در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد: آیین رونمایی از کتاب «بلندای آسمان وطن»

25 بهمن 1402

کتاب «بلندای آسمان وطن» از تازه‌های نشر سوره‌مهر، روایت‌گر خاطرات خلبان آزاده جانباز امیر سرتیپ «قاسم محمد‌امینی» در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد.

آیین رونمایی از کتاب «بلندای آسمان وطن» روایت‌گر خاطرات خلبان آزاده جانباز امیر سرتیپ «قاسم محمد‌امینی» جانشین اسبق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و از آزادگان دوران هشت سال دفاع مقدس، روز گذشته (سه‌شنبه) با حضور امیر سرتیپ خلبان«قاسم محمد‌امینی» راوی کتاب، امیر سرتیپ خلبان «علیرضا رودباری» رئیس دفتر مطالعات راهبردی نیروی هوایی ارتش، امیر سرتیپ «سیدرضا پردیس» فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش و مشاور نظامی فرماندهی کل قوا ، سردار «نادر ادیبی» رئیس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت، سردار «محمدقاسم ناظر» مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، «علی‌اکبر شیروانی» مدیرعامل انتشارات سوره مهر و «میرعمادالدین فیاضی» نویسنده کتاب در تالار هویزه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم امیرخلبان علیرضا رودباری؛ رییس دفتر مطالعات راهبردی نیروی هوایی در سخنانی گفت: این مراسم از سه جهت حائز اهمیت است. عموماً نماد توسعه و پیشرفت هر کشوری میزان اهمیت دادن کشور به کتاب است. همان‌طور که خداوند به قلم قسم یاد کرده و بیش از هزار بار کلمه علم و علم‌آموزی در قرآن بیان شده است. عموماً رمز شهرت و ماندگاری تمدن‌ها، کتاب است. از طرفی میزان جرم و جنایت که در کشورها اتفاق می‌افتد بسته به میزان مطالعات آن مردم است. ما در ایران به دنبال ایجاد تمدن نوین فرهنگی هستیم. اگر ما فرهنگی ماندگار از ایران کهن داریم، به خاطر همین کتاب است. پس این کتاب هم برای آیندگان حائز اهمیت است.امیر رودباری در وصف خلبان امینی گفت: این خلبان جزو افراد زبده و شاخص در سه مقطع جنگ، دوران اسارت و دوران مدیریت خودش بود. به جرات می‌توان گفت اگر نیروی هوایی نبود، تهران شش روزه فتح می‌شد.

وی افزود: هیچ عملیاتی در جنگ پیروز نمی‌شد مگر اینکه نیروی هوایی در آن عملیات نقش بسزایی داشت. تمدن ایران برابر با تاریخ بشریت است. غنی‌ترین و عمیق‌ترین تمدن‌ها مدیون تمدن ایران است. سه عامل در انحلال تمدن‌ها نقش دارند: نابود کردن خانواده، آموزش، عدم معرفی قهرمان‌ها.

امیر پردیس مشاورعالی فرماندهی کل قوا در ادامه مراسم طی سخنانی گفت: نیروی هوایی باید نیروهای مهاجم عراق را زمین‌گیر می‌کرد. ما در طول مرزهای جنوبی و غربی با تهاجم شبانه روز دشمن را زمین‌گیر کردیم. دشمن اصلاً تصور نمی‌کرد که نیروی هوایی بتواند در جنگ شرکت کند. بارها پیش می‌آمد که ما یکسره گشت‌هوایی انجام می‌دادیم و بارها پیش آمده بود که دو سه بار سوخت‌گیری می‌کردیم تا بتوانیم گشت‌هوایی موفقی داشته باشیم.

فرمانده سابق نیروی هوایی بیان کرد: با فرمان امام خمینی، نیروهای هوایی به موقعیت‌ها می‌رفتند و عملیات‌ها رو انجام می‌دادند. در فروردین ۷۱ بود که همه خلبانان جمع شدند و قرار بود هر پنج دقیقه یکبار پروازی انجام شود و عملیات را انجام دهند. خلبان محمدامینی در همین عملیات به اسارت درآمدند.

در ادامه مراسم، امیرسرتیپ قاسم محمدامینی؛ راوی کتاب «بلندای آسمان وطن» بیان کرد: امروز خاطرات زیادی برای من زنده شد. من معاون پرواز امیر پردیس بودم. معمولاً فرماندهان در عملیات‌ها شرکت نداشتند اما امیر پردیس در عملیات‌ها می‌آمدند. زمانی که اسیر شدم، خدا را شکر می‌کردم که امیر پردیس با آن جایگاه به اسارت درنیامدند. بعد از آزادی هم امیر پردیس به من لطف داشتند و مجدداً من را به‌عنوان معاون عملیات انتخاب کردند.

خلبان محمدامینی بیان کرد: تصمیم گرفتم خاطراتم را بنویسم چراکه این مسائلی که بر من گذشته، می‌تواند برای آیندگان اثرگزاری داشته باشد. آخرین ماموریت یک سرباز، نوشتن خاطراتش است و من الان روی پله آخر این ماموریت ایستادم. من برای این ماموریت هم آموزش دیدم و کلاس‌های آموزشی را سپری کردم. من برای هر خاطره بیان شده در این کتاب، مستندات بسیار قوی دارم و از سال ۹۲ تا ۹۴ فقط دنبال جمع‌آوری مستندات بودم و حالا بیش از ۷۵۰ نامه و هزاران قطعه عکس دارم. من فکر می‌کردم این نوشتن‌ها خیلی کار آسانی است اما سخت بود. نقاط خیلی خوب و قوی داشت، گاهی نقاط ناراحت‌کننده و متاثرکننده داشت.

در پایان این مراسم، از کتاب «بلندای آسمان وطن» رونمایی شد.در این مراسم همچنین از کلیپ «کمان ۹۹» که بخش‌هایی از مجاهدت‌های نیروی هوایی ارتش در عملیات کمان ۹۹ را به تصویر می‌کشد نیز رونمایی شد.

یادآور می‌شود، کتاب «بلندای آسمان وطن» روایت‌گر خاطرات خلبان آزاده جانباز امیر سرتیپ «قاسم محمد‌امینی» جانشین اسبق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و از جانبازان و آزادگان دوران هشت سال دفاع مقدس، در انتشارات «سوره مهر» به چاپ رسیده است.

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد