«برف گرم» قصه آدم‌هایی است که خوبی را از یاد برده‌اند

28 خرداد 1402

نویسنده کتاب «برف گرم» گفت: این کتاب قصه آدم‌هایی است که خوبی و مهر را یادشان رفته و با مرگ رودابه چشم شان دوباره رو به محبت و پاکی باز می‌شود.

کتاب «برف گرم» نوشته معصومه خوانساری، در قالب برنامه «فصل سخن» روز پنجشنبه ۲۵ خرداد در کتابخانه اخلاق نقد و بررسی شد.

در این مراسم معصومه خوانساری نویسنده کتاب، اعضای کانون‌های ادبی زنگ داستان و همچنین حمیده مُشگی، الهام تیموری و “طاهره امینی جزه از منتقدین ادبی حضور داشتند.

کتاب «برف گرم»، قصه آدم‌هایی که خوبی و مهر را یادشان رفته و با مرگ رودابه چشم شأن دوباره رو به محبت و پاکی باز می‌شود. قصه آدم‌هایی که از دل سرما و برف به محبت و عشق می رسند و در این رمان بومی و اقلیمی با نگاهی به اسطوره و نمادها و کهن الگوها و همچنین فولکور و خرافه و روایت خرده پیرنگ های شخصیت‌های مختلف به درونمایه کمک شده است.

در ابتدای این نشست، معصومه خوانساری نویسنده کتاب گفت: هدف از نوشتن این داستان، نگاه به مشکلات اخلاقی جامعه است که نامش ده سفید بود و کسی باید نجاتشان می‌داد، رودابه بود. درواقع رودابه برگرفته از شخصیت حضرت موسی (ع) است.

وی داستان برف گرم را یک اثر اقلیمی برشمرد و گفت: این داستان بر اساس آداب و رسوم مناطق مرکزی کشور و گویش لُری که خود نیز ریشه در همان منطقه دارند و به خاطر اشراف کافی به آداب و رسوم و اینکه آن منطقه دارم، آن را نوشتم و تلاش کرده ام از سرمای سخت، مه آلود و برفی روستا برای فضای ترس و خمودگی و سنگین مرگ استفاده کرده و کلام را به صورت نمادین طرح کنم تا درونمایه را غیر مستقیم ارائه دهم.

در ادامه طاهره امینی جزه کارشناس و منتقد ادبی، ضمن قدردانی از همراهی و تلاش‌های کانون ادبی زنگ داستان و استاد ابوالفضل درخشنده گفت: نمادها، به کهن الگوی “کودکان رها شده” و داستان‌های اساطیری کشورمان، به داستان حضرت موسی (ع) و “زال” در شاهنامه و “رودابه” همسر “زال” که مادر رستم است و همه شخصیت‌ها که تلاش می‌کنند تا قومی را نجات دهند.

وی افزود: داستان بر اساس تراث فرهنگی، نمادها و داستان‌های دینی و اساطیر، کهن الگوها، اعتقادات قومی و حتی خرافه‌های جمعی است که همین باعث تأثیرگذاری بیشتری شده است؛ چرا که به متن قوام داده شده و ایجاد روابط بینا متنی، تفسیرهای تازه‌تری را به اثر بخشیده است.

در ادامه حمیده مُشگی منتقد ادبی نیز ضمن اشاره به صحنه پردازی، دیالوگ و شخصیت پردازی در داستان گفت: فضاها و گفتگوها در جهت پیشبرد داستان بوده است که البته صحنه پردازی‌ها در دالان ترس می‌توانست قوی‌تر باشد، وی پس از قرائت بخشی از داستان، معتقد است تصویر ذهنی و توصیفی خوبی از مکان را به مخاطبان ارائه می‌دهد.

در ادامه الهام تیموری منتقد ادبی گفت: نویسنده ارائه این فضا را بر دوش شخصیت‌ها گذاشته و حس برداشت ما از ترس را به اندازه برداشت شخصیت‌ها ارائه داده است.

وی، سبک نگارش داستان را از دسته ادبیات گوتیک دانست و گفت: این سبک را در شخصیت رودابه و کهن الگوی “هستیا” شاهد هستیم که در این داستان به چشم می‌آید.

کتاب «برف گرم» نوشته معصومه خوانساری، در ۲۹۱ صفحه در سال ۱۴۰۱ در شمارگان ۱۲۰۰ نسخه در قطع رقعی توسط انتشارات سوره مهر وارد بازار نشر شده است.

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد