سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

«سنگ‌وسینه» اثر شایسته تقدیر جایزه «کتاب عاشورا» شد

کتاب «سنگ‌وسینه» نوشته مجتبی صفایی در بخش پژوهش هنری جایزه «کتاب عاشورا» شایسته تقدیر شناخته شد.

گزارش خبری

1400/7/24

۱۱:۲۰


این مجموعه شامل تدوین و آوانگاری اشعارِ بیست نوحه قدیمی است که در آیین‌‏های چک‏ چکو و سینه دوری شهرستان استهبان هر ساله خوانده و اجرا می‌‏شود. در بخش‌‏های دیگرِ کتاب توضیحاتی درباره موسیقیِ مذهبی ـ به‌‏ویژه نوحه، تاریخچه استهبان، سازِ سنگ (چک‌‏چکو)، و آیینِ سنگ‏زنی ـ جهت استفاده بیشترِ خوانندگان آمده است. البته درک بخش‌‏هایی از کتاب فقط برای کسانی ممکن است که از علومِ اولیه موسیقی آگاهی دارند. با وجود این، سعی بر این بوده که مخاطبِ این کتاب همگان باشند؛ چه آن‏‌هایی که با موسیقی آشنا هستند چه علاقه‏‌مندان به فرهنگِ ایران و استهبان که بی‏‌اطلاع از علم موسیقی‌‏اند.

ثبت و ضبطِ این بیست نوحه می‌‏تواند در کشفِ مجهولاتِ اتنوموزیکولوژیِ منطقه سودمند باشد؛ می‌‏تواند تذکری باشد از خاطره قومی‏مان و می‏تواند معیار آفرینشِ نواهای تازه باشد. یادمان نرود که موسیقی، در کنار زبان، شاخص‏‌ترین بخشِ هویّتِ فرهنگیِ ماست.

اگر در تحقیقاتی که تا امروز در باب نوحه و آوانگاریِ موسیقیِ مذهبی نوشته شده، توجه شود، آنچه به دست می‌آید بسیار کمتر از کاوُش در کتب تعزیه یا آوانگاریِ موسیقیِ نواحیِ غیر‏مذهبی خواهد ‏بود. زیرا پژوهشگرانِ موسیقیِ نواحی بیشتر میل به کاوُشِ تعزیه دارند و در باب نوحه کار زیادی انجام نشده‌است. همچنین استادان فن، که از دهه‌‏های پیش آوانگاریِ موسیقیِ نواحی را آغاز کرده‏‌اند، کمتر به موسیقیِ مذهبی پرداخته‏‏‌اند. از این نظر این کتاب مسیری متفاوت را آغازکرده و پیموده‌است.

این کتاب سال1398 با شمارگان 1250 و در 100 صفحه از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است.


اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط