سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/3/22

۱۷:۲۶

استقبال مخاطبان از روایت‌های عراقی جنگ تحمیلی

با استقبال مخاطبان، کتاب‌های «آخرين شب در خرّمشهر»، خاطرات سرهنگ عراقى كامل جابر ترجمه فاتن سبزپوش و «هنگ ترسوها»، خاطرات سروان فهمی الربيعی ترجمه محمد‌حسن مقيسه به چاپ چهارم رسید.دانستن از دفاع مقدس و آنچه بر میهن عزیزمان در این هشت سال گذشت و شرح جانفشانی‌ و فداکاری رزمندگان، همیشه موضوع جذابی برای نوشتن از زوایای مختلف بوده و هست اما یکی از جذاب‌ترین روایت‌ها در جنگ و اتفاقات مشابه، نقل دیدگاه و نگاه دشمن و نحوه پرداختن آن‌ها به یک موضوع مشترک، جذابیت مضاعفی دارد.

وقتی یک سرهنگ از رژیم بعث برایمان شب قبل از پیروزی خرمشهر را روایت کند، ماجرا جذابیتی دوچندان دارد؛ چون دشمن خود به نوعی روایتگر شکستش شده و پیروزی رزمندگان ایرانی را شرح می‌دهد. از طرفی راوی «هنگ ترسوها» به شرح درگیری‌‏ها در مناطق جنگی سید صادق، پنج وین، شلمچه و بصره و عملیات کربلای 5 ایرانی‌ها پرداخته و جوخه‏‌های اعدام در جبهه‌های عراق، بمباران ‏شیمیایی منطقه پنج وین توسط عراقی‌ها، رفتار غیر انسانی ‏آن‌ها با رزمندگان و بسیجیان اسیر، وجود مؤثر حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد و برخورد راوی با وی، فعالیت منافقین و همکاری‏ آنان با حزب بعث و شرحی بر عملیات کربلای 5 ایرانی‌ها را توصیف کرده‌است‌.

این آثار گوشه كوچكي از واقعيت بزرگي به نام جنگ است كه در طول هشت سال، عراق با كمك هم‌پيمانان خود بر ايران ما تحميل كرد تا ساقة نورسته اين انقلاب آسماني را از كمر بشكند. ممكن است بعضي مطالب اين كتاب با سليقه و اخلاق ما فاصله داشته باشد، اما بيان اين واقعيت‌ها ما را در مقابله با دشمنانمان آگاه‌تر و مصمم‌تر مي‌كند، زيرا هيچ‌چيز عجيب‌تر و مفيدتر از واقعيت نيست.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.