سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

«شرح درد اشتیاق» از خاطرات یک پزشک خطرپذیر جنگ می‌گوید

کتاب «شرح درد اشتیاق» یکی از آثار جدید انتشارات سوره مهر است که در آن خاطرات یک پزشک تیم اضطراری جنگ شرح داده شده است. ضمن اینکه به فرازهای دیگری از زندگی وی نیز از زبان خودش، اسناد و خاطرات مشترک دوستانش پرداخته شده است.

گزارش خبری

1401/6/23

۱۴:۲۳


کتاب «شرح درد اشتیاق» یکی از آثار تازه منتشر شده نشر سوره مهر است که راحله صبوری زحمت نویسندگی اثر را برعهده داشته است. این کتاب به خاطرات دکتر محمدرضا ظفرقندی از پزشکان حاذق معاصر می‌پردازد که در دوران دفاع مقدس نیز فعالیت‌های زیادی را انجام داده است.

دکتر ظفرقندی در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان معلم، پزشک تیم اضطراری جنگ، استاد و مدیر گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و رئیس سازمان نظام پزشکی کشور و بسیاری مشاغل مرتبط با حوزه پزشکی فعالیت کرده است.


40 ساعت مصاحبه برای کتاب

خاطرات این پزشک ایرانی برای تدوین کتاب «شرح درد اشتیاق» به روش معمول خاطره‌نگاری در تاریخ شفاهی طی 40 ساعت مصاحبه جمع آوری و ضبط شده است و پس از پیاده‌سازی و تدوین اولیه و جمع‌آوری اسناد حدود 4 سال آماده‌سازی کتاب زمان برده است. بخشی از مصاحبه‌های کتاب نیز در دوران کرونایی و پس از ابتلای دکتر ظفرقندی جمع شده‌اند.


از نگاه نویسنده کتاب جمع آوری خاطرات پزشکان تیم اضطراری جنگ که دکتر ظفرقندی نیز یکی از آن افراد بوده، به این لحاظ اهمیت دارد که این گروه تیمی حرفه‌ای و آموزش دیده با تخصص‌های مختلف پزشکی بوده‌اند که از سراسر کشور داوطلب اعزام به خط مقدم می‌شدند. گروه محدودی که ارتباط مستقیم و عموما محرمانه‌ای با ستاد اعزام به جبهه‌ و حتی فرماندهان جنگ داشت و موظف بود در هر موقعیتی از شبانه روز به محض اعلام نیاز در کوتاه‌ترین زمان خود را به مناطق عملیاتی برساند و در مراکز درمانی خط مقدم نبرد خدمت کند.

نویسنده معتقد است برای تیم اضطراری جنگ خطر و شهادت همواره بیش از سایر گروه‌های امداد و نجات امکان‌پذیر بود.


خطر پذیری دکتر ظفرقندی

دکتر ظفرقندی یکی از افرادی بود که پایش را از اورژانس صحرایی فراتر می‌گذاشت و در بحبوحه عملیات‌ و ماموریت‌های متعدد تا پست امداد و نزدیک‌ترین نقطه به خط دشمن پیش رفته و زیر آتش دشمن، کنار امدادگران ساده، به کمک و مداوای مجروحان پرداخته است. وی در یکی از ماموریت‌های امداد در عملیات والفجر 4 بر اثر بمباران شیمیایی عراق از ناحیه ریه، پوست، چشم دچار مصدومیت شیمایی شد و آسیب‌هایی دید که اثر و عوارض آن تا امروز باقی مانده است.

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.