کریمی یک قهرمان جنگی بسازد؛ هرچند که او در هشت سال دفاع مقدس و سال‌های پس و پیش آن نیز قهرمانانه در جبهه‌های گوناگون مبارزه کرده و نه تنها با لشکر صدام که با قاچاقچیان مواد مخدر در شرق کشور هم دلاورانه جنگیده است.
مطلق در این کتاب خود، بی‌هیچ مقدمه‌ای سراغ مبارزات سیاسی ـ‌ انقلابی حاج داوود کریمی می‌رود و قصه‌ها را از جایی شروع می‌کند که او و همفکرانش در تعقیب ساواک هستند. رد خون دوست زخمی او تا مخفیگاه آنها کشیده شده و با بر آمدن آفتاب، آنها در مشت نیروهای امنیتی رژیم هستند. اما باران می‌بارد و همه چیز را با خود می‌شوید و می‌برد.
نویسنده در کتاب «یک روز، یک مرد» دست به ابتکار زده و ترتیب زمانی قصه‌ها را تغییر داده است. قصه دوم، چیزی به پرواز حاج داوود نمانده و بیماری شیمیایی او را حسابی درگیر خود کرده است. در آنجا، فرزندش رانندگی می‌کند و قصه «بنزین» زمانی به سرانجام می‌رسد که پدر و پسر دست یک در راه مانده را می‌گیرند.
اما قصه سوم به سنگرهای جنگ برمی‌گردد و قصه چهارم به نوجوانی‌های حاجی و این ماجرا همینطور ادامه دارد؛ چون مطلق نمی‌خواهد یک اثر خطی با ترتیب زمانی خلق کرده باشد.

نویسنده

محسن مطلق

محسن مطلق:
متولد 1348،
کتاب های نویسنده:
جاده های خلوت جنگ
مگیل
مهاجر مهربان
زنده‌ باد کمیل
یک روز، یک مرد
نگهبان کوچک
نگاه شیشه ای
درخت تنها

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

آن بیست و سه نفر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده