سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/4/25

۲۱:۵۷

راوی «حجره شماره دو» دعوت حق را لبیک گفت

حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان راوی کتاب «حجره شماره دو»، عصر امروز به دلیل عوارض شیمیایی درگذشت.


حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان راوی کتاب «حجره شماره دو»، در سن ۷۰ سالگی درگذشت. وی یکی از شاهدان عینی است که در بسیاری از مقاطع حساس تاریخ انقلاب و دفاع مقدس حضور داشته و نقش‌آفرینی کرده‌است. هم‌چنین با شخصیت‌های مهم تاریخ انقلاب ارتباط داشته و خاطرات دست اول و شنیده ‌نشده‌ فراوانی از آن‌ها دارد که تا کنون نقل نشده‌ است و برای نخستین بار است که در کتابی با نام «حجره شماره دو»، منتشر شد.


در مطالعه خاطرات ایشان احساس می‌شود دستی غیبی وی را از روزهای اول زندگی وارد جریان پُرپیچ‌‌وخم مبارزه با رژیم شاهنشاهی کرده و او با افرادی آشنا می‌شود که هر یک در این راه طلایه‌‌دار بودند. اقبالیان‌ چه در دوران دبستان و دبیرستان چه در دوران طلبگی‌ دست از مبارزه و اعتقاداتش برنداشته و نه‌‌تنها تا پیروزی انقلاب اسلامی، بلکه پس از آن هم در مسیر جهاد و مبارزه می‌ماند. او در مبارزات انقلابی خویش حضرت امام خمینی(ره) را نصب العین قرار داده و معیار شناخت افراد را میزان ارادتشان به ایشان می‌داند. خود او نیز سعی کرده با همین نشانه در مسیرش حرکت کند.


حجره شماره دو تنها خاطرات شخصی یک مبارز انقلابی نیست؛ بلکه خلاصه‌‌ای است از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس قم؛ زیرا راوی این کتاب در بیشتر اتفاقات مهمِ انقلاب در قم نقش مؤثر داشته و بعضی از روایت‌‌های او مکمّل روایت‌‌های ناقصی است که پیش از این دیگران نقل کرده‌‌اند. با کنار هم قراردادن این برش‌‌های تاریخی، مخاطبان به روایتی کامل دست خواهند یافت.


اگر چه اهالی جبهه و جنگ در قم او را به خوبی می‌شناسند؛ اما شاید جوان‌‌ترها ندانند که راوی این کتاب چه نقش مهمی در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس داشته و سال‌‌های سال بی‌نشان مانده‌ است. نام «شیخ اقبالیان» با بسیج قم و اعزام بسیجی‌‌ها به جبهه گره خورده است.

انتشارات سوره مهر مصیبت وارده را به خانواده محترم این مبارز و مجاهد انقلابی و جامعه روحانیت معزز کشور تسلیت گفته و با آرزوی صبر و شکیبایی برای بازماندگان، غفران و رضوان الهی را برای ایشان مسئلت دارد. 

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.