سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

بررسی زندگی و آثار مصحح تاریخ بیهقی در مجموعه شخصیت‌های مانا

جلد بیست‌وششم از مجموعه پژوهشی شخصیت‌های مانا که به زندگی و احوالات و آثار علی‌اکبر فیاض اختصاص دارد، از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

گزارش خبری

1400/9/22

۱۴:۵۵


اصغر قائدان و حسین بیات در این کتاب به فعالیت‌های زنده‌یاد فیاض پرداخته‌اند. او مصحح و استاد ادبیات فارسی و بنیانگذار دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد بود و او را بیشتر با تصحیح تاریخ بیهقی می‌شناسیم.

زنده‌یاد فیاض که خدمات ارزنده علمی و ادبی و فرهنگی او زبانزد خاص‌وعام است، با وجود اشراف علمی شگفت در تاریخ ایران و ادبیات فارسی، در حوزه تألیف، بیش از چند کتاب و مقاله از خود به‌یادگار نگذاشته است و اینجاست که باید همان موضوع مشهور «ترجیح کیفیت بر کمیت» را مطرح و اذعان کنیم که اگرچه تعداد آثار قلمی استاد در قیاس با استادان بزرگ دیگر کمتر است، اما از نظر کیفیت، همین چند کتاب و مقاله، برای اینکه به عظمت علمی او پی ببریم، کافی است.

مجموعه پژوهشی شخصیت‌های مانا به همت دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری منتشر می‌شود. گروه پژوهش شخصیت‌های مانا، اردیبهشت سال 88 تشكیل شده است. این گروه با استفاده از پرونده‌هایی كه در بایگانی «فرهنگ نام‌وران معاصر» حوزه هنری وجود دارد، به زندگی‌نامه افرادی كه گمنام و یا كمتر شناخته شده هستند اما فعالیت‌های سیاسی، علمی، اقتصادی و هنری زیادی در انقلاب داشته‌اند، پرداخته‌اند.

تا کنون زندگی‌نامه بزرگانی چون سید جعفر شهیدی، سیدمحمد فرزان، مجید شریف واقفی، سلمان هراتی، بهاءالدین محلاتی، سیداحمد خمینی، سید غلامرضا سعیدی، سید محمدعلی داعی الاسلام و طاهره صفارزاده، قیصر امین‌پور و ... به چاپ رسیده است.


اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.