پانزده روایت از سبک زندگی در خانواده ایرانی

28 خرداد 1402

کتاب پاورچین تا عشق؛ و چند داستان دیگر، نوشته راضیه تجار، مجموعه‌ای از چهارده ‌داستان کوتاه به همراه یک داستان بلند با مضامین مرتبط با سبک زندگی ایران در خانواده ایرانی است که از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است.

کتاب پاورچین تا عشق؛ و چند داستان دیگر، نوشته راضیه تجار، مجموعه‌ای از چهارده ‌داستان کوتاه به همراه یک داستان بلند با مضامین مرتبط با سبک زندگی ایران در خانواده ایرانی است که از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است.

علی‌الله سلیمی: کتاب پاورچین تا عشق؛ و چند داستان دیگر، نوشته راضیه تجار، مجموعه‌ای از چهارده ‌داستان کوتاه به همراه یک داستان بلند با مضامین مرتبط با سبک زندگی در خانواده ایرانی است که از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است. داستان‌های کوتاه؛ بیست و چهار ساعت، باغ اما ویران، ماه، از آسمان دیگر،‌ آخرین پناه، پله‌ها، سه برگ مرگ، خرگوش کوچولو، تیفوس عشق، بهشت گمشده، سوری، آهوی کوهی، چراغ و گودال، آفتاب این اتاق بارانی به همراه  داستان بلند «پاورچین تا عشق» که عنوان کتاب هم از آن برگرفته شده همگی با محوریت زندگی  زن ایرانی در جامعه اسلامی، سرگذشت زنانی را روایت می‌کند که همواره برای بهبود عرصه‌های زندگی خود می‌کوشند و گاهی برای تاب‌آوری در مقابل مشکلات زندگی، از برخی آمال و آرزوهای خود می‌گذرند. برخی شخصیت‌های زن در داستان‌های راضیه تجار با توسل به ایمان قلبی که به ائمه(ع) دارند، در بزنگاه‌های سخت زندگی و به هنگام گرفتاری‌ها، آن‌گاه که از کاری از دست بندگان خدا ساخته نیست به ائمه(ع) متوسل می‌شوند و حاجت خود را از ائمه(ع) می گیرند. مانند شخصیت«ننه زهرا» در داستان «ماه» که وقتی از هیچ دوا و طبیبی درمان درد خود را نمی‌گیرد به آقاامام‌حسین(ع) متوسل می‎‌شود و سرانجام جاجت خود را می گیرد و شفا می یابد.

در برخی داستان‌های کتاب حاضر هم وقتی مشکلات و ناملایمات زندگی تاروپود یک خانواده را در معرض از هم گسیختگی قرار می‌دهد، باز هم این زن خانواده است که فداکاری می‌کند و از فرزند و جگرگوشه خود می‌گذرد تا طوفان حوادث زندگی‌ خانواده‌اش ویران نکند. مانند شخصیت زنِ مادر در داستان«خرگوش کوچولو» که در مقطعی از زندگی‌اش سخت‌ترین تصمیم همه عمر خود را می‌گیرد. دیگر داستان‌های کوتاه این مجموعه هم هر کدام از زاویه‌ای به دغدغه‌ها و تصمیم‌های، گاه دشوار شخصیت‌های زن می‌پردازند و حال و هوای خانواده‌های ایرانی در دهه‌های اخیر را به زیبایی روایت می کنند.

داستان بلند «پاورچین تا عشق» که در انتهای کتاب آمده، روایتی از یک عشق پر فراز و نشیب در یک خانواده ایرانی در دهه شصت است که به نوعی تضادها و همدلی‌ها در بین دو نسل را روایت می‎کند. در این داستان، پدر خانواده به عنوان نماینده نسلی که خود را در تعیین سرنوشت فرزندان دخیل و مسئول می‌داند، در ابتدا برای ازداوج دختر جوان خانواده، «ماهک» تعیین تکلیف می‌کند اما وقتی ماهک در مقابل حرف پدر مقاومت کرده و خواسته‌های خود را مطرح می‌کند، پدر با یک چالش اساسی مواجه و در افکار پیشین خود تجدید نظر می کند.

در مجموع، داستان‌های مجموعه«پاورچین تا عشق» روایتگر زندگی زنانی است که میراث‌دار سنت‌ها و آیین‌های خانوادگی ریشه‌داری هستند، اما برای ورود به جهانی تازه که طبعاً مقتضیات خاص خود را دارد، باید تصمیم‌های تازهِ متناسب با روحیات، فرهنگ و باورهای دینی خود بگیرند که همین مسئله از چالش‌های جدی در این مجموعه خواندنی است.  کتاب«پاورچین تا عشق؛ و چند داستان دیگر» نوشته راضیه تجار، در 300 صفحه با شمارگان 1250 نسخه و قیمت 115000 تومان از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است.

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد