ورود

پشت دیوارهای شهر

نویسنده: سیدسعید موسوی

نمای نزدیک:این کتاب همه قلم 17 ‌سالگی سیدسعید موسوی است که ما را به روزهای دور می‌برد. به روزهایی که تازه پای بمب‌ها و خمپاره‌های عراقی به شهرش باز شده‌ بود. شهری که بندر بود، زیبا بود و او با سوت کشتی‌هایش قد کشیده و بزرگ شده بود. سعید «پشت دیوارهای شهر» زندگی را نقاشی می‌کند که آب‌هایش می‌سوزد، آسمانش زخمی است و پنجره‌ها و پرده‌هایی برایش باقی نمانده است. در این نقاشی جاده‌های غربت و هراس دوری از خرمشر انتهایی ندارد. این همه هفده‌سالگی سعید موسوی است که امروز از مرز 50 ‌سالگی هم عبور کرده است. امید او برای دیدن دوباره خرمشهر چه در آن ‌روزها و چه امروز خواندنی و حتی دیدنی است! قلم زیبای او پر است از کنایه‌ها و ترکیبات ادبی زیبایی که ساده و بدیع هستند و در عین‌ حال کشش و جذابیت فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کنند. او در این کتاب تنها محصور این نگاه‌ها نمی‌شود و وقایع از جمله عملیات‌ها را هم شرح می‌دهد. در این کتاب با فضای خالی و صفحات نیمه‌سفید هم مواجه هستیم؛ چرا که برخی یادداشت‌های نگارنده بسیار کوچک و کوتاه هستند و تنها در چند خط و یا سطر چیزی را روایت می‌کنند، اما در عین ایجاز، روایتی تکان‌دهنده از شهادت یک رزمنده و ... را بیان می‌کنند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-098-506-964-978

تعداد صفحات 179

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

نمای میانی: سیدسعید موسوی، متولد 1342 بزرگ شده خرمشهر است، اما همانطور که جنگ، خانواده او را مجاور حضرت رضا (ع) کرده، او نیز مهاجر شهر مشهد شده است که حتی نویسندگان جوان این شهر، او را یک نویسنده مشهدی قلمداد می‌کنند! موسوی که در حوزه دفاع مقدس، آثار خواندنی دیگری غیر از «پشت دیوارهای شهر» دارد، این روزها در شهر دومش به عنوان نویسنده‌ای جاافتاده و مسلط به ادبیات فرانسه شناخته می‌شود.

نمای دور: برای اولین بار فضای شهر شکسته می‌شود و صدای شکستن شیشه‌ها و آدم‌های شهر بندری زیبا با نخل‌های سرکشش، موسوی 17 ساله را شکسته‌تر از شیشه‌های شهرش می‌کند. خرمشهر نخستین بار پای بمب‌ها و خمپاره‌های عراقی را بر سنگ فرش آرامشش احساس می‌کند. شهر بندری زیبا با سوت‌های کشتی‌هایش که آرامش را در شهر اعلام می‌کرد. موسوی با خانواده‌اش دل در گرو شهرش دارد و دفاع از آن را واجب می‌داند. مهاجرت می‌کند، خانواده‌اش را جابه‌جا می‌کند، شهر به شهر می‌رود، دوباره به خرمشهر برمی‌گردد. روزهای پرالتهاب 58 است و مردم لبریز از شادی و غرور پیروزی که اهریمن دامن کشان وطن را ترک می‌کند و اهریمن‌زادگان پردامن به جنوب وطن لشکر می‌کشد تا نهال نو بر کشیده انقلاب را شاخه بشکند و یا از ریشه در آورد. سعید موسوی در پشت دیوارهای شهر، دوربین‌وار لحظه‌های این سال‌ها را ضبط می‌کند و چشم دیدهایش را از شهر تهران و سایر شهرستان‌ها با ظرافت خاصی تحریر می‌کند.

از همین قلم:عکس پشه‌ای (سوره‏ مهر) به مرگ بگویید بیاید (شاملو) فرهنگنامه جاودانه‌های تاریخ؛ زندگینامه فرماندهان شهید استان خراسان (شاهد) نبرد آلواتان (ستاره‌ها) پیشتازان (ستاره‌ها) بخواب ابوالفضل (ستاره‌ها) سعیدا (حریر) فرهنگنامه جاودانه تاریخ (20 جلد) (نشر شاهد) سه آرزو (ستاره‌ها)

نویسنده

سیدسعید موسوی

زندگینامه

سید سعید موسوی 1342 در خرمشهر متولد شد. وی با آغازجنگ تحمیلی، همراه خانواده به مشهد مهاجرت کرد. در سال 1376 از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه فارغ‌التحصیل شد. موسوی در جلسات نقد و آموزش داستان شرکت میکرد و توانست سال 1376 اولین داستان بلند خود را تحت عنوان "بازگشت از تاریکی" به چاپ برساند.

 

از سال1376 به مدت 9 سال مسئول گروه قصه حوزه هنری خراسان رضوی شد، داوری جشنواره‌های استانی و کشوری در حوزه‌های دانش آموزی، دانشجویی، آزاد و دفاع مقدس ،کارشناس داستان و خاطره بیناد حفظ آثار خراسان رضوی، عضویت در هیئت "تالیف و تدوین بنیاد شهید" خراسان رضوی، تدرس ادبیات داستانی در ارشاد خراسان رضوی، "بازرس و داور داستان کوتاه" در جشنواره امام رضا و ریاست انجمن ادبیات داستان خراسان رضوی در کارنامه او ثبت شده است.

وی هم اکنون جلسات آموزش داستان نویسی در مجتمع اما رضا را به عهده دارد. موسوی برگزیده بهترین کتاب سال دفاع مقدس در حوزه زندگینامه غیرداستانی در یازدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و پیشکسوت داستان در سال 1391 است.


کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

ضربت متقابل

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

فرنگیس

مهناز فتاحی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

عصرهای کریسکان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان