ورود

پری ستاره‌ ها

نویسنده: قادر طهماسبی

مجموعه شعرهای قادر طهماسبی(فرید) که در قالب مثنوی و غزل سروده شده است. کتاب با محتوای مذهبی و انقلابی مالامال و سرشار از ارادت قلبی و رشحات خوش‌رنگ رگ‌های عاطفی اوست که در چند دفتر گرد آمده‌اند. دفتر سیب و گل و ستاره، پری ستاره‌ها و عشق بی‌غروب، از دفتر شعرهای اوست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-167-506-964-978

تعداد صفحات 220

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، مجموعه غزلهای قادر طهماسبی (فرید) شاعر معاصر است که در 273 صفحه و سه دفتر (سیب و گل و ستاره، پری ستاره‌ها و عشق بی‌غروب) گرد آمده است. غزلهای فرید که در این مجموعه گرد آمده‌اند جدای از دستاوردهای زبانی و دایرة فرهنگ‌مداری، عمق عاطفی آنهاست که نخستین کارگاه آفرینشگری ذهن خیال او به شمار می‌رود. در کارگاه خیال او رسانایی و تأثرگذاری را که برخاسته از روح زلال و بی‌پیرایه اوست می‌توان به زیبای تمام احساس کرد. ای ماه خودپرست! پرستار من کجاست؟ آه ای ستاره سحری! یار من کجاست؟ خود را مگر چو اشک بریزم به پای او ای آسمان! فرشتة بیمار من کجاست؟ ناهید را به خوشه پروین گره زنید روشن‌کننده تا گره کار من کجاست؟ ای شب! به روشنان ضمیرت بگوکه امشب پری ستاره، پرستار من کجاست؟ شعر فرید با همة سختیها و پختگیهای کار شاعر، واجد نوعی بازیگوشی گاه غریزی و فطری و گاه آگاهانه و عامدانه است که حتی گاه در نتیجه آفرینش متن، این (کودک فرزانگی) تا درک و احساس مخاطب نیز تسری می‌یابد. که در آن وقت، دیگر گفت‌وگو در میان آیینهای درویشی جایش خالی می‌ماند که از پاکی و یگانگی فرید و شعرهایش حکایت دارد. پدید نیست شب انتظار را پایان چنان که گریه بی‌اختیار را پایان کجاست رسم عیادت که سخت بیمارم ز درد سوختم ای انتظار را پایان تو آفتابی و دنیا نشسته در ظلمات بتاب ای شب گیسوی یار را پایان در شعرهای فرید به وضوح می‌توان امتزاج سبکهای هندی، عراقی و خراسانی را به همراه بسیاری از دستاوردهای نیمایی و پس از آن یافت. این گونه‌ها را می‌توان با فخامت تمام و جدیت کمال در مثنویها و غزلهای وی مشاهده کرد. ای اشک ای ستاره دریایی امشب چرا به چشم نمی‌آیی و ... شعرهای شاعر پر از ارادت قلبی و رشحات خوش رنگ رگهای عاطفی اوست. او از اهالی رؤیت است و از همین دیدارها و به تعبیر خودش پروازهاست که قصه حکایت می‌کند. این خیال‌بندی گرمای بزم شعرش را دو چندان کرده است. شعرهای وی خوش‌تراش و خوش‌نشین است. شهادت می‌دهند آیا لبانت بوسة ما را تلاوت کن بگو، باری طبابت کن، بگو چاقو! پری ستاره‌ها دریافت عرض نیاز و مفاهمه رب‌النوع فرحزاد زیبایی معنوی است که شاعر گویا در سرایش شعرش در کار برپایی نماز شکرانه شعر است. این دریافت و مفاهمه با رب‌النوع فرحزاد، شعرهای او را امتیاز و مانایی بخشیده است.

نویسنده

قادر طهماسبی

زندگینامه

شاعر و محقق معاصر. وی متخلص به فرید است. اشعار وی غالباً دارای رویکرد انتقادی، اجتماعی می باشند. در شهرستان میانه متولد شد. دبستان و دبیرستان را در همان شهر گذارنید. پس از آن جهت کسب علم اقامت کوتاه و بلند در شهرهایی چون شیراز، مشهد، تبریز و تهران و اصفهان داشت. در مراکزی چون کانون پرورش فکری کودکان، هنرستان هنرهای زیبا، امورتربیتی، آموزش و پرورش، ستاد تبلیغات جنگ، انجمن‌های ادبی و بنیادشهید، ارشاد اسلامی و جهادسازندگی و جهاددانشگاهی و دانشگاه به فعالیت مشغول بوده است.  به عضویت هیات علمی دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان منصوب شد. اما جهت پرداختن به پیشه شاعری و فعالیت‌های اجتماعی انصراف داد. با اینحال در درهای مختلفی به تحصیل در دانشگاه پرداخت. در سیمای اصفهان هم فعالیت داشت. پس از آن به تهران هجرت کرده و در دانشگاه تهران مشغول شد. همچنین به عنوان کارشناس شعر در حوزه هنری و بنیاد شهید به فعالیت پرداخت.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

کالک های خاکی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

فرنگیس

مهناز فتاحی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

لشکر خوبان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام