سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/7/20

۱۲:۵۳

«زخم‌های نشمرده» منتشر شد

«زخم‌های نشمرده» خاطرات آزاده جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد با قلم حسین غفاری منتشر شد.


بدون تردید دوران پرافتخار دفاع مقدس، به منزلۀ گنجینۀ عظیم معنوی ایران اسلامی، در تمام طول تاریخ زنده و جاری است. ایثار و رشادت مرد و زن و پیر و جوان این مرز و بوم در دفاع از اسلام و میهن عزیزشان همیشه در یادها خواهد ماند.  ایام دفاع مقدس و روزها و شب‏‌های پرتلاطم و پرالتهاب آن بهانه و بستری بود برای ظهور مردانی بی‌‏ادعا که از آن سوی تاریخ می‏‌آمدند. سبز به رنگ زیستن و رستن آمدند و سرخ به رنگ خون و قیام و زندگی جاویدان رفتند. چه آمدن و رفتن باشکوهی. این دنیا جای آن‌‏ها نبود، فقط درنگی بود برای تجلی بخشیدن به معنای زندگی.

آقای جعفر عباس‌‏نژاد یکی از آن مردان مردی بود که از هشت سال دفاع مقدس و از اسارت زندان‏‌های رژیم بعث عراق به یادگار مانده بود. با جولان داعش در منطقه، ایشان نیز برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) راهی سوریه شد. در آن روزها و رفت‏‌و‏آمدها هم، ایشان کمی دست‏‌نیافتنی بود. با این‌که جراحات به‏‌جا‏مانده از دوران دفاع مقدس و اسارت جسم ایشان را تحت فشار قرار داده بود، روحشان همچنان به استواری همان سال‏‌ها برای خدمت به اسلام و جهاد پر می‏‌کشید.

روایت چند خاطره از دوران دفاع مقدس بر اشتیاق نویسنده برای ثبت و ضبط و تدوین خاطرات ایشان افزوده بود چون حضور این بزرگ‏مرد در هشت سال دفاع مقدس و در پی آن اسارت در عملیات والفجر8 و بازگشت به میهن و حضور در صحنه‌های خدمت و نیز اعزام به سوریه بر اهمیت خاطرات ایشان می‌‏افزود.

حاج جعفرعباس‌‏نژاد به لحاظ جسمی به دلیل جراحات و آثار سال‏‌های سخت اسارت و همچنین حضور در جبهۀ سوریه بسیار تحلیل رفته، به‏شدت ضعیف شده بودند؛ آن‏چنان که چند بار در بیمارستان بستری و تحت نظر بودند. از این‏‌رو، شروع مصاحبه‌‏ها باید با لحاظ شرایط جسمی ایشان صورت می‏‌گرفت اما این اتفاق هیچ گاه رخ نداد.

خبر درگذشت آقای جعفر عباس‌‏‏نژاد، همۀ تلاش‏ها و امیدها را برای ثبت و ضبط خاطرات ایشان به یکباره به آه و افسوس و حسرت بدل می‌کند. حاج جعفر عباس‌‏نژاد در پی شدت گرفتن جراحات وارده در جنگ، به‏‌خصوص دوران اسارت، و نیز جبهۀ سوریه در سال‌روز وفات آن بانوی صبر و مقاومت و ایستادگی دعوت حق را لبیک گفتند و به یاران شهیدشان پیوست و بسیاری از خاطرات همراه با ایشان چهره در نقاب خاک کشیده شد.

با تلاش‌‏های آقای حسین غفاری، رزمنده و محقق و نویسنده دفاع مقدس و از دوستان نزدیک حاج جعفر، جمع‌آوری خاطرات و زندگی‌نامه این شهید آغاز شده و طی تلاش پنج‏ماهه و بیش از بیست ساعت مصاحبۀ انفرادی و گروهی با دوستان، آشنایان، اقوام، و هم‌رزمان حاج جعفر عباس‏نژاد و البته تحقیقات جانبی بسیار دقیق نویسنده در کنار تلاش‌های مسئولان محترم ادارۀ کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‏های دفاع مقدس آذربایجان غربی برای مصاحبۀ اولیه در بخشی از خاطرات ایشان این مجموعه مدون و آماده چاپ و انتشار شده‌است.

مصاحبه، تحقیق، و ثبت و ضبط خاطرات مرحوم جعفر عباس‌‏نژاد با همکاری آقایان محرم تیزکار، برادران مجید، حمید، حبیب، و باقر نجف‏‌پیر، داود چکمه‏‌دوزی، ابراهیم عصمت‏لو، نادر فتورایی، جعفر جلیل‏‌پور، مرتضی سخی‌‏نیا، مرتضی خلیل‌‏زاده، کمال نعمتی، مهدی توتونچیان، و سرکار خانم ناهید نجف‏‌پیر (همسر مرحوم حاج جعفر عباس‌‏نژاد) انجام گرفته است.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.