سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

نگاهی به تازه‌های نشر ادبیات پایداری

«گمشده مجنون» و «رفیق» در بازار کتاب

جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث علیه ایران، بدون شک یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ معاصر ماست. طی چهار دهه گذشته از پایان جنگ در عرصه ادبیات پایداری کتاب‌های خوبی منتشر شد که یا به اتفاقات و عملیات‌ها پرداخته‌اند یا شخصیت‌های مؤثر در این دوران را معرفی کرده‌اند.

گزارش خبری

1401/6/22

۱۴:۱۴


نویسندگان به سراغ رزمندگان و خانواده شهدا رفتند و روایت‌هایشان را شنیدند و با قلمی شیوا بر صفحه جاری کردند. خوانندگان آثار این حوزه هم پس از خواندن تجربه‌های خاطره‌نگاری، پی بردند که ۸ سال دفاع مقدس ناگفته‌های بسیاری دارد و ظرفیت بالایی برای بیانش موجود است. حالا پس از چند سال آزمون و خطا این روزها قطار ادبیات دفاع مقدس روی ریل خود قرار گرفته و با تولید آثار خوب توانسته توجه مخاطبان زیادی را جلب کند. کتاب‌های «گمشده مجنون» نوشته مریم عباسی جعفری و «رفیق» نوشته الهام باقری از تازه‌ترین آثار ادبیات پایداری هستند که روانه بازار کتاب شده‌اند.در ادامه مرور کوتاهی داریم بر این دو اثر که هر کدام به معرفی شخصیتی از دوران دفاع مقدس پرداخته‌اند.

 

«گمشده مجنون»، زندگینامه فرمانده گمنام لشکر ۲۷ رسول الله

کتاب «گمشده مجنون» اثر نویسنده نوقلم مریم عباسی جعفری از سوی انتشارات روایت ۲۷ بعثت روانه بازار کتاب شده است؛ کتابی که زندگی سردار شهید محمدرضا کارور از فرماندهان لشکر ۲۷ رسول‌الله در هشت سال دفاع مقدس را از لحظه‌ تولدش تا لحظه‌های حضورش در جمع باصفا و دوست‌داشتنی رزمندگان  روایت می‌کند.

نویسنده کتاب سال ۱۳۹۷ بعد از مطالعه مصاحبه‌هایی از خانواده شهید که در اختیارش قرار گرفته بود تصمیم می‌گیرد تا زندگینامه او را جمع‌آوری کند و راجع به او کتابی بنویسد. او در نهایت موفق می‌شود از میان مصاحبه‌هایی که با همرزمان و خانواده شهید انجام می‌دهد زندگی شهید کارور را در پنج فصل به‌صورت مستند داستانی به رشته تحریر درآورد. عباسی در فصل اول به تولد و کودکی محمدرضا، در فصل دوم به مبارزات انقلابی و فعالیت‌های فرهنگی او، در فصل سوم به درخشش اش در جنگ و دفاع مقدس، در فصل چهارم به داستان حضورش در عملیات خیبر و در فصل آخر به ماجرای شهادت و پیکر او که برای همیشه میهمان جزیره مجنون شد، پرداخته است.  

عباسی جعفری شخصیت شهید کارور در «گمشده مجنون» را این‌طور روایت کرده است:«محمدرضا به تشخیص حاج ابراهیم همت در جایگاه فرماندهی گردان مقداد و مالک قرار گرفت. بدون اینکه کوچک‌ترین نام و نشانی از خودش بر جای بگذارد در عرصه‌ مدیریتی به بهترین وجه ممکن به وظایفش عمل می‌کرد. او هرگز از موقعیت اجتماعی‌اش برای اسم و رسم و منفعت شخصی استفاده نکرد. حتی خانواده و اطرافیانش از مسئولیتش اطلاع نداشتند. شجاعت و بی‌باکی محمدرضا کارور در برابر دشمنان یکی دیگر از علت‌های محبوبیت او در بین بسیجیان و رزمندگان بود. محمدرضا به‌دور از هرگونه شعارزدگی، خدامحور و مخلص بود. اخلاص و صداقتش زبانزد بود. روحیه‌ ایثار و فداکاری داشت و قلبش مالامال از عشق و محبت به دوستان و آشنایان و ضعیفان و درماندگان بود. محبوبیت محمدرضا کارور در بین دوستان و همرزمانش، یک محبوبیت فراگیر بود و علت اصلی محبوبیتش اخلاق خوب و گمنام بودنش بود.» در بخشی از کتاب «گمشده مجنون» در بازخوانی خاطره خواهر از شهادت برادرش در عملیات خیبر در جزیره مجنون می‌خوانیم:«ببخشید برادر محمدرضا کارور را می‌شناسی؟ مجروح رنگ از چهره‌اش می‌پرد، آب دهانش را قورت می‌دهد و می‌گوید:«همان فرمانده گردان مالک؟» خواهرش با تعجب می‌پرسد: «فرمانده؟!» محمدرضا هیچ وقت نگذاشته بود کسی بفهمد که مسئولیتش در جبهه چه بود.» در عملیات خیبر وقتی محمدرضا به شهادت می‌رسد، خبر شهادتش را طی تماس تلفنی خود حاج ابراهیم همت وسط عملیات به مادر محمدرضا می‌دهد و آخرین صحبتش با مادر محمدرضا این بوده:«تا پیکر محمدرضا را پیدا نکنم و به عقب نیاورم، خودم هم برنمی‌گردم.» اما چند روز بعد از این تماس تلفنی خود حاج ابراهیم همت در عملیات خیبر شهید می‌شود. بعد از گذشت سال‌ها هنوز پیکر شهید محمدرضا کارور همچنان در جزیره مجنون جا مانده است اما خاطرات روزگارش در «گمشده مجنون» در اختیار علاقه‌مندان به حوزه دفاع مقدس قرار گرفته است.

 

«رفیق»، روایت کننده زندگی شهید خلیل حسن‌بیگی

کتاب «رفیق» نیز که روایت زندگی شهید خلیل حسن‌بیگی از فرماندهان یزدی دفاع مقدس است به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است. باقری در این زندگینامه داستانی که نخستین اثرش در حوزه ادبیات پایداری است، بخشی از سبک زندگی، شخصیت، منش و مجاهدت‌های شهید را در دوران دفاع مقدس به روایتگری همسر، خانواده و همرزمانش آورده است. نویسنده برای جمع‌آوری اطلاعات، انجام مصاحبه‌ها، گردآوری خاطرات و تدوین این اثر، پنج ماه وقت صرف کرد تا تمامی خاطرات را به‌صورت داستانی پردازش کند. باقری در کتاب رفیق، سردار شهید خلیل حسن‌بیگی را این‌طور معرفی کرده است: «شهید حسن‌بیگی در سال ۱۳۳۳ در یزد به دنیا آمد. وی پیش از انقلاب به صف مبارزین با طاغوت پیوست و تا آخرین لحظه در خط مقدم دفاع از میهن و ارزش‌های انقلاب اسلامی حضور داشت. او سخنرانی توانا بود و اطلاعات وسیعی درباره جبهه و جنگ، بویژه جبهه‌های جنوب و غرب داشت و به همین دلیل رزمنده‌ها و دوستانش به او لقب «کتاب کهنه جنگ» داده بودند. جانشین ستاد تیپ مستقل ۱۸ الغدیر، رئیس ستاد تیپ یکم لشکر نجف اشرف و فرمانده لجستیک تیپ الغدیر از جمله مسئولیت‌های او در دوران دفاع مقدس بود. سرانجام این سردار فداکار به همراه جمعی از همرزمانش در روز ۲۵ دی‌ماه ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه در ۳۲ سالگی به فیض شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در گلزار شهدای خلدبرین به خاک سپرده شد.»


منتشر شده در روزنامه ایران

 

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.