«انجمن تبلیغات اسلامی» از نگاه گوهریان منتشر شد

30 مهر 1402

کتاب «انجمن تبلیغات اسلامی» به قلم رئوف گوهریان در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

«انجمن تبلیغات اسلامی( 1340-1321ش)» به چگونگی شکل‌گیری و عملکرد انجمن به عنوان یک تشکل دینی و مذهبی فراگیر در دوره پهلوی دوم می‌پردازد. کتاب با تبیین زمینه‌های ظهور سلطنت پهلوی و نحوه به قدرت رسیدن رضاخان، به تظاهرات شبه مذهبی او نظری می‌اندازد و فضای مذهبی ایران قبل از شهریور 1320 را برای خوانندگان ترسیم می‌کند.

در ادامه نویسنده، انجمن تبلیغات اسلامی را که با هدف تبلیغ دین اسلام و اشاعه توحید و تعلیم اخلاق اسلامی در ایران و سایر کشورهای جهان شکل گرفت، همراه با منشورات انجمن به تفصیل معرفی می‌کند. کتاب در سه فصل «مقدمات و زمینه شکل‌گیری انجمن تبلیغات اسلامی»، «شکل‌گیری و عملکرد انجمن تبلیغات اسلامی» و «فعالیت‌های مطبوعاتی-انتشاراتی انجمن تبلیغات اسلامی» به بررسی تاریخ نهادها و تشکیلات دینی در دوره پهلوی دوم می‌پردازد. بزرگسالان به ویژه علاقه‌مندان به تاریخ مذهبی ایران معاصر، نهادها، تشکیلات دینی و مذهبی در دهه‌های 1320تا 1340 شمسی می‌توانند مخاطبان اصلی کتاب باشند. رئوف گوهریان پیش از این با نگارش فرهنگ ناموران معاصر ایران جلد 2 و دایره‌المعارف انقلاب اسلامی جلد 2 و 3 با انتشارات سوره مهر همکاری داشته است.

کتاب «انجمن تبلیغات اسلامی» به همت دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در 304 صفحه و با شمارگان 300 نسخه به قیمت 275 هزار تومان در بازار کتاب موجود است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«از نگرش بانی انجمن تبلیغات اسلامی و دیدگاهش نسبت به اوضاع و احوال جامعه آن روز، می‌توان به به ضرورت تشکیل انجمن‌ها و مجامع مذهبی و به خصوص انجمن تبلیغات اسلامی پی برد. بانی انجمن در مقدمه مرام‌نامه، شرایط حاکم بر جامعه را ترسیم کرده عنوان می‌دارد: « جامعه غرق در مادیات شده و فساد در آن ریشه دوانده است، از اسلام و مسلمانی ظواهری بیش نمانده، جامعه بیش از همه محتاج این است که تکانی به خود داده و از نعمت دین استفاده کند.» به اعتقاد او همه باید برای احیای دین در جامعه بکوشند و مردم را به راه راست و حقیقت اسلام فرا بخوانند که نه تنها خدمت بسیار بزرگی به جامعه کرده‌اند بلکه در پیشگاه خداوند اجر بزرگی خواهد داشت.»

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد