سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/8/21

۱۸:۳۴

با ابتکار سوره مهر و حوزه هنری،

نمایشگاه «زیر روی جلد» آغاز به کار کرد/شما هم دعوتید به تماشا

گالری خانه عکاسان حوزه هنری از امروز به مدت یک هفته میزبان بازدیدکنندگان نمایشگاه «زیر روی جلد» خواهد بود.


در این فضای نمایشگاهی که به مناسبت هفته کتاب در حال برگزاری است، طرح جلد بیش از ۳۵۰ کتاب در معرض دید علاقه‌مندان به کارهای طراحی قرار گرفت و در روز افتتاحیه با استقبال خوب مخاطبان و هنرمندان فعال در این حوزه مواجه شد.

جهان مکتوب بر ستون تنومند کتاب بنا شده است. کتاب صرفا متن نیست؛ متن و فرامتنی است که خیال را با واقعیت، واقعیت را با تجربه و تجربه را با اندیشه پیوند می‌زند و قرن‌ها تکریم کتاب به اقتضای کارکردش، در جلدسازی تبلور می‌یافت. از پوستین‌های شکار تا چرم‌های صنعتی حفاظی بودند بر این شیء قدسی. اگر تاریخ کتابت اندکی کوتاه تر از تاریخ زیست است. ماندگاری کتاب در محیط بشر، جایگاهش را آشکار می‌کند، پس بخشی از تاریخ بشر را از تاریخ کتاب می توان خواند. تحولات چاپ هم کتاب را متحول کرد و هم جلدش را، تحولات صنعتی کتاب را به انبوه رساند و جلد را به تنوع. حالا دیگر جلد فقط محافظ نبود برشی ء قدسی؛ امتدادش بود یا تکمله‌اش، دریچه‌اش بود یا خاتمه اش و همین گونه‌گونی، جلد را حیات داد و برایش تاریخ ساخت. هنر عامه از اینجا به طور جدی مقارن کتاب شد و حتی زیاده نیست که بگوییم جلد کتاب در شکل گیری هنر عامه نقش بازی کرد. همان‌گونه که می شود تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در خلال هنر و به ویژه هنر عامه پی گرفت، راه برای واکاوی آن تحولات از جلد کتاب‌ها ممکن است. سه ضلع هنر، کتاب و تحولات، آگاهی متمایزی به بار می آورد.

«زیر روی جلد» رویه‌ای دارد از جلد کتاب‌‌های حوزه هنری و انتشارات سوره مهر در بیش از چهار دهه، ولایه‌ای زیرین از تحولات چهل سال گذشته. جلدها گرچه نمایی از کل نشر ایران نیست. اما اگر به فروتنی نگوییم مهمترين، به واقع یکی از مهمترین مراکز نشر کتاب را بازنمایی می‌کند. جلدهایی که پس از انقلابی عظیم عرضه شدند و از دل دفاع مقدس عبور کردند و دوره‌های متنوعی را پشت سر گذاشتند تا به امروز که پا به قرنی جدید می گذارند. نمایشگاه «زیر روی جلد» دعوت به تماشاست؛ تماشای زیر و روی جلد و آنچه فراتر از آن می توان دید.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.