سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

رونمایی از «سد نصرالدین» ؛ تهران نوشته‌های یک بچه تهرون

از کتاب سید نصرالدین درصد و شصت و نهمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» عصر ۲۸ فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری رونمایی شد.

گزارش خبری

1401/1/29

۱۵:۴۷


 صد و شصت و نهمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» با اجرای شهرام شکیبا منتقد سینما، شاعر طنزپرداز، مجری و بازیگر تلویزیون و با رونمایی از دکور جدید این برنامه به همراه یادی از مرحوم اوبالفضل زرویی نصرآباد برگزار شد. شاعران و اساتید طنزپرداز در این برنامه از حلقه رندان با شعرخوانی و سخنان خود بار دیگر لبخند بر لبان مخاطبان این برنامه پرطرفدار جاری و آموزه‌هایی طنز را عنوان کردند. بخش مهم مراسم در حلقه رندان اما رونمایی از یک کتاب جدید طنز بود. 

۱۶۹اُمین برنامه در حلقه رندان با معرفی کتاب «سِد نصرالدین» نوشته سید امیر خیام‌خوش با حضور نویسنده آن همراه بود. مجری برنامه متن روی جلد این کتاب را خواند که آمده بود: «توی درس‌های دیگه هم شاگرد متوسطی بودم؛ اما از ریاضی چیزی نمی‌فهمیدم. معلم‌مون هم از وقتی متوجه شد توی درس ریاضی ضعیفم، دیگه ول کنم نبود و یه سره صدام میزد پای تخته. یه روز هم اومد سر کلاس و گفت: خیام بیا پای تخته! رفتم پای تخته. معلم‌مون رو کرد به همکلاسی‌هام و گفت: خیام یه فیلسوف بزرگ و نابغه ریاضی بوده. من نمی‌دونم برای چی اسم اون مرد بزرگ رو گذاشته ان روی این پسره نفهم».

امیر خیام نویسنده کتاب هم بعد از نقل خاطره‌ای شیرین در مورد نام خانوادگی خود در مورد کتاب «سدِ نصرالدین» گفت: من در خانواده و محله‌ای بزرگ شدم که سرشار از داستان‌ها و ماجراهای شیرین و طنز بود و من برای آنکه این خاطرات فراموش نشوند و آیندگان بدانند که نسل ما چگونه زندگی کردند، این خاطرات را مکتوب کردم. 

وی در ادامه گفت: داستان‌های این کتاب شامل اتفاقاتی است که بین ما و اهالی محل روی‌داده‌است که امیدوارم مورد پسند مخاطب قرار بگیرد.

 شهرام شکیبا مجری برنامه نیز در مورد کتاب گفت نکته مهم این کتاب زبان آن است که تقریباً تمام شخصیت‌های کتاب به لهجه غلیظ تهرانی و دایره لغات و اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های ویژه تهرانی‌های قدیم صحبت می‌کنند که شاید در کتاب‌های دیگر ثبت و ضبط نشده است.

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.