سه‌گانه طنز امید مهدی‌نژاد منتشر شد

17 آبان 1402

مجموعه سه جلدی منظوم «الا دختر»، «ابولچپ» و «خاک عالم» سروده امید مهدی‌نژاد در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

مهدی‌نژاد در این سه کتاب با رویکردی که آمیخته طنز و فکاهی است، به مسائل گوناگون اجتماعی نظر انداخته و خواندن شعرهای طنز او لحظات شیرینی را برای خواننده خلق می‌کند.

دفتر «الادختر» مجموعه دوبیتی‌های فکاهی و مطایبه‌آمیزی است که با نظر به فرم مشهور دوبیتی‌های فولکلور (فرهنگ عامه) عاشقانه سروده شده‌اند، اگرچه به گفته شاعر رگه‌های گاه پیدا و پنهانی از طنز و نقد نیز در آن یافت می‌شود. شاعر در مقدمه این دفتر تاکید می‌کند دوبیتی‌های «الادختر» ترانه‌های عامیانه است که مردمان ساده‌دل شهر و روستا و ایل قصه‌ها و احوالات عاشقانه‌شان را در این قالب بیان کرده‌اند و حالا او به بازسازی آنها در حال و هوای امروز پرداخته است.

دفتر دوم و سوم از این سه‌گانه با عنوان «ابولچپ» و «خاک عالم» نیز به ترتیب با ۲۵ و ۲۶ شعر طنز عمدتاً بلند، موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به طنز کشیده است. شاعر در ابتدای دفتر «ابولچپ» توضیح می‌دهد که ابولچپ گوشه‌ای است متعلق به دستگاه همایون که در راست‌پنج‌گاه نیز اجرا می‌شود. ابولچپ کیفیتی محزون دارد و در اجرای راست‌پنج‌گاه مقدمه‌ای برای گوشه لیلی و مجنون محسوب می‌شود. و باز خودش توضیح می‌دهد که علت انتخاب نام ابوالچپ برای این مجموعه تا این لحظه معلوم نشده است!

در ابتدی دفتر «خاک عالم» هم امید مهدی‌نژاد وجه تسمیه کتاب را این‌طور برای خواننده روایت می‌کند: منظور از خاک عالم خاک، تمامی عالم یا تمامی خاک‌های عالم است. این عبارت وقتی به کار می‌رود که گوینده با رویداد ناگواری روبه‌رو شود یا یک‌باره به یاد آورد که امر مهمی را فراموش کرده است. خاک عالم همچنین در خطاب هم کاربرد دارد و زمانی استفاده می‌شود که گوینده بخواهد شخصی را بابت اینکه از پس انجام کار ساده‌ای برنیامده است شماتت کند.

هر یک از این سه کتاب با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و قیمت ۸۵ هزار تومان در بازار کتاب موجود و در دسترس است.

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد