«دریاچه ماهی» خواندنی شد

22 خرداد 1403

کتاب «دریاچه ماهی» خاطرات مصطفی یعقوبی از رزمندگان دوران دفاع‌مقدس به قلم مهرنوش یعقوبی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

این اثر جنگ را از زاویه دید مصطفی یعقوبی یک روستازاده نقل و تاثیراتی را که بر زندگی او داشته، بازگو می‌کند. مهرنوش یعقوبی نویسنده «دریاچه ماهی» دختر مصطفی یعقوبی است که همواره خاطرات دوران خدمت سربازی پدرش برایش جذاب و شنیدنی بوده و تصمیم می‌گیرد این خاطرات را که از کودکی تاکنون از زبان پدرش شنیده بنویسد. از غواصان کربلای 4، تا شهادت فرمانده‌اش شهید محمود مرادی، از درس‌هایی که پدرش گرفته تا رنج‌هایی که کشیده، از شهادت بهترین دوستش تا تنهایی‌اش در سد دز.

«دریاچه ماهی» در 13 فصل نگارش‌ شده که دهه پنجاه و دوران نوجوانی راوی را تا سال 67 و پایان خدمت سربازی روایت می‌کند.

نویسنده گفت‌و‌گو با مصطفی یعقوبی را از اردیبهشت سال 1398 آغاز و سپس گفت‌و‌گوها را بر اساس توالی رویدادها و محتوایشان فصل‌بندی و بازنویسی کرده است. نویسنده به گفته خودش سعی کرده به اصل خاطرات وفادار بماند و آن‌ها را بدون دخل و تصرف روایت کند.

از ویژگی‌های کتاب می‌توان به بیان ساده و صمیمی نویسنده اشاره کرد که بدون اغراق، احساسات و عواطف راوی را نگاشته که به خواننده کمک می‌کند با فراز و نشیب‌های ماجرا و تحولات فکری و احساسی شخصیت اصلی داستان همراهی و هم ذات‌پنداری کند. از دیگر موضوعات قابل توجه «دریاچه ماهی» پرداختن به موضوع «خصیصه انسان‌سازی» جبهه است. چنان‌که در دل روایت به تغییر مثبت و رشد فکری، عقیدتی، احساسی و هیجانی راوی پی می‌بریم. اینکه راوی چگونه در مواجهه با حوادث جنگ و جبهه و رویارویی با انسان‌های مختلف، درست در سن بلوغ و خامی، اعزامش به خط مقدم سبب تحولش می‌شود.

«دریاچه ماهی» به همت دفتر پایداری حوزه هنری استان مرکزی با شمارگان 300 نسخه در 286 صفحه با قیمت 255 هزار تومان در دسترس علاقمندان است.

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد