ورود

یادداشت های سوسنگرد

نویسنده: شهید غلامرضا صادق زاده

نمای نزدیک:شاید ثبت خاطرات روزانه آن هم در دنیای امروز و زندگی‌های پر دغدغه ما خیلی متداول نباشد، اما قبل‌ترها رواج بیشتری داشت و بسیاری این کار را انجام می‌دادند. از دوران جنگ تحمیلی هم مجموعه یادداشت‌هایی به جا مانده که یا آزادگان به صورت مخفیانه در ایام اسارت خود نوشته‌اند و یا برخی رزمندگان و شهدا دست به ثبت لحظات جنگ زده‌اند و آنها را به این شکل حفظ کرده‌اند. یکی از این رزمندگان، شهید غلامرضا صادق‌زاده است که با انفجار چاشنی مین به شهادت رسیده است. در یاداشت‌های این شهید، به لحظاتی برمی‌خوریم که ما را مستقیم به جبهه‌های مقدس جنگ می‌برد و ناخواسته با تمام شخصیت‌ها و اتفاقاتی که بیان می‌کند، همذات‌پنداری می‌کنیم. حوادث ذکر شده در کتاب ما را به روزهای تلخ و شیرین دفاع مقدس می‌برد و نشان از رادمردی‌ها، فداکاری‌ها و شهامت مردانی خدایی دارد. کتاب با زندگینامه و وصیت‌نامه شهید آغاز می‌شود. در ادامه هم یادداشت‌های او قرار دارد. شهید صادق‌زاده با نثری روان و نرم همه اتفاقات را با ساعت دقیق و محل وقوعشان تعریف می‌کند. او که بیشتر لحظات در حال خنثی کردن مین است، روحیه‌ای بسیار شاعرانه و لطیف دارد و لابلای یادداشت‌هایش به فراخور موضوع شعرهایی را هم آورده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-213-506-964-978

تعداد صفحات 79

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی:غلامرضا صادق‌زاده سال 1339 در تهران به‌دنیا آمد و سال 1358 در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. او 16 فروردین سال 1361 در حضور امام (ره) با فهمیه‌ بابائیان‌پور پیمان ازدواج بست. صادق‌زاده در واحد مهندسی رزمی ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران به عنوان تخریبچی و سپس با مسئولیت‌های گوناگون از جمله مسئولیت پاکسازی میدان‌های مین، پس از فتح خرمشهر حضوری فعال در دفاع مقدس داشت. او ششم تیر 1361 به شهادت رسید و تنها چیزی که از وی باقی ماند، حلقه ازدواجش بود که روی آن عبارت «ایمان، جهاد، شهادت ـ تنها ره سعادت» حک شده بود.

نمای دور:حمید محمدی محمدی (روزنامه‌نگار): کسانی که پیش از اینها کتاب خواندنی، پرمخاطب و بیادماندنی «نامه‌های فهیمه» را خوانده‌اند، می‌دانند که شهید غلامرضا صادق‌زاده در نویسندگی چه تبحر و توان ذاتی عجیبی دارد. این در حالی است که نامه نوشتن او به همسرش فهیمه بابائیان با لفافه‌گویی و در نظر گرفتن ظرافت‌ها و نازکی‌های یک زن توأم است؛ در حالی که وقتی پای نگارش یادداشت‌های شخصی به میان می‌آید، از ملاحظات پیشین صرف نظر شده و جرأت و جسارت قلم نویسنده بیشتر آشکار می‌شود. صادق‌زاده در این کتاب، قلمی روان و دلنشین و نگاهی بدیع دارد و جنگ را با احساسات انسانی و واژه‌های زیبا در هم می‌تند و در قالب یادداشت‌ ارائه می‌دهد. نوشته‌های او ملموس است و وقتی از واقعه‌ای، محیطی و یا فردی حرف می‌زند، می‌توان آن را در ذهن مجسم کرد و با آن همراه شد. صد حیف که نویسنده باذوق یادداشت‌ها به شهادت رسیده و دیگر در میان ما نیست!

از کتاب:در یکی از شب‌های هفته پیش خوابی دیدم که از هر جهتی برایم جالب بود. البته مفهومش را نفهمیدم. در خواب فهیم را دیدم که باهم در جبهه بودیم. اتفاقاً فهیم شهید شد؛ بر اثر ترکش خمپاره که خیلی برایم سنگین بود. ولی نمی‌دانم چطور تا تهران بردمش. همین جا بود که از خواب پریدم. ان شاءالله هرچه خدا مشیت خود قرار داده باشد آن خواهد شد. از یک جهت غصه خوردم که چرا من با او نرفتم و دلم می‌سوخت. صفحه 55

از همین قلم:نامه‌های فهیمه (مکاتبات شهید غلامرضا صادق‌زاده با همسرش فهیمه بابائیان‌پور) (سوره مهر)، یاداشت‌های ناتمام (سوره مهر)، دشت شقایق (سوره مهر)

نویسنده

شهید غلامرضا صادق زاده

زندگینامه

شهید غلامرضا صادق زاده در اسفند ماه 1339 هجری شمسی چشم به جهان گشود. در سال1342 جزو همان کودکانی بود که امام خمینی ندای یاری آنها را شنیده بود و به دژخیمان طاغوتی نوید همیاری آنان را در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می داد.

س از دوران کودکی به دبیرستان و یا سعی و کوشش فراوان علی رغم آنکه در دبیرستان چندان خوبی هم نبود. توانست در اولین سال پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با اخذ دیپلم، به دانشگاه راه پیدا کند و در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شود.

غلامرضا پس از آموزش تخریب در واحد مهندسی رزمی ستاد جنگهای نامنظم شهید چمران به عنوان تخریبچی در جبهه‌های اهواز مشغول فعالیت شد و در اولین مرحله عملیاتی که با نام طریق القدس و با رمز «یا حسین» در جبهه سوسنگرد بستان انجام گرفت، شرکت نمود. در مدتی که در جبهه فعالیت می‌کرد به علت داشتن لیاقت، زهد، و مدیریت خیلی خوب در زمینه فرماندهی، مسئولیت‌هایی را به وی محول کردند که عبارت بودند از: فرماندهی واحد تخریب تیپ ۴۶ فجر و فرماندهی واحد تخریب لشگر ۵ سپاه پاسداران.

 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

فرنگیس

مهناز فتاحی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کالک های خاکی

راز نگین سرخ