سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

«شرح درد اشتیاق» به بازار نشر رسید/خاطره‌نگاری پزشکی در دل خط مقدم

«شرح درد اشتیاق» به قلم راحله صبوری توسط دفتر ادبیات مقاومت در انتشارات سوره مهر با شمارگان 1250 و در 368 صفحه به چاپ رسیده است.

گزارش خبری

1401/4/1

۱۳:۲۴


 

«شرح درد اشتیاق»نام اثری از راحله صبوری است شامل مجموعه خاطرات دکتر محمدرضا ظفرقندی پزشک تیم اضطراری جنگ،استاد و مدیر گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس سازمان نظام پزشکی کشور است. دکتر ظفرقندی از معدود پزشکانی است که به نزدیک‌ترین نقطه به خط دشمن رفته و به امدادرسانی پرداخته است.این کتاب به سبک خاطره‌نگاری خاطرات پزشکان تیم اضطراری جنگ را با زاویه نگاه دکتر ظفرقندی روایت می‌کند.

از دیگر آثار راحله صبوری می‌توان به کتاب‌های «برسد به دست خانم ف»، «مهمان صخره ها» و «کوچه نقاش‌ها» اشاره کرد.

در بخشی از این کتاب میخوانیم:

« در لحظات آخر زندگی، مجروح در یک شوک عمیق فرو می‌رود و هوشیاری ندارد.فشارخون و نبض‌های محیطی قابل ارزیابی نیست،تنفس به شماره می‌افتد و حالت گسپینگ یا بریده‌بریده پیدا می‌کند. مردمک‌ها گشاد و بی‌حرکت،ضربان قلب متوقف می‌شود و ناگهان هیچ علامت حیاتی باقی نمی‌ماند.این زمان مرگ و شهادت است. حتی در این لحظات هم به دور از هرگونه درگیری احساسی و با تمام توان  عملیات احیا را انجام می‌دادیم که دو خروجی داشت،یا مجروح برمی‌گشت به زندگی یا شهید می‌شد.صحنه‌ای که بارها در عملیات مختلف برایم تکرار می‌شد.صحنه ناامیدی تیم درمان از بازگشت جان به کالبد یک مجروح بود.صحنه تاسف‌باری که چاره‌ای جز پذیرش آن نداشتیم و جمله‌ای که بارها بر زبان‌ها می‌چرخید،دیگر فایده‌ای ندارد.صلوات بفرستید پتو را بر پیکر شهید می‌کشیدیم و تمام. »

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.